Spis treści:
Z okazji urodzin czy imienin często dostajemy od przyjaciół ulubione słodycze. Przy uroczystościach rodzinnych obdarowujemy bliskich czekoladą. Na Wielkanoc z kolei dekorujemy dom kolorowymi jajkami i zajączkami, a na święta Bożego Narodzenia - wręczamy najmłodszym czekoladowego Mikołaja. Przez cały rok kolekcjonujemy smakołyki i nic dziwnego, że po pewnym czasie zalegają nam one w szafce kuchennej.
Zastanawiasz się, co zrobić z resztek czekolady, którą trzymasz już od dłuższej chwili w domu? Czy jedzenie czekoladowych słodyczy z charakterystycznym białym nalotem nie skończy się bólem brzucha? Na te i więcej pytań odpowiemy w tym artykule.
Jakie właściwości ma czekolada?
Choć słodycze kojarzą nam się przede wszystkim z niezdrowym cukrem i węglowodanami, to warto podkreślić, że dostarczają też organizmowi kilku cennych składników. Wszystko zależy od tego, jak dużo tych smakołyków spożyjemy. Dietetycy zalecają dwie lub trzy kostki gorzkiej czekolady dziennie.
Przede wszystkim czekolada szybko dodaje energii, podnosi poziom serotoniny (poprawia nastrój i łagodzi stres) oraz jest bogatym źródłem magnezu, który wspiera funkcjonowanie układu nerwowego, serca i wszystkich mięśni. Znajdują się też w niej przeciwutleniacze. To one likwidują stany zapalne i zapobiegają chorobom serca oraz nowotworom.
Zobacz: Jak zrobić ciasteczka z czekoladą?
Czy można jeść starą czekoladę?
Czy czekolada z białym nalotem jest szkodliwa? Nie! Można ją jeść, jeśli oczywiście data ważności nie jest mocno przekroczona. Charakterystyczny osad to nic innego, jak roztopione (np. w wyniku złego przechowywania) i ponownie zamrożone tłuszcze, które wchodzą w skład czekolady. Zjedzenie słodyczy z nalotem nie spowoduje bólu brzucha.
Ze względów estetycznych lub w obawie przed zatruciem, niektórzy zeskrobują jednak osad przed spożyciem. My polecamy zupełnie inną technikę, jeśli nie chcesz po prostu zjeść czekolady. Najlepiej ją... rozpuść i na nowo wykorzystaj do pysznych dań. Przekonaj się, co zrobić z resztek słodyczy.
Sprawdź także: Co zrobić z resztką wędlin po świętach? Wypróbuj te proste przepisy
Co zrobić z resztek czekolady?
1. Polewa czekoladowa
Możliwości wykorzystania pozostałej w domu czekolady jest naprawdę sporo. Pierwszy i najprostszy z nich to przerobienie jej na polewę lub sos. Rozpuszczona czekolada jest świetną dekoracją do tortów, ciast lub ciasteczek, ale też dodatkiem do owoców i naleśników, a nawet mięs. Nie musisz za każdym razem kupować nowej tabliczki, jeśli przygotowujesz polewę czekoladową.
Wystarczy, że pozbierasz resztki z szafki kuchennej, dodasz jeden lub dwa dodatkowe składniki (masło, śmietanka) i już zaskoczysz gości słodką przekąską. Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis naszego użytkownika na sernik z pyszną polewą czekoladową:
Podwójny sernik z polewą czekoladową
Zobacz przepisJak zrobić polewę czekoladową na ciasto? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Gorąca czekolada
Potrzebujesz odrobiny przyjemności dla siebie i bliskiej osoby? Dopadła cię chandra i chcesz poprawić sobie humor? Świetnym pomysłem będzie wyciągnięcie resztek czekolady. Mają na sobie biały nalot i odstraszają wyglądem? Nic straconego! Przygotuj z nich aromatyczną gorącą czekoladę!
Rozgrzewający napój z resztek czekolady robi się bardzo szybko i prosto. Po rozpuszczeniu tabliczki nawet nie odczujesz, że twoja słodycz dłużej zalegała ci w kuchni. Świetnie, jeśli dodasz jeszcze odrobinę wanilii, chili, cynamonu lub pomarańczy - to tylko wzmocni smak. Jak przygotować taki ciepły i słodki trunek? Podsuwamy ci sprawdzone przepisy naszych użytkowników:
Gorąca czekolada z nutką korzenną
Zobacz przepisKorzenna gorąca czekolada / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gorąca czekolada z dwóch składników
Zobacz przepisJak zrobić gorącą czekoladę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Gorąca czekolada z wanilią i chilli
Zobacz przepisGorąca czekolada z przyprawami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Mus czekoladowy
Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak wykorzystać resztki czekolady i nie przekonaliśmy cię poprzednimi propozycjami, to może skusisz się na pyszny i lekki mus czekoladowy. To świetny i bardzo efektowny deser, na który na pewno skusi się każdy fan słodyczy. Wypróbuj recepturę:
Mus czekoladowy z ciastkiem
Zobacz przepisJak zrobić mus czekoladowy? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Czekoladki, cake pops lub batoniki czekoladowe
Kto powiedział, że z resztek czekolady po świętach nie zrobisz nowych, pysznych słodyczy? Jeśli twoja rodzina nie zjadła cukrowych zajączków i jajek po Wielkanocy przerób je na atrakcyjnie wyglądające cake pops lub batoniki czekoladowe. A może zbliżają się urodziny twoich bliskich? Wykonaj dla nich samodzielnie bombonierki. Na pewno docenią taki gest, a prezent będzie jedyny w swoim rodzaju!
Cake pops z czekoladą
Zobacz przepisJak zrobić cake pops? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Czekoladki z chałwą
Zobacz przepisJak zrobić domowe czekoladki? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Domowe czekoladki z nadzieniem pomarańczowym
Zobacz przepisDomowe czekoladki z nadzieniem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Energetyczne batoniki bananowe z czekoladą
Zobacz przepisJak zrobić domowe batoniki z czekoladą? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Czekoladowe wypieki i kremy do ciast
Jak wykorzystać resztki czekolady? Pewnie wiele doświadczonych kucharzy odpowiedziałoby szybko, żeby przyrządzić z nich pyszne ciasto lub krem do tortu. Faktycznie, starszą czekoladę możesz wykorzystać do przygotowania czekoladowego tortu, nadzienia lub choćby muffinek. Im więcej słodyczy ci zostało, tym bardziej intensywny w smaku będzie finalny produkt. Poniżej znajdziesz najlepsze przepisy na czekoladowe ciasta i kremy z resztek czekolady:
Muffinki jogurtowe z czekoladą
Zobacz przepisMuffinki jogurtowe z czekoladą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Rolada czekoladowa z czekoladowym kremem
Zobacz przepisRolada czekoladowa z czekoladowym kremem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Krem z Kinder czekoladek
Zobacz przepisKrem z Kinder czekoladek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Jedna z najzdrowszych roślin świata. Reguluje metabolizm cukru i oczyszcza krew »
Warzywny symbol wiosny na talerzu. Szparagi z jajkiem w koszulce oraz gęstym sosem holenderskim »