Fot. 123RF/Picsel
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie mięso wybrać na domową szynkę dojrzewającą?
- Ile czasu powinna dojrzewać szynka?
- Szynka dojrzewająca: jakie przyprawy wybrać
- W jakiej temperaturze powinna dojrzewać szynka?
- Świąteczna szynka dojrzewająca: przepisy
Zgodnie z tradycją, na świątecznym stole nie może zabraknąć wędlin. Oczywiście najlepszym wyborem będą te domowej roboty, których przygotowanie wbrew pozorom wcale nie jest trudne. Jeśli chcecie zrobić wrażenie na bliskich, podajcie im własnoręcznie zrobione wędliny dojrzewające.
Jakie mięso nadaje się na domową szynkę dojrzewającą?
Domowe wędliny możesz przygotować z różnego rodzaju mięs. Najczęściej sięga się po wieprzowinę - szynkę, karkówkę lub schab, które równomiernie obsychają, są niedrogie i bardzo łatwo dostępne. Jednak nie musisz się do tego ograniczać. Bardzo ciekawe efekty można osiągnąć wykorzystując polędwicę wołową lub szlachetną dziczyznę. Za każdym razem efekt będzie nieco inny, ale wciąż pyszny.
Pamiętaj, aby na szynkę dojrzewającą wybierać chude mięso bez dużych przerostów tłuszczu. Koniecznie powinno być ono dobrej jakość i to z jak najlepszego źródła, którego jesteśmy pewni.
Zobacz też: Jak zrobić idealny keks?
Ile czasu powinna dojrzewać szynka?
Czas dojrzewania szynki może różnić się w zależności od przepisu oraz od tego, jak dużym kawałkiem mięsa dysponujesz - im większy, tym więcej czasu szynka będzie musiała się suszyć. Najczęściej jest gotowa już po około 7-10 dniach, jednak po czasie wskazanym w przepisie warto sprawdzić,czy efekt jest już zadowalający.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Szynka dojrzewająca: jakie przyprawy wybrać
Domowej roboty szynka dojrzewająca lubi przyprawy, które wzmacniają i podkreślają jej smak. Sięgaj po różnego rodzaju mieszanki, aby przygotować ciekawe warianty wędlin. Co powiesz na szynkę czosnkową, intensywnie paprykową lub pieprzową? Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie ziołowej mieszanki przypraw, zawierającej majeranek, cząber, oregano i rozmaryn. Nie bój się eksperymentować, a z pewnością twoja szynka dojrzewające zachwyci twoich bliskich.
Zobacz też: Jak wybrać dobre ryby na święta?
W jakiej temperaturze powinna dojrzewać szynka?
Domowej roboty szynka podsuszana powinna dojrzewać w temperaturze pokojowej, wahającej się od 22 do 25 stopni Celsjusza. Pamiętaj, że pomieszczenie, w którym suszysz mięso nie może być zbyt wilgotne. Warto również zadbać o to, aby mięso wisiało w miejscu, gdzie będzie miało zapewnioną stałą cyrkulację powietrza.
Zobacz też: Jak zrobić dobre pierniczki?
Świąteczna szynka dojrzewająca: przepisy
Z pewnością wielu z was miało okazję spróbować włoskiej szynki parmeńskiej, hiszpańskiej jamón ibérico lub francuskiej jambon de Bayonne. Są to jednak z najbardziej znanych na świecie wędlin dojrzewających. Niestety, chociaż bardzo smaczne, są one również wyjątkowo drogie. Mamy jednak dobrą wiadomość dla wszystkich miłośników wędlin dojrzewających: bez większego wysiłku możecie przygotować je w zaciszu własnej kuchni. Wystarczy jedynie sprawdzony przepis.
1. Świąteczna kiełbasa czosnkowa
Fot. Kiełbasa czosnkowa Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Taką kiełbasę musicie przygotować z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Jednak nie możemy wam obiecać, że dotrwa do świąt - jej wyjątkowy aromat może sprawić, że skusicie się na nią jeszcze przed świętami.
Fot. Wołowina z pończochy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Tak, dobrze przeczytaliście. Do przygotowania tej wędliny będzie potrzebowali pończochy. Dzięki niej mięso zachowa swój kształt oraz będzie miało zagwarantowaną odpowiednią wentylację. W podobny sposób możecie również przygotować schab.
Fot. Boczek dojrzewający/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Tak przygotowany boczek to prawdziwy rarytas. Możecie pokroić go na kanapki, zaserwować jako samodzielną przekąskę lub wykorzystać w roli dodatku do jajecznicy, sałatki lub zupy.
Fot. Kiełbasa podsuszana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Gwarantujemy, że tak przygotowanej kiełbasy nie powstydziliby się starzy mistrzowie masarstwa. W czasie suszenia mięso zyskuje niepowtarzalny, bardzo intensywny smak.
Fot. Schab dojrzewający / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Schab z tego przepisu może z powodzeniem konkurować z rozsławionymi na całym świecie wędlinami dojrzewającymi. Pamiętajcie, że najlepiej smakuje pokrojony na cieniuteńkie, niemal przeźroczyste, plasterki.
6. Schab długo dojrzewający z pończochy
Fot. Schab długo dojrzewający z pończochy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Domowe wędliny warto przygotowywać nie tylko ze względu na ich smak, ale również cenę. Robiąc je samodzielnie zyskujecie pewność co do wykorzystywanych produktów, ponosząc wyłącznie koszt zakupu mięsa.
Fot. Schab suszony w ziołach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Z doświadczenia wiemy, że domowe wędliny znikają błyskawicznie. Warto więc przygotować ich więcej lub liczyć się z tym, że wkrótce znów rozpoczniecie produkcję nowych smakołyków.
Fot. Kiełbasa podsuszana / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Przygotowując wędliny na święta samodzielnie, spróbujcie zmieszać ze sobą kilka rodzajów mięsa. Gwarantujemy, że efekt finalny pozytywnie was zaskoczy.
Fot. Domowa szynka dojrzewająca /Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie lub tutaj
Przygotowania do świąt to idealny pretekst, aby po raz pierwszy samodzielnie zrobić wędlinę. Jesteśmy jednak przekonani, że gdy już spróbujecie, nie będziecie czekać do kolejnych świąt, aby powtórzyć ten eksperyment.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!