Do góry

Newsy

Otyli mogą być uznani za „niepełnosprawnych”

W orzeczeniu z 18 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił, że otyłość może być uznana za „niepełnosprawność”. Czy to oznacza, że osoby otyłe będą mogły liczyć na specjalne traktowanie w Europie?

Czy otyli są "niepełnosprawni"? Fot. 123RF.COM/PICSEL


Według danych z 2009 roku osoby otyłe stanowią w Polsce aż 16,6 proc. wśród mężczyzn i 15,2 wśród kobiet. Statystyki te są wyższe niż dane z roku 1996, kiedy otyłych było 10 proc. mężczyzn i 14 proc. kobiet.

Otyłość może być wynikiem siedzącego trybu życia, przejadania się i nieprawidłowej diety, ale przyczyną nadmiernej masy ciała mogą być czynniki genetyczne i różnego rodzaju choroby, zarówno wrodzone, jak i nabyte, oraz niektóre leki. Otyłość z kolei także może doprowadzić do zaburzeń funkcjonowania organizmu, takich jak cukrzyca typu drugiego, nadciśnienie, choroba wieńcowa czy udar mózgu.

Trybunał w Luksemburgu zajął się sprawą duńskiego opiekuna dziecięcego Karstena Kaltoft. Pracownik został zwolniony z pracy przez swoją gminę i pozwał ją do sądu twierdząc, że zwolniono właśnie jego ze względu na otyłość, z którą zmagał się od lat. Sąd poprosił o orzeczenie Trybunału w związku z prawem unijnym i problemem otyłości.

Oficjalnie gmina twierdzi, że Kaltoft został zwolniony ze względu na mniejszą liczbę dzieci wymagających opieki. Ten jednak twierdzi, że to nie tłumaczy wyboru do zwolnienia akurat jego. Przez cały okres zatrudnienia - 15 lat - był otyły. Gmina dofinansowywała mu zajęcia sportowe, które pozwalały mu schudnąć, ale Kaltoft szybko wracał do swojej poprzedniej wagi. Szef zespołu sprawdzał postępy swojego pracownika w odchudzaniu.

Kiedy mężczyzna otrzymał wypowiedzenie, w rozmowie z przełożonym pojawił się wątek jego otyłości, jednak strony nie są zgodne co do tego, dlaczego poruszyli właśnie ten temat.

Dyrektywa Unii z 27 listopada 2000 roku określa, że niedyskryminację w miejscu pracy ma dotyczyć równego traktowania ze względu na płeć, wiek, orientację seksualną, religię, przynależność narodową, pochodzenie rasowe i etniczne czy niepełnosprawność. Nie ma tam mowy o otyłości, nie istnieje więc w Unii Europejskiej zakaz dyskryminacji osób otyłych.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę niepełnosprawność rozumianą jako „ograniczenie wynikające w szczególności z trwałego osłabienia funkcji fizycznych, umysłowych lub psychicznych, które w oddziaływaniu z różnymi barierami może utrudniać danej osobie pełny i skuteczny udział w życiu zawodowym na równi z innymi pracownikami”, to otyłość wcale nie musi znajdować się poza tą definicją. Nie ma w niej przecież wspomnianej przyczyny niepełnosprawności (którą w tym przypadku ma być nieprawidłowa waga).

Pamiętajmy, że pracodawca zatrudniając osobę niepełnosprawną musi zapewnić jej dostęp do pracy, pod warunkiem, że obciążenie finansowe jest „w wystarczającym stopniu rekompensowane ze środków publicznych”. Gdyby rzeczywiście uznać, że Karsten Kaltoft jest niepełnosprawny - gmina powinna była jeszcze dodatkowo zwrócić uwagę na to, czy sposób wykonywania pracy są dostosowane do jego ograniczeń.

Ostateczną decyzję o tym, czy pan Karsten Kaltoft może być uznany za „niepełnosprawnego” i dostać odszkodowanie za zwolnienie podejmie duński sąd.

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Pełny tekst orzeczenia po polsku tutaj.

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń