Dodano: 19.02.2019 Odsłon: 1292
Domowe porady
Sok z rokitnika.
Rokitnik zwyczajny ze względu na swoje wyjątkowe właściwości zdrowotne i odżywcze znalazł zastosowanie zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce. "Złoto Syberii" - bo tak nazywają go Rosjanie - zawiera ponad 190 bioaktywnych substancji, które pozytywnie wpływają na zdrowie.
Wśród nich znajdują się antyoksydanty, flawonoidy, aminokwasy, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, mikroelementy (m.in. potas, żelazo, fosfor, mangan, bor, wapń i krzem) oraz witaminy (A, C, D, E, K, P oraz te z grupy B) i prowitaminy. W celach leczniczych i pielęgnacyjnych wykorzystuje się owoce rokitnika, liście, a także olej z pulpy owoców lub nasion rokitnika.
Oleje te różnią się między sobą zawartością m.in. kwasów tłuszczowych, karotenoidów - silnych przeciwutleniaczy i jednocześnie barwników rokitnika (jest ich zdecydowanie więcej w oleju z pulpy owoców), a także fitosteroli i witaminy E.
Rokitnik - właściwości
Owoce rokitnika zajmują drugą pozycję na liście owoców, które posiadają najwięcej witaminy C. Pod względem jej zawartości rokitnik ustępuje tylko owocom dzikiej róży. Jednak zawartość kwasu askorbinowego w owocach rokitnika jest różna i zależy od miejsca występowania rośliny. Te rosnące u wybrzeży mórz, a także w parkach czy ogrodach zwierają średnio 200-250 mg witaminy C (a niektóre źródła podają, że nawet 315 mg) w 100 g.
Z kolei te występujące na obszarach gór środkowej Europy aż 405-1100 mg/100 g. Według specjalistów z Instytutu Żywności i Żywienia, zapotrzebowanie na kwas askorbinowy wynosi średnio 40-50 mg dziennie u dzieci, 75 mg dziennie u kobiet i 90 mg dziennie u mężczyzn, co oznacza, że 100 g tych owoców znacznie przewyższa dzienne zapotrzebowanie na ten składnik odżywczy.
Źródło: https://www.poradnikzdrowie.pl/
Autor: GREGORHSPEED
Przepisów i artykułów: 2332 Ocena: 51860
Na skróty
Komentarze do przepisu (11)

drandy 28 lutego 2019Zgłoś do usunięcia
Kiedyś przywiozłem z Kaukazu olej z rokitnika, jak tam go nazywają z "oblepichy" i chciałbym dodać, że bardzo dobrze jest używać go na skórę np. dłoni przy występowaniu zmian zapalnych i alergicznych skóry. Odpowiedzi: 1 ▼1 Kto głosował? | Odpowiedz

konhambos 21 lutego 2019Zgłoś do usunięcia
Musialam najpierw zajrzec do leksykonu i cóz zaniespodzianka... rokitnik to niezmiernie popularny w Niemczech Sanddorn. W Polsce go nie znalam, ale tutaj ma wszechstronne zastosowanie w kuchni, bardzo lubie jego smak i czesto go dodaje do konfitur i soków. Odpowiedzi: 3 ▼
1 Kto głosował? | Odpowiedz

babcitereskiciasta 20 lutego 2019Zgłoś do usunięcia
Pyszny i zdrowy sok.:) Odpowiedzi: 1 ▼2 Kto głosował? | Odpowiedz

Maudie 19 lutego 2019Zgłoś do usunięcia
Znam to "złoto Syberii" pod postacią pysznego dżemu,teraz czas na sok :) Odpowiedzi: 2 ▼1 Kto głosował? | Odpowiedz