Spis treści:
- Jak na nasze zdrowie wpływają śliwki?
- Jak zrobić idealne powidła?
- Co można jeszcze przygotować ze śliwek?
Już od jakiegoś czasu na straganach możemy znaleźć pyszne, wyjątkowo słodkie, krajowe śliwki. W końcu sezon na te owoce trwa w najlepsze. Warto więc jak najlepiej wykorzystać tę sytuację, przygotowując różnego rodzaju przetwory i desery. Niezwykłymi pomysłami, jak zawsze, uraczą was nasi użytkownicy.
Sprawdź także: Powidła śliwkowe – jak je zrobić? Tylko sprawdzone porady
Jak na nasze zdrowie wpływają śliwki?
Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości co do tego, czy warto jeść śliwki, z pewnością uspokoi go ten akapit. Otóż okazuje się, że owoce te zawierają w sobie moc witamin i składników odżywczych. Wśród nich znajdziemy między innymi: witaminy A, B, C, E, a także magnez, potas, żelazo, wapń i fosfor. Dzięki nim śliwki działają kojąco na układ nerwowy, poprawiając nasze samopoczucie. Dodatkowo owoce te zawierają w swym składzie wyjątkowo zdrowe polifenole, które mają działanie antynowotworowe oraz przeciwmiażdżycowe. Śliwki powinniśmy cenić również za zawarte w nich pektyny, które w wyjątkowy sposób oczyszczają nasz przewód pokarmowy ze zgromadzonego w komórkach tłuszczu i cholesterolu.
Jak zrobić idealne powidła?
W naszym kraju jednym z najpopularniejszych pomysłów na śliwki są powidła. Ich przygotowanie jest wielką sztuką i wymaga od nas nie tylko cierpliwości, ale również trochę doświadczenia. Pierwsze problemy mogą pojawić się już na etapie wyboru odpowiednich owoców, powinniśmy wybierać te najbardziej dojrzałe, miękkie i bardzo słodkie.
Po umyciu i wypestkowaniu śliwek możemy przystąpić do ich smażenia. Najlepiej w tym celu zaopatrzyć się w duży garnek o grubym dnie, który dobrze przewodzi ciepło. Pamiętaj, że podczas przygotowywania powideł liczy się cierpliwość! Śliwki musimy gotować przez kilka godzin na niewielkim ogniu, uważając, aby się nie przypaliły. Prawie w ogóle nie trzeba ich mieszać. Jeśli wybierzecie odpowiednio słodkie, nie będziecie też musieli ich dosładzać cukrem.
Gdy wszystkie owoce się rozpadną, a nadmiar soku odparuje, powidła powinny zacząć się zagęszczać. Jak