Najlepsze przepisy na dania ze śliwek

Wigilijny karp w 10 odsłonach

Jest uznawany za najbardziej tradycyjną potrawę wigilijną w Polsce, niezależnie od regionu. Bez niego trudno wyobrazić sobie wigilijny stół.

Fot. 123RF/Picsel

Karpie w Polsce hodowane są od XIII wieku. Już ojcowie cystersi zarybiali na masową skalę stawy właśnie karpiem. Trzeba przyznać, że jest to ryba łatwa i tania w hodowli, co wpłynęło znacząco na jej popularność. Przez wieki karp był daniem z pańskiego stołu. Tłusty, sycący i smaczny. Być może stąd wzięła się jedyna, potwierdzona przez etnografów, świąteczna tradycja związana z tą rybą. Włożenie karpiej łuski do portfela miało zapewnić bogactwo na nadchodzący rok.

Czy karpie są zdrowe?

Jak każda ryba, karp to dobre źródło tłuszczów nienasyconych - wielonienasyconych i jednonienasyconych. Tłuszcze to 5-6 proc. jego zawartości odżywczej. Bardzo ważnym składnikiem karpiego mięsa jest również dobrze przyswajalne i pełnowartościowe białko - tak jak i w przypadku wszystkich innych ryb. Karp to również źródło witamin z grupy B, witaminy D, wapnia, potasu i fosforu.

Na co zwracać uwagę w czasie zakupów?

Pamiętajmy, że w przypadku karpi nie sprawdza się zasada „im większy tym lepszy". Powinniśmy kupować ryby, które ważą 1,5 do 2,5 kg. Zbyt duże będą bardzo tłuste i niesmaczne, z kolei mniejsze będzie bardzo trudno oczyścić i wyfiletować.

Kupuj tylko te ryby, które mają czerwone skrzela, sprężyste mięso oraz szkliste oczy. Tylko wtedy masz pewność, że karp, którego planujesz podać rodzinie w Wigilię, jest świeży.

Jeśli kupujecie żywego karpia, koniecznie zwróćcie uwagę na to, w jaki warunkach jest on przechowywany. Woda w której pływają ryby powinna być czysta, przejrzysta i dobrze napowietrzona. W zbiorniku nie powinno być zbyt tłoczno, a ryby powinny mieć możliwość swobodnego pływania. Jeżeli ryby stresują się lub są nieodpowiednio przechowywane, w ich organizmie zaczyna wytwarzać się kwas mlekowy, co finalnie sprawia, iż ich mięso staje się gorzkie.

Jak pozbyć się mulistego smaku karpia?

Wiele osób nie przepada za karpiem ze względu na jego specyficzny smak. Jak się okazuje, "mulistego" aromatu można pozbyć się w bardzo prosty sposób. Wystarczy, że zastosujecie kilka sprawdzonych sztuczek. Jedną z nich jest obłożenie ryby startą marchewką i selerem. Znacznie bardziej popularną metodą jest obłożenie karpia pokrojoną w półplasterki cebulą. Jeśli ryba przeleży w ten sposób kilkanaście godzin, jej nieprzyjemny posmak będzie jedynie wspomnieniem. Podobnie skutkuje również namoczenie karpia przez kilka godzin w mleku lub w mieszance wody, octu i soku z cytryny.

Jak pozbyć się zapachu smażonej ryby z mieszkania

Aromat ryb nie utrzyma się na naszych deskach i naczyniach jeśli przed ich użyciem natrzemy je lekko octem lub sokiem z cytryny. Nasze dłonie nie będą pachnieć rybą jeśli wetrzemy w nie mieloną gorczycę.
Zapachu smażonej ryby pozbędziemy się wkładając do oleju pokrojonego na części ziemniaka. Jeśli mimo tego, w mieszkaniu utrzymuje się charakterystyczny zapach, warto podgrzać na suchej patelni trochę skórek z cytrusów oraz przyprawy (np. cynamon i goździki). Wówczas ich zapach skutecznie stłumi aromat ryb.

 

1. Karp smażony

Fot. AnkaGotuje na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Karp z piekarnika

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

 

3. Karp z szafranem

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Karp w galarecie

Fot. Mechanik79 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Karp z orzechami

Fot. Annawk na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Karp na sposób wschodni

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Karp w śmietanie

Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Karp w zalewie octowej

Fot. Ugotujiprzetestuj na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Karp na niebiesko

Fot. Konhambos Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Tymbaliki z karpia

Fot. Obserwator Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Pobierz bezpłaty ebook z przepisami na każdą porę roku!

Pobierz e-booka


Pobierz e-booka

Pobierz e-booka

Pobierz e-booka

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

15 min
12
15 min
15

Polecane artykuły

Informacje Zrobisz z niego skuteczny sok na odchudzanie i kotlety. Niebanalne przepisy na karczocha

Mało kto decyduje się na przygotowania karczocha w domu, a szkoda. Jego unikalny smak i właściwości zdrowotne sprawiają, że warto włączyć go do cod...

1
Informacje Koniec z nudnymi kanapkami, czyli 5 pomysłów z TikToka na zdrową i smaczną śniadaniówkę do szkoły

Powrót do szkoły po wakacjach to ponowne wejście w tryb prac domowych, zajęć dodatkowych i przygotowywania drugich śniadań. O tym, jak ważne są zbi...

0
Informacje Jest kontrowersyjna, ale influencerzy ją pokochali. Na czym polega dieta lwa?

Lew nazywany jest królem zwierząt, a kto z nas nie chciałby się poczuć jak prawdziwy władca? Odłóżmy jednak żarty na bok, ponieważ mówimy o wyjątko...

15
Informacje Najlepsze śniadania dla sercowców. Sycą na długo i wzmacniają

Choroby sercowo-naczyniowe to plaga XXI wieku. Aby im zapobiegać i łagodzić ich objawy, należy wprowadzić zmiany w codziennych nawykach, zwłaszcza...

4