Spis treści:
- Gotowana brukselka – dlaczego tak jej nie lubiliśmy?
- Jakie właściwości ma brukselka?
- Jak ugotować brukselkę, żeby była smaczna?
Chyba każdy z nas ma takie potrawy lub produkty, których od najmłodszych lat unika jak ognia. Postrachem wśród przedszkolaków oraz dzieci uczęszczających na szkolne stołówki była między innymi brukselka. A szkoda! Warzywo to jest nie tylko zdrowe, odpowiednio przygotowane może być również bardzo smaczne. W poniższym artykule postaramy się znaleźć argumenty przemawiające do włączenia brukselki do codziennego jadłospisu.
Gotowana brukselka – dlaczego tak jej nie lubiliśmy?
Problem z brukselką zaczynał się już na etapie gotowania. Po przekroczeniu progu domu lub szkolnej stołówki bez trudu mogliśmy zgadnąć, co szykuje się na obiad. Winowajczynią jest nic innego jak chemia. W warzywie tym znajdują się związki siarki, które uwalniają się podczas gotowania w wysokiej temperatury, w ten sposób w powietrzu unosi się charakterystyczny kapuściano-zgniły zapach. Dlaczego jeszcze nie lubiliśmy brukselki? Z powodu jej nieodpowiedniego przyrządzania. Przedszkolne lub stołówkowe kucharki bardzo często przegotowywały warzywo, a także dodatkowo podgrzewały je przed podaniem, przez co w konsekwencji brukselka wychodziła rozmiękła i niesmaczna. Dodatkowo długie gotowanie wpływało nie tylko na konsystencję, ale i smak brukselki, niejednokrotnie była po prostu gorzka i niedobra.
Jakie właściwości ma brukselka?
Co ciekawe, w brukselce kryje się mnóstwo wartości odżywczych, takich jak witamina A, która między innymi odpowiada za prawidłowe widzenie oraz chroni oczy przed chorobami, wspiera kondycję włosów, skóry i paznokci, a także uczestniczy w procesie produkcji krwi, oraz witamina C, która wspiera odporność oraz działa przeciwutleniająco. Natomiast witamina K zawarta w brukselce odpowiada za prawidłowe krzepnięcie krwi, a także wpływ na zdrowie kości. W warzywie tym są obecne także, substancji mineralnych, takich jak: potas, fosfor, wapń, magnez, czy sód. Potas świetnie wpływa na układ krążenia, pozwala między innymi regulować ciśnienie krwi. Natomiast wapń, fosfor i magnez będą korzystnie wpływały na układ nerwowy, pracę mózgu, pozwolą także wzmocnić kości oraz zęby. Brukselka dostarcza także cennych antyoksydantów, które pomaga w neutralizowaniu wolnych rodników, mają właściwości przeciwzapalne, przeciwstarzeniowe i antynowotworowe.
Co więcej, brukselka doskonale sprawdzi się na diecie odchudzającej, w 100 g znajduje się jedynie 43 kcal, dlatego można pałaszować ją niemal do woli. Ze względu na zawartość błonnika, brukselka pozytywnie działa na układ pokarmowy, wspiera trawienie, pomaga pozbyć się zaparć. Pomaga przyspieszyć przemianę materii oraz sytość po posiłku, dzięki czemu wspiera proces utraty nadprogramowych kilogramów.
Jak ugotować brukselkę, żeby była smaczna?
Jeżeli chcesz, żeby brukselka nie rozczarowała cię smakiem, zwróć uwagę na jej wygląd podczas kupowania jej w sklepie. Warto wybiera niewielkie, jędrne, pozbawione zewnętrznych niedoskonałości warzywa. Dodatkowo, aby pozbyć się niechcianej goryczki, warto kilka razy przelać brukselkę wodą. Do gotującej wody zaleca się również dodanie łyżeczki cukru, to również poprawi jej smak. Niektórzy, aby zneutralizować przykry smak i zapach, do gotującej wody dolewają mleka. Brukselkę gotuj w osolonej wodzie przez około sześć do siedmiu minut, warzywa powinny być al dente, bez przykrycia.
Sprawdź, jakie dania z brukselki wyczarowali nasi użytkownicy.
1. Karmelizowana brukselka
Zobacz przepisKarmelizowana brukselka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Surówka z brukselki z jabłkiem, żurawiną i granatem
Zobacz przepisSurówka z brukselki/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Cielęcina z brukselką
Zobacz przepisCielęcina z brukselką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Tagliatelle z brukselką
Zobacz przepisTagliatelle z brukselką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Sałatka z brukselką
Zobacz przepisSałatka z brukselką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Autor: Anna Hutek-Brzezinka
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »