Spis treści:
Warzywa strączkowe mogą być elementem diety nie tylko wegetarian czy wegan, ale też mięsożerców. Od czasu do czasu warto postawić na całkowicie jarski obiad, żeby dostarczyć organizmowi niezbędnych roślinnych składników odżywczych. Jak jeść soczewicę, żeby cieszyć się jej właściwościami prozdrowotnymi? Odkryj najlepsze przepisy.
Sprawdź także: Co zamiast owsianki? Te gofry do rewolucja śniadaniowa
Na co jest dobra soczewica?
Soczewica to jedna z najstarszych roślin strączkowych hodowanych do dziś. Archeologowie odkryli nasiona w Iraku, które pochodziły najprawdopodobniej z 9100 r. p.n.e. Także na obecnym terytorium Polski jej uprawę rozpoczęto już w neolicie. Określana jest „biblijnym ziarnem”, bo jej nazwa aż czterokrotnie pada w Piśmie Świętym. W Biblii miska czerwonej soczewicy to m.in. waluta przetargowa, jak np. w historii Ezawa, który za taką cenę sprzedał Jakubowi prawo swojego pierworództwa.
Co ciekawe, wiele kuchni świata uznaje tę roślinę za fundament diety - wszystko za sprawą jej właściwości prozdrowotnych. Na co jest dobra soczewica? Składa się niemal w 30 proc. z białka, dlatego jest tak chętnie zalecana osobom powyżej 50 roku życia. Nie tylko wzmocni odporność i układ mięśniowy, ale też pomoże zachować apetyt. Suplementacja białka w tym wieku ochroni też przed osłabieniem kości i osteoporozą.
Wśród wartości odżywczych soczewicy znajdują się też witaminy z grupy B oraz magnez. Substancje doskonale wspierają układ sercowy i nerwowy, co poprawia koncentrację, eliminuje uczucie zmęczenia i redukuje szansę na choroby sercowo-naczyniowe. Roślina dostarcza także żelaza, które chroni przed niedokrwistością. To źródło antyoksydantów, wykazujących działanie przeciwutleniające i łagodzące stany zapalne.
Na co jeszcze jest dobra soczewica? Nie można też zapomnieć o błonniku pokarmowym - usprawnia perystaltykę jelit, przyspiesza procesy trawienne i metabolizm. To wszystko sprawia, że spowolniałe w podeszłym wieku jelita będą lepiej funkcjonować. Regularne jedzenie rośliny oznacza redukcję nieprzyjemnych zaparć i wzdęć oraz dłużej utrzymujące się uczucie sytości.
Jak często można jeść soczewicę?
W 100 gramach soczewicy znajduje się tylko ok. 116 kalorii, dlatego może ona pomóc w utrzymaniu zgrabnej i zdrowej figury. To roślina niskokaloryczna, a jednocześnie niezwykle pożywna i dodająca energii do działania. Występuje w kilku kolorach, ale każdy jej rodzaj jest jadalny. Żółta będzie idealna do zup, czarna - do past, czerwona - do kotletów i smarowideł kanapkowych, a zielona - najbardziej wyrazista w smaku - do pasztetów, zup i różnego rodzaju farszów.
Jak często można jeść soczewicę? Jeśli nie masz nietolerancji lub alergii na tę roślinę, to nawet codziennie. Soczewica jest zdrowym dodatkiem do śniadań, obiadów czy kolacji. W przypadku chorób układu pokarmowego warto ograniczyć porcje spożywanych ziaren. Dlaczego? Bo roślina zawiera oligosacharydy, które nie są właściwie trawione i mogą potęgować dolegliwości gastryczne (wywoływać wzdęcia lub nadmierną fermentację w jelitach).
Jak jeść soczewicę?
Soczewica to bogactwo białka i błonnika pokarmowego - tak potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Jak jeść soczewicę, żeby nie tylko pomagała organizmowi, ale też po prostu pysznie smakowała?
Pomysłów jest naprawdę wiele, bo możesz wykorzystać ją na śniadanie (np. do stworzenia aksamitnej pasty kanapkowej), obiad (do zrobienia sycącej zupy, potrawki, gulaszu, zapiekanki czy kotletów) lub kolację (świetna okaże się sałatka lub kasza z soczewicą).
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby roślinę strączkową dodać jako zdrowy składnik ciasta w wersji fit. Brownie z soczewicą to prawdziwy hit, jeśli chcesz przemycić białko, błonnik i witaminy do jadłospisu całej rodziny.
Jeśli wciąż szukasz przepisów na to, jak jeść soczewicę, poniżej znajdziesz mnóstwo receptur, sprawdzonych przez naszych użytkowników. Na szczególną uwagę zasługują kotlety z soczewicy, tuńczyka i fety - są świetną alternatywą dla pieczonej ryby. Można je serwować jak klasyczne kotlety z ziemniakami i dowolną surówką, wykorzystać jako wkład do domowych burgerów, zajadać w towarzystwie sosu lub solo, bez żadnych dodatków.
1. Kotleciki z soczewicy, tuńczyka i fety
Zobacz przepisKotleciki z soczewicy, tuńczyka i fety / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Pasztet z soczewicy czerwonej
Zobacz przepisPasztet z soczewicy czerwonej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Indyjska zupa z soczewicy
Zobacz przepisDahl - indyjska zupa z soczewicy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Zupa z soczewicy zielonej
Zobacz przepisZupa z soczewicy zielonej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Zupa na odchudzanie z soczewicy
Zobacz przepisZupa na odchudzanie z soczewicy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl, fit.poradnikzdrowie.pl, dwutygodnik.com
Autorka: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Czego nie wolno myć w zmywarce? Tych przedmiotów nigdy do niej nie wkładaj »
Przysmak króla i symbol Wielkiego Postu. Jak przygotować wodę śledziową? »
Najzdrowsze źródła węglowodanów w diecie. Odżywisz ciało, nakarmisz mózg »