Fot. 123RF/Picsel
Dynia jest warzywem, które jesienią po prostu trzeba zjeść choćby raz. A najlepiej dużo więcej, bo przecież daje nam tak wiele możliwości. Ogromna ilość przepisów na dania z dyni zachwycają kucharzy amatorów, którzy jesienią nareszcie mogą sobie trochę poeksperymentować w kuchni. Co zrobić z dyni?
Dynia - przepisy w sam raz na jesień
Ach, jak cudownym warzywem jest dynia! Przepisy na dania z jej udziałem idealnie sprawdzą się jesienią, gdy potrzebujemy trochę się rozgrzać. Stąd też pomysł na pyszną zupę krem. Jednak to nie wszystko, co możemy zrobić z dyni. Ze względu na jej delikatny smak można stworzyć z niej dania główne, desery, a także przetwory.
Dlaczego warto? Bo dynia jest bogatym źródłem wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w niej witaminę B6, witaminę A, E, K i C, a także tiaminę, niacynę, wapń, żelazo, magnez czy fosfor. Oczywiście nie braknie w niej także beta-karotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed działaniem wolnych rodników. Jak zatem sami widzicie - w sezonie jesienno-zimowym, gdy przeziębienia są na porządku dziennym, warto mieć dynię pod ręką.
Sprawdź także: Przepisy na domowe syropy. Niezastąpione jesienią
Krem z dyni - idealny na chłodne dni
Krem z dyni to zupa, która rozgrzewa kości w zimne dni. Jest pyszna i sycąca, a także - co najważniejsze - prosta do przygotowania. Jeśli nie macie czasu na gotowanie, to dobry pomysł na obiad. Potrzebujecie do tego niedużego kawałka dyni, około pół kilograma już po obraniu, dużej cebuli, dwóch ząbków czosnku, kilku małych ziemniaków oraz litra bulionu i przypraw. Bulion może być warzywny bądź mięsny, w zależności od tego, na jakiej diecie jesteście. Pamiętajcie jednak o tym, by był jak najbardziej aromatyczny - nie żałujcie warzyw!
Dynię musicie obrać i usunąć nasiona - sam miąższ zaś pokroić w niewielką kostkę. Ziemniaki także obierzcie i pokrójcie. Do większego garnka wlejcie odrobinę oleju i rozgrzejcie go. Pokrójcie cebulę w kostkę i przysmażcie ją na oleju, po chwili dorzucając także przeciśnięty przez praskę czosnek.
Gdy cebula się zeszkli, dodajcie dynię, ziemniaki, szczyptę soli, a także łyżeczkę kurkumy oraz odrobinę startego imbiru (dwa centymetry obranego korzenia). Smażcie całość przez kilka minut. Następnie zalejcie warzywa gorącym bulionem i gotujcie pod przykryciem przez piętnaście minut.
W tym czasie dynia i ziemniaki powinny zmięknąć. Teraz odczekajcie, aż zupa przestygnie, a następnie zblendujcie ją na gładką masę i zagotujcie raz jeszcze. Można podawać ją z kwaśną śmietaną - będzie jeszcze pyszniejsza.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Makaron z dynią - wegetariańskie drugie danie
Nie macie pomysłu na obiad? Makaron z dynią to doskonałe rozwiązanie dla wegetarian oraz osób, które mają już dosyć mięsnych drugich dań. Potrzebujecie do niego tylko kilku składników - swojego ulubionego makaronu, dyni (250 gramów), dwóch ząbków czosnku, 200 gramów szpinaku, pół kostki sera feta oraz kilku kawałków suszonych pomidorów. Zacznijcie od oczyszczenia dyni i pokrojenia jej w kostkę.
Możecie upiec ją w piekarniku bądź przysmażyć - jak będzie wam wygodniej. Dynia powinna być jędrna, miękka jednak nie rozpadająca się. W tym czasie zagotujcie wodę na makaron. Na patelni rozgrzejcie olej i dodajcie rozgnieciony w prasce czosnek. Podsmażajcie go przez chwilę, a następnie dorzućcie na patelnię pokrojone suszone pomidory. Teraz czas na szpinak. Smażcie go do chwili, aż zwiędnie. Wysypcie na patelnię ugotowany i odcedzony makaron, wymieszajcie całość i dodajcie fetę. Przyprawcie całość odrobiną suszonego tymianku.
Dania z dyni? To musi być pieczona dynia
Jeśli zastanawiacie się, jak przygotować pieczoną dynię do dania, które opisaliśmy powyżej, bądź po prostu macie ochotę zajadać to warzywo bez żadnych dodatków, koniecznie poznajcie ten prosty przepis. Pieczona dynia przyda się wam do wielu innych dań - na przykład do puree. Jak ją zrobić? Wystarczy, że dynię pokroicie ze skórą na mniejsze kawałki i pozbędziecie się pestek. W piekarniku rozgrzanym do 180 stopni ułóżcie dynię skórą do dołu na papierze i pieczcie do miękkości (pół godziny). Tak przygotowane warzywo będzie idealne do różnych dań. Jeśli chcecie przygotować pieczoną dynię a'la frytki, obierzcie ją ze skóry i pokrójcie na kawałki. Posmarujcie oliwą i dodajcie ulubione przyprawy. To może być tymianek, bazylia, a nawet czosnek. Pieczcie w większej temperaturze, by dynia pięknie się zarumieniła. Takie dania z dyni można zajadać codziennie!
Sprawdź także: Przepis na sałatkę z pieczoną dynią
Puree z dyni
Puree z dyni jest jednym z tych dań, które możecie przygotować właśnie z pieczonej dyni. Upieczone warzywo wystarczy wyciągnąć z piekarnika i łyżką wyjąć miękki miąższ. Następnie należy wrzucić go do miski i zblendować na gładką masę. Jeśli jest dość wodniste, co może się zdarzyć, wystarczy odcisnąć wodę przez gazę. Puree z dyni powinno mieć konsystencję gęstej śmietany. Puree wymaga tylko dosmaczenia. Możecie lekko je osolić i dodać świeżo mielony pieprz. Zblendowana dynia może być także bazą do innych dań, na przykład deserów, kotletów czy placków.
Kopytka z dyni - idealne do kotletów
Kopytka z dyni mogą być przyjemną alternatywą dla zwykłych kopytek, które niektórym pewnie już się przejadły. Można zajadać je z sosem szpinakowym czy serowym bądź przygotować je jako dodatek do mięsa. W każdej wersji będą smakować doskonale. Musicie jednak pamiętać, że kopytka z dyni zawsze powinny być robione z dyni hokkaido. Jest ona najbardziej mączną odmianą, dzięki czemu kopytka wychodzą idealne. Do zrobienia kopytek potrzebujecie pół kilograma upieczonej dyni, jajko oraz szklankę mąki pszennej i szczyptę soli. Puree z dyni, jak w powyższym przepisie, umieśćcie w misce i dodajcie do niego pozostałe składniki. Zagniatajcie energicznie, by ciasto było elastyczne. Uformujcie z niego wałek, który następnie pokrójcie w poprzek, by wyszły z niego niewielkie kluseczki. Zagotujcie wodę w większym garnku i osólcie ją. Wrzucajcie kluseczki i gotujcie je trzy minuty od czasu wypłynięcia.
Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!
Placki z dyni - w sam raz na deser
Po tym całym gotowaniu z pewnością macie ochotę na deser. A czy może być coś lepszego od placuszków dyniowych? Placki z dyni to szybki i prosty deser, który najlepiej smakuje z cukrem pudrem. Potrzebujecie do nich startej na drobnych oczkach dyni (około 200 gramów), małego jogurtu naturalnego, 200 gramów mąki, dwóch jajek i kilku łyżek cukru oraz łyżeczki proszku do pieczenia. Startą dynię wymieszajcie z jogurtem, jajkami i cukrem. Wymieszajcie całość dokładnie. W kolejnej misce połączcie mąkę z proszkiem do pieczenia. Mąkę i proszek dodajcie do dyni i zmieszajcie bardzo dokładnie. Teraz zacznijcie smażenie na rozgrzanej patelni z olejem. Nakładajcie je łyżeczką. Smażcie z obu stron do czasu, aż placki się zarumienią.
Jeśli kiedykolwiek myśleliście, że dynia jest nudnym warzywem, teraz chyba zmieniliście zdanie. Możecie zrobić z niej dosłownie wszystko!
Zupa krem z dyni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Dyniowa owsianka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zupa dyniowa po tajsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Hummus curry z pestkami dyni
Hummus curry z pestkami dyni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Carbonara dyniowa z boczkiem
Carbonara dyniowa z boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Dyniowe pankejki/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Kopytka dyniowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ciasto dyniowe/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Korzenny sernik dyniowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Dyniowy biszkopt z galaretką
Dyniowy biszkopt z galaretką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie