Najlepsze pomysły na roladki obiadowe

Niebieskie strefy to takie miejsca na świecie, w których ludzie dożywają nawet ponad 100 lat, co jest możliwe m.in. stosowaniu odpowiedniej diety. Zastanawiasz się, co jeść, żeby dożyć późnej starości, ciesząc się dobrym zdrowiem? Na początek postaw na śniadanie na długowieczność, inspirując się poniższymi przepisami.

Co jeść na śniadanie, żeby dłużej żyć? | Fot.123RF/Picsel/ivannag82

Spis treści:

Niebieskie strefy to takie miejsca na świecie, w których ludzie żyją najdłużej i najszczęśliwiej. Ich kluczem do długiego i satysfakcjonującego życia jest nie tylko regularny ruch, odpoczynek na świeżym powietrzu, ograniczanie stresu i budowanie więzi, ale także odpowiednio zbilansowana i odżywcza dieta. Ty również chciałbyś dożyć sędziwego wieku, ciesząc się dobrą kondycją? Na początek wprowadź do swojego jadłospisu śniadanie na długowieczność, inspirując się poniższymi przepisami. 

Niebieskie strefy – tam żyją dłużej 

Czym są niebieskie strefy? To miejsca, w których ludzie mają najdłuższe i najbardziej satysfakcjonujące życie. Choć są one od siebie znacznie oddalone, mają pewne punkty wspólne – mowa o nawykach przestrzeganych przez ich mieszkańców, które pozwalają im cieszyć się dobrym samopoczuciem do późnej starości. Wśród tych najważniejszych wymienia się: 

  • regularny ruch, 
  • odpoczynek na świeżym powietrzu, 
  • ograniczanie stresu,  
  • wolniejsze tempo życia,  
  • realizowanie celów,  
  • zaangażowanie w życie społeczne i rodzinne,  
  • dbanie o duchowość. 

Powyższa lista byłaby niekompletna bez jednego kluczowego elementu – odpowiedniej diety. Polega ona głównie na ograniczeniu mięsa na rzecz produktów roślinnych, umiarkowanym spożyciu kalorii oraz rzadszym sięganiu po alkohol. Jakie składniki królują w jadłospisach? Poniżej znajdziesz przykłady w zależności od poszczególnych stref. 

Sardynia (Włochy) 

Mieszkańcy Sardynii stawiają przede wszystkim na żywność bogatą w antyoksydanty, w tym owoce, warzywa i rozmaite zioła. W ich diecie nie brakuje także źródeł błonnika, w tym świeżo wypiekanego pełnoziarnistego chleba, oraz krowiego i koziego nabiału. Dopełnieniem całości jest lokalne wino Cannonau dostarczające większej ilości przeciwutleniaczy niż większość tradycyjnych win.  

Nicoya (Kostaryka) 

Podstawą jadłospisu na półwyspie Nicoya są lokalne warzywa i owoce. Ponadto na talerzach dość często gości ryż, ryby oraz jajka. Mięso natomiast podawane jest zazwyczaj raz w tygodniu. Mieszkańcy chętnie sięgają po zsiadłe mleko, które stanowi cenne źródło bakterii probiotycznych. Warto zaznaczyć, że tamtejsza woda pitna jest bogata w minerały, zwłaszcza wapń i magnez.  

Okinawa (Japonia) 

Mieszkańcy Okinawy mogą poszczycić się wysokim spożyciem glonów i ryb, które zawierają duże ilości jodu i kwasów omega-3. Co więcej, ich posiłki obfitują w soję i jej przetwory, np. tempeh, które uchodzą za jedno z najbardziej wartościowych roślinnych źródeł białka. Na uwagę zasługuje także fakt, że Japończycy unikają przejadania się, wyznając zasadę Hara hachi bu, która polega na zaspokajaniu głodu w 80 proc. 

Loma Linda (Stany Zjednoczone) 

Większość mieszkańców Loma Linda to weganie i wegetarianie. Ich posiłki bazują głównie na lokalnie uprawianych roślinach, w tym sezonowych owocach i warzywach, nasionach, orzechach oraz strączkach, takich jak soczewica, fasola czy ciecierzyca. Do tego wszystkiego należy dorzucić kasze i produkty pełnoziarniste. Mięso spożywane jest sporadycznie, a alkohol – praktycznie wcale.  

Ikaria (Grecja) 

Poruszając temat miejsc, jakimi są niebieskie strefy, warto wspomnieć także o niewielkiej greckiej wyspie – Ikarii. W tamtejszej diecie dominują pokarmy roślinne, tj. świeże warzywa i owoce, zioła oraz strączki, w tym soczewica, ciecierzyca, groch i fasola. W posiłkach nie brakuje również dobrej jakości oliwy, lokalnych serów z owczego i koziego mleka oraz pełnoziarnistego chleba na zakwasie. 

Sprawdź także: Kobiety po 50. powinny jeść regularnie. Ma dużo żelaza, jest lekkostrawna, pomaga na wysoki cholesterol

Śniadanie na długowieczność – przepisy 

Ryby, tofu, jajka, nabiał, owoce, warzywa, strączki czy pełnoziarniste pieczywo to tylko kilku z wielu produktów, które może zawierać śniadanie na długowieczność. Nie wiesz, jak je przyrządzić, aby było smaczne, odżywcze i sycące? Poniżej znajdziesz kilka przepisów, którymi możesz się zainspirować. 

1. Szakszuka

 Szakszuka Zobacz przepis

Szakszuka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Owsianka z orzechami

 Owsianka z orzechami Zobacz przepis

Owsianka z orzechami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka śniadaniowa z jajkiem

 Sałatka śniadaniowa z jajkiem Zobacz przepis

Sałatka śniadaniowa z jajkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kanapki z pastą z brokułu

 Kanapki z pastą z brokułu Zobacz przepis

Kanapki z pastą z brokułu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Omlet ze szczypiorkiem i warzywami

 Omlet ze  szczypiorkiem i warzywami Zobacz przepis

Omlet ze szczypiorkiem i warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kasza jaglana z czerwona fasolą i pieczarkami

 Kasza jaglana z czerwona fasolą i pieczarkami Zobacz przepis

Kasza jaglana z czerwona fasolą i pieczarkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Tofucznica z suszonymi pomidorami

 Tofucznica z suszonymi pomidorami Zobacz przepis

Tofucznica z suszonymi pomidorami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Źródło: Smaker.pl

Opracowała: Redakcja Smaker.pl

Zobacz także:

Jak schudnąć, jedząc jajka. Na czym polega dieta jajeczna?

Garstka ziaren może zastąpić drugie śniadanie. Obniżają poziom cukru, łagodzą skutki stresu

Lekki obiad na szybko. Smaczne, syte i zdrowe dania

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

>60 min
1
Ciasta Ciasto imprezowe

Ciasto bez pieczenia z dwoma pysznymi kremami, przekładane delikatnymi biszko...

Odsłon: 593

60 min
3
>60 min
9
15 min
2
Zupy Krem z dyni

Krem z dyni to idealna zupa na jesienną pogodę . Zupa rozgrzewająca i pożywna...

Odsłon: 121

30 min
5