Domowy burger - o czym trzeba pamiętać, aby wyszedł idealnie? Cztery kluczowe wskazówki

Burgery od jakiegoś czasu robią ogromną furorę. Lubimy zajadać się nimi nie tylko w restauracji (często tzw. burgerowni), ale również w domu. Wbrew pozorom przygotowanie takiego rarytasu nie jest trudne. Trzeba tylko pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Sprawdź nasze wskazówki! Dzięki nim domowy burger będzie idealny!

Fot. 123RF/Picsel

Wielki, sycący i przepyszny! Trudno znaleźć osobę, która nie lubi burgera. Świeża bułka, soczyste mięso w środku, dużo sosów i warzyw - to połączenie po prostu nie może nie przypaść do gustu. Chcesz przygotować domowego burgera? Świetna decyzja! Poniżej podpowiadamy, jak zrobić mięso na burgery, sos, jak wybrać bułki. Nie pominiemy też informacji na temat wege wersji. Miłej lektury!

Jakie mięso na burgery wybrać?

Do burgera bardzo pasuje wołowina. Może to być rostbef, antrykot czy udziec wołowy. Niektórzy preferują mostek lub rib eye. Najważniejsze jest jednak to, by mięso było wysokiej jakości. Trudno wyobrazić sobie dobrego burgera z nieświeżą wołowiną. A to oznacza, że trzeba ją kupić w sprawdzonym miejscu. Warto "na mieście" dowiedzieć się, gdzie w twojej okolicy sprzedawane jest dobre mięso. Przed smażeniem wołowina powinna składać się w około 20-30 procentach z tłuszczu. Ten jest kluczowy dla całościowego smaku burgera.

Pamiętaj, aby kupować mięso w kawałku, a potem zmielić je w domu. Gotowy zmielony produkt może zawierać niepożądane dodatki. Lepiej mieć pewność, że główny wsad do burgera jest taki jak powinien. Mięsa nie należy mielić dwa razy - wówczas zrobić się nieprzyjemna papka i kotlet nie będzie charakteryzował się pożądaną "teksturą".

Kluczowe jest odpowiednie formowanie kotletów. Pamiętaj, że te pod wpływem ciepła nieco się skurczą. Dlatego muszą być ok. 2,5 centymetra większe niż docelowe.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

 

Dlaczego wołowina?

Popularność wołowiny, także w kontekście burgera, wzięła się z możliwości jedzenia tego rodzaju mięsa na surowo. Wiele osób preferuje steki mocno krwiste - może się nimi zajadać bez ryzyka, że zarazi się tasiemcem. Do burgera najczęściej wybierana opcja to medium-rare, czyli średnio wysmażony kotlet. Z wierzchu wygląda jak dobrze przyrządzony, a w środku jest lekko różowy. Taki burger będzie soczysty, kruchy, miękki, czyli... przepyszny! Trudno wyobrazić sobie bułkę z suchym kotletem, prawda?

Pamiętaj, że najlepsza wołowina do burgera to ta przygotowana na grillu, np. gazowym, tradycyjnym czy elektrycznym. Kluczowe jest dobranie odpowiedniej temperatury, która nie może być zbyt niska, ale też zbyt wysoka (mięso powinno być z wierzchu delikatnie skarmelizowane, ale nie spalone). Optymalny czas smażenia to po 3 minuty z każdej strony. Przyprawy? Wołowina to mięso bardzo aromatyczne, nie potrzebuje wielu "wspomagaczy". Sól i pieprz wystarczą.

 

Burger z wieprzowiną lub drobiem - zamiast wołowiny

Oczywiście nikt nie powiedział, że nie można wybrać do burgera innego mięsa niż wołowina. Jeżeli wolisz np. wieprzowinę, to śmiało użyj np. łopatki lub szynki. Wiele osób preferuje drób. Mniej popularne, choć także lubiane, są tzw. fish burgery czyli kotlety przygotowane z ryb (np. z dorsza, tuńczyka czy miruny).

 

Sprawdź także: Najlepszy burger - przepis od Magdy Gessler

Jakie bułki do burgerów?

Kotlet to oczywiście król burgera. Na nim należy skupić się przede wszystkim, ale umówmy się - nawet najbardziej soczysty i rozpływający się w ustach nie sprawi nam radości, jeżeli bułka będzie sucha i twarda. Można kupić gotową w sklepie. W wielu miejscach znajdziesz całkiem niezłe produkty, które powinny cię zadowolić. Niestety często ich skład może pozostawiać wiele do życzenia. Nic dziwnego - bułki do burgerów powinny być miękkie, puszyste i długo pozostawać świeże. A to oznacza, że producenci mogą dodawać do nich sporo "utrwalaczy". Dlatego najlepiej bułeczki upiec samemu. To wcale nie jest trudne i pracochłonne. Sprawdź.

Składniki:

  • 2 szklanki mąki tortowej
  • Trochę mniej niż pół szklanki mleka
  • 1 jajko
  • 1/4 kostki masła
  • 15 g świeżych drożdży
  • 1 płaska łyżeczka cukru
  • Szczypta soli
  • Trochę sezamu
  • Jajko do posmarowania bułek

 

Wykonanie:

1. Jajko, mleko i masło powinny być w temperaturze pokojowej.

2. Do miski wsyp mąkę, cukier i szczyptę soli. Dodaj jajko i rozpuszczone oraz przestudzone masło.

3. Do szklanki wlej lekko ciepłe mleko i dorzuć drożdże. Dokładnie wymieszaj do powstania jednolitego płynu. Mieszankę wlej do miski z mąką, cukrem, solą, jajkiem i masłem. Wszystko wymieszaj i wyrób (możesz sprzętem do wyrabiania ciasta drożdżowego, np. mikserem ze specjalnym hakiem). Ciasto musi być gładkie i elastyczne.

4. Zostaw ciasto pod przykryciem na około godzinę.

5. Po godzinie obsyp blat mąką i podziel ciasto na 6 kawałków. Z każdego uformuj bułkę. Układaj je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Zostaw bułki na 30 minut pod przykryciem, aby nie wyschły. W międzyczasie nagrzej piekarnik do 170 stopni.

6. Posmaruj bułki roztrzepanym jajkiem i posyp sezamem. Bułki piecz ok. 20 minut (uważaj, by nie spalić).

Zobacz: Wegański burger z grillowanymi warzywami i musztardowym wegańskim majonezem

Dodatki do burgerów

Trudno wyobrazić sobie burgera bez dodatków. Kluczowy jest oczywiście sos, ale o nim za chwilę. Sprawdź, co pasuje dodać do środka burgera:

  • podsmażone plastry boczku,
  • plastry czerwonej cebuli (koniecznie!),
  • plastry pomidora,
  • plastry zielonego ogórka,
  • plastry (wzdłuż) korniszona,
  • plastry sera żółtego (np. cheddara),
  • plastry sera pleśniowego (dla osób, które bardzo lubią).

 

Oczywiście w tej kwestii ogranicza cię tylko twoja wyobraźnia! Do burgera możesz dodać to co chcesz i lubisz. Wiele osób decyduje się też na tę potrawę bez dodatków - to także jest w porządku!

Jaki sos do burgera?

Trudno wyobrazić sobie burgera bez sosu. Ciężko też jednoznacznie powiedzieć, który będzie najlepszy. Każdy ma bowiem inne preferencje. Niektórzy wolą tradycyjny ketchup, inni preferują go w połączeniu z sosem czosnkowym. Bardzo popularny sos do burgera to oczywiście barbecue i pomidorowy. My jesteśmy fanami musztardowego. W serwisie kulinarnym Smaker.pl znajdziesz mnóstwo przepisów na pyszne sosy do burgerów!

 

Sprawdź: Amerykański sos do hamburgera: Przepisy, jak zrobić - Smaker.pl

Wege burger - jak go zrobić?

Nie jesz mięsa, albo chcesz ograniczyć jego jedzenie? To wcale nie oznacza, że musisz rezygnować z burgerów. Dzisiaj bowiem niemal w każdej restauracyjnej karcie znajduje się wege burger. Ten może być przygotowany z warzyw (np. z buraka), z seitana, z sera (opcja wegetariańska, nie wegańska). Opcji jest mnóstwo! Oczywiście zachęcamy też do przygotowania takich pyszności w zaciszu własnej kuchni.

 

Wege burger - przepis

Jak przygotować wege kotleta do burgera? To proste. Sprawdź.

Składniki na 4 duże kotlety:

  • 2 ugotowane buraki
  • Pół szklanki suchej kaszy jaglanej
  • Pół szklanki bułki tartej
  • 1 jajko (opcjonalnie)
  • 1 pęczek zielonej pietruszki
  • Pół łyżeczki pieprzu ziołowego
  • Pół łyżeczki papryki wędzonej
  • Pieprz, sól
  • Pół szklanki ziaren słonecznika
  • 1 cebula
  • Olej do smażenia

 

Wykonanie:

1. Słonecznik upraż na patelni i odstaw do ostygnięcia.

2. Kaszę jaglaną ugotuj do miękkości i zostaw do ostygnięcia.

3. Cebulę umyj, obierz i pokrój w kostkę. Podsmaż na patelni na oleju, odstaw do wystygnięcia.

4. Buraki zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Pietruszkę drobno pokrój.

5. Wszystkie składniki wrzuć do miski i wyrób rękami. Uformuj kotlety i smaż je na patelni z obydwu stron na małym ogniu do zarumienienia.

Koniecznie upiecz też domowe bułki. Z takich kotlecików przygotujesz też miniburgery - świetne np. na imprezę.

Burgery to świetny pomysł na obiad czy na imprezę (wówczas nie tylko miniburgery). Każdy je lubi, są sycące i rozpływają się w ustach.

Wypróbuj przepisy na domowe burgery:

1. Domowy burger z wołowiny

Domowy burger z wołowiny

Jak zrobić hamburgera? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Chicken burger

Chicken burger

Jak zrobić burgera z kurczakiem? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Grecki burger

Grecki burger

Burger z halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Meksykański burger

Meksykański burger

Meksykański pikantny burger / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Burger Prezydenta Obamy

Klasyczny burger

Przepis na klasycznego burgera / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Sorgo burger

Burger z sorgo

Burger z sorgo / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

7. Burger wegetariański z buraka

Burger z buraka

Burger z buraka/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Burger wegetariański z plackiem ziemniaczanym

Burger wegetariański z plackiem ziemniaczanym

Burger wegetariański z plackiem ziemniaczanym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

Zobacz także:

Bułki na hamburgery »

Tych produktów nie odgrzewaj! Stają się toksyczne »

Jakie rośliny zbierać w październiku i listopadzie? »

Halloween: Książę Harry i Meghan Markle wybrali kostium dla Archiego! Świetny pomysł

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

30 min
7
15 min
5

Polecane artykuły

Ewa gotuje Ewa Gotuje: Schab z rusztu na trzy sposoby oraz sernik pistacjowy

Majówka to czas, kiedy w szczególności szukamy przepisów na dania z grilla. Z pomocą przychodzi Ewa Wachowicz, która w asyście Mateusza Gesslera pr...

0
Informacje Energetyczny koktajl z pokrzywy. Na nadmiar wody w organizmie i dobrą pracę jelit

Pokrzywa kojarzy się przede wszystkim z niepotrzebnym chwastem. Tymczasem miłośnicy naturalnej kuchni dobrze wiedzą, że to przydatny składnik. Młod...

0
Informacje Lepsza od owsianki i kanapek na śniadanie. Przepis na miskę zdrowia, która pomoże schudnąć

Co to jest komosanka? Pyszny i szybki pomysł na śniadanie, czyli owsianka z komosy ryżowej. Przygotowuje się ją prosto i w zaledwie 15 minut - wyst...

6
Informacje Sałatki w słoiku – na kolację, do pracy, na majówkę

Sałatki w słoiku to idealne rozwiązanie dla osób szukających zdrowych i smacznych dań, które można zabrać ze sobą do pracy, szkoły, czy na piknik w...

2