Spis treści:
- Co warto zjeść w tureckich restauracjach?
- Czego nie jeść w Turcji?
- Co przywieźć z Turcji? Te przysmaki warto kupić na targach
Tegoroczne wakacje wielu Polaków spędzi w Turcji. Planując urlop, warto rozeznać się nie tylko w atrakcjach turystycznych, ale i w miejscowej kuchni. Jakie dania, warto zamówić w restauracji? Co warto zabrać ze sobą w ramach kulinarnej pamiątki? Jakimi alkoholami raczą się rodowici mieszkańcy Turcji? Przygotowaliśmy praktyczne wskazówki, którymi warto kierować się w podróży.
Sprawdź także: Najlepsze potrawy na wakacjach. Co jeść we Włoszech, Chorwacji, Grecji i Hiszpanii?
Co warto wiedzieć o Turcji?
Turcja to kraj położony na styku dwóch kontynentów – Europy i Azji Mniejszej. Składają się na niego liczne malownicze wzniesienia, z górą Ararat na czele, jednak jeśli chodzi o wakacje, uwagę turystów przyciąga przede wszystkim atrakcyjne wybrzeże.
Znakiem rozpoznawczym Turcji są piękne, szerokie plaże na Riwierze Tureckiej nad Morzem Śródziemnym w południowo-zachodniej części kraju i Wybrzeże Egejskie, na które składa się obszar od Izmiru po Marmaris. Luksusowe kurorty w tej części Turcji zapewnią rozrywkę nawet najbardziej wybrednym wczasowiczom.
Udane wakacje w Turcji zapewni nam piękna pogoda. Temperatura najczęściej waha się pomiędzy 30 a 35 stopniami Celsjusza, a najcieplejszym miesiącem w roku jest lipiec, choć bardzo wysokie temperatury rozpieszczają plażowiczów aż do września.
Sezon turystyczny w Turcji trwa od kwietnia do listopada, więc osobom, które do Turcji jadą zwiedzać zabytki i chcą ominąć tłumy, poleca się wykupić wycieczkę poza sezonem. Wtedy też po prostu nie wypada nie rozejrzeć się po stolicy kraju – Ankarze. Ukształtowanie terenu sprawia, że Turcja to świetne miejsce na wspinaczkę i trekkingi. Kraj obfituje w ciekawą roślinność, a pejzaże urozmaicają stożki wygasłych wulkanów, liczne rzeki i jeziora pochodzenia tektonicznego.
Co warto zjeść w tureckich restauracjach?
- Icli kofte – to potrawa, na którą z pewnością warto skusić się na tureckich wakacjach. Niewielkie, smażone kotleciki przygotowuje się z mięsa wołowego, jagnięcego lub wielbłądziego, a także cebuli i kaszy bulgur. Takim farszem wypełnia się wcześniej przygotowane ciasto, tworząc niewielkie, okrągłe pulpeciki, które smaży się w głębokim oleju.
- Lahmacun – posmakuje wszystkim miłośnikiem pizzy, ponieważ jest jej tureckim odpowiednikiem. Delikatne, cienkie ciasto z jagnięcym mięsem mielonym podaje się ze świeżymi warzywami i sokiem z cytryny.
- Mercimek korbasi – popularna zupa w Turcji, przygotowywana z czerwonej soczewicy, marchewki, papryki i cebuli. Przyprawia się ją pieprzem, ostrą papryką i sokiem z cytryny. W restauracjach podaje się ją o każdej porze dnia.
- Köfte – turecka alternatywa dla fanów polskich mielonych. Köfte są jednak od nich nieco mniejsze. Można je przyrządzać na różne sposoby, jednak najczęściej są opalane na poziomym ruszcie. Danie podaje się razem z chlebem, ziemniakami, ryżem i sałatką.
- Ayran – jogurt z wodą i solą nic innego jak jogurt zmieszany z wodą i solą, podawany w restauracjach jako dodatek do ostrych, mięsnych dań. Orzeźwia i gasi pragnienie.
Czego nie jeść w Turcji?
Na wakacjach w Turcji, z uwagi na tamtejsze tradycje, nie należy jeść wieprzowiny. W tym kraju można spotkać się również z potrawami, które niekoniecznie wpasują się w kulinarny gust Polaków. Choć oczywiście nikt nie zabrania ich spróbować, dla niektórych może okazać się to dość ryzykowane. Zatem, czego nie jeść w Turcji?
Tavuk göğsü, czyli pudding mleczny z posiekanej piersi kurczaka – to przykład deseru, który z raczej nie zachwyci części wczasowiczów pomimo tego, że jest w tym kraju popularnym przysmakiem. Podobnie jak kelle paça, czyli tamtejsza zupa z móżdżkami. W Turcji można spotkać również ją w wersji z językami - dil çorbası. Nie każdy pokocha również Ciğer kebabı, bo chociaż kebab warto zjeść na wakacjach w Turcji, to podany z wątróbką niekoniecznie musi wszystkim posmakować.
Co przywieźć z Turcji? Te przysmaki warto kupić na targach
Co warto przywieźć z wakacji w Turcji? Oto przykłady produktów spożywczych, które warto zabrać ze sobą do Polski:
- Baklawa – niewiarygodnie słodki deser, który jest znakiem rozpoznawczym Będzie idealny dla osób, które po prostu lubią cukier.
- Pistacje – są najprawdę przepyszne i bardzo popularne zwłaszcza na południu kraju i to w każdej postaci. Warto kupić je w wersji solo albo postawić na pistacjową chałwę. Na lokalnych tureckich targowiskach wybór jest naprawdę ogromny. Podobno w Gaziantep mieszkańcy używają ich nawet do przyrządzania kawy.
- Pişmaniye – to rodzaj waty cukrowej z mąki pszennej i cukru, z aromatem wanilii. Najlepiej smakuje podany z gorzką herbatą.
- Herbata – tureckie herbaty są niepowtarzalne. Za najlepsze uważa się zwłaszcza te z regionu Rize. Kawy w Turcji też są wyjątkowo aromatyczne.
- Rakı – dla fanów alkoholi. To turecka 40–50 procentowa wódka o anyżowym aromacie, destylowana ze świeżych winogron, rodzynek bądź fig. Często mówi się o niej jako o narodowym napoju Turcji i określa jako "lwie mleko" z uwagi na kolor, jaki przybiera po rozcieńczeniu z zimną wodą.
Wybierz się w kulinarną podróż po Turcji wraz z przepisami naszych użytkowników.
1. Çılbır - jajka po turecku
Zobacz przepisÇılbır - jajka po turecku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Acma- tureckie bułki…
Zobacz przepisAcma- tureckie bułki… / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Lokma tureckie pączki
Zobacz przepisLokma tureckie pączki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Baklawa
Zobacz przepisBaklawa to idealny deser dla fanów słodkości / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »
Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »