Fot. 123RF/Picsel
Mięso to jeden z tych składników dań, które dostarczają organizmowi wiele cennych witamin i minerałów. Uważane za źródło witamin z grupy B, odpowiada za szereg ważnych procesów w ludzkim ciele, w tym odpowiednie funkcjonowanie układu nerwowego.
Zwolennicy mięsa w diecie chętnie sięgają po nie ze względu na łatwo przyswajalne białko, które sprzyja odchudzaniu i budowaniu masy mięśniowej. Z jednej strony bogate jest w nasycone kwasy tłuszczowe, które - jedzone w nadmiarze - przyczyniają się do miażdżycy czy choroby niedokrwiennej serca. Z drugiej strony natomiast obfituje w szereg minerałów, w tym żelazo, wapń, fosfor, cynk oraz miedź.
Zastanawiasz się, czy istnieją jakiekolwiek zamienniki mięsa, które z powodzeniem wypełnią pustkę po tym tradycyjnym składniku posiłków? Czy na rynku dostępne jest wegetariańskie mięso? Sprawdźmy!
Najpopularniejsze zamienniki mięsa
Znalezienie produktów stanowiących alternatywę dla mięsa, które nie tylko wypełniłyby lukę żywieniową w diecie, ale również wzbogaciły smak i aromat potraw, jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Czym się kierować, wybierając wegetariańskie mięso?
Postaw na produkty, które wypełnione są po brzegi białkiem roślinnym. Idealnie, gdyby twoja dieta była zróżnicowana, a warzywa strączkowe łączyły się z produktami mlecznymi. Aby dostarczyć swojemu organizmowi wszystkie niezbędne mikroelementy, warto sięgać po produkty bogate w zdrowe tłuszcze, zwłaszcza pestki, nasiona, orzechy, a także oliwę z oliwek. Bądź pewien, że twoje ciało podziękuje ci za solidną porcję cynku, żelaza i selenu!
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Roślinne zamienniki mięsa
Lista roślinnych źródeł białka jest bardzo długa, a jej różnorodność potrafi pozytywnie zaskoczyć. Produktem, który najczęściej przychodzi na myśl jako pierwszy, jest z pewnością tofu. Czym charakteryzuje się ten przysmak i jakie inne roślinne zamienniki mięsa warto uwzględnić w diecie wegetariańskiej?
Tofu
Zacznijmy od najprostszej opcji. Dlaczego warto postawić na tofu, szukając zamienników mięsa? Ten przypominający twaróg produkt doskonale sprawdza się zarówno na diecie wegańskiej, jak i wegetariańskiej. Otrzymywany z mleka sojowego, stanowi doskonały dodatek do wielu dań. Nie dość, że jest bardzo prosty w obróbce termicznej, to jeszcze świetnie nadaje się do panierowania i marynowania. Spróbuj wyczarować z niego pyszne nuggetsy, a prawdopodobnie już nigdy nie wrócisz do tych drobiowych!
Soczewica
Spożywanie soczewicy to dobry sposób na dostarczenie twojemu organizmowi błonnika pokarmowego, a także takich minerałów, jak potas, magnez, fosfor oraz wapń. Uwielbiasz wołowe burgery? Wiedz, że odpowiednio doprawione wegetariańskie mięso smakuje równie pysznie! Możesz przyrządzić burgera z soczewicy, a jeśli to nie twoja bajka, spróbuj gulaszu, pulpetów lub tacos na bazie tego roślinnego składnika.
Fasola
Jeśli twoim priorytetem jest wysoka podaż białka w diecie i zastanawiasz się, czym zastąpić mięso, aby nie brakowało tego makroskładnika w twoim codziennym jadłospisie, koniecznie postaw na fasolę. Ta roślina strączkowa nie tylko obniża poziom „złego" cholesterolu we krwi, ale również uchodzi za wartościowe źródło żelaza oraz witamin z grupy B. Jesteś fanem smalcu? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przyrządzić go właśnie z fasoli!
Boczniaki
Boczniaki to książkowe wegetariańskie mięso, które świetnie nadaje się do obróbki termicznej. Ich ogromnym atutem jest nie tylko atrakcyjny smak, ale również wszechstronne zastosowanie w kuchni. Możesz przyrządzić z nich m.in. wegetariańskie kotlety schabowe, a nawet dodać je do leczo, flaków lub różnorodnych dań azjatyckich. Dorzuć je do tajskiej zupy, a nawet najwięksi miłośnicy wołowiny będą zachwyceni jej smakiem!
Bakłażan
Jeśli stosujesz dietę bezmięsną i chcesz wzbogacić swoje posiłki o magnez, żelazo i wapń, powinieneś sięgnąć po bakłażana. Ten zazwyczaj serwowany jest ze smacznym farszem lub w formie kremowej pasty. Bez problemu wyczarujesz z niego bardziej wykwintne przekąski - jeśli nadasz mu odpowiedni kształt i właściwie go doprawisz, możesz zastąpić nim nawet owoce morza czy ślimaki.
Seitan
Uwielbiasz drób, wołowinę czy wieprzowinę i nie wierzysz, że jakiekolwiek roślinne zamienniki mięsa mogą stanowić dla nich smaczną alternatywę? Koniecznie wypróbuj seitan zwany chińskim mięsem. Produkt ten pozyskiwany jest z glutenu pszennego i stanowi obfite źródło białka. Czym zastąpić mięso? Właśnie seitanem! Przyrządź z niego zrazy, kotlety lub gulasz i zaskocz swoich znajomych.
Amarantus
Jeśli cierpisz na celiakię i seitan nie jest odpowiednią opcją dla ciebie, możesz wykorzystać w swoich przepisach amarantus, który również należy do roślinnych zamienników mięsa. Jest to zboże bezglutenowe, które stanowi bogate źródło białka i żelaza, co szczególnie cenią sobie osoby zmagające się z anemią. Amarantus to idealny dodatek do owsianek i sałatek w różnych wersjach.
Spirulina
Spirulina to jeden z najlepszych zamienników mięsa dla osób, które borykają się z niedoborem witamin z grupy B. Z hukiem wdarła się rynek suplementów diety, zyskując ogromne rzesze fanów. Algi morskie dostępne są w formie tabletek lub proszku, który możesz dodawać do jogurtów, sałatek, owsianek, kasz i wielu innych przekąsek. Lubisz owocowe lub warzywne koktajle? Dorzucaj do nich łyżkę spiruliny i ciesz się dobrym zdrowiem!
Zobacz: Bakłażan zapiekany z kaszą jaglaną
Jak wyeliminować mięso z diety? Najważniejsze zasady
Zastanawiasz się, jak wyeliminować mięso z diety i wykonać ten trudny dla ciebie krok? Wystarczy, że będziesz trzymać się kilku prostych zasad, a szybko osiągniesz swój cel. Od czego zacząć, żeby się nie zniechęcić?
Najważniejszą zasadą jest urozmaicanie swojego jadłospisu. Pamiętaj, że wraz z mięsem odstawiasz wiele składników odżywczych, które warto zastąpić produktami roślinnymi. Na twoje liście niezbędnych produktów powinien znaleźć się nabiał oraz tłuszcze roślinne. Jeśli najdzie cię ochota na szybką i zdrową przekąskę, sięgnij po orzechy i pestki lub napij się ulubionego koktajlu z nasionami chia.
Często zdarza się, że osoby eliminujące mięso ze swojej diety przez pewien czas odczuwają wzmożony głód. Aby tego uniknąć, staraj się wybierać produkty zbożowe z pełnego przemiału.
Jeśli szukasz sposobu na to, jak wyeliminować mięso z diety, możesz wspomóc się gotowymi produktami, dostępnymi w wielu sklepach. Takie dania nie zawsze odbiegają smakiem i jakością od tych przyrządzanych w domu - większość z nich obfituje w białko i niewiele różni się od mięsnych przysmaków. Ich dodatkowym atutem jest ogromna różnorodność - gulasz, kotleciki, pulpety, falafel, a nawet gyros. Do wyboru, do koloru!
Należysz do osób, które mają problem z komponowaniem posiłków z uwzględnieniem zapotrzebowania na mikroelementy i witaminy? Rozważ dodatkową suplementację. Szczególnie polecane są suplementy z witaminą B12, której często brakuje w diecie pozbawionej mięsa.
Zainspiruj się świetnymi przepisami naszych użytkowników na pyszne, wegetariańskie dania:
Fot. Iwona2305 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Frytki z marchewki
Fot. Smacznebodomowe na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Kotlety z kalafiorem
3. Krokiety z tortilli z soczewicą, płatkami jaglanymi i suszonymi pomidorami
Fot. Ewaeu na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Wegetariańskie krokiety
4. Kotlety jajeczne z pieczarkami
Fot. Blog_Mydlo_i_Powidlo na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Kotlety jajeczne z pieczarkami
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Wegetariańskie nuggetsy
6. Kaszotto z grzybami i fasolką
Fot. Micgad na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Kaszotto z grzybami i fasolką
Fot. KasiaSar na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Placki z dyni
Fot. Gotowaniepomojemu na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Dynia faszerowana ryżem
Fot. Majala na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie | Dania wegetariańskie: Zapiekany ryż z jabłkami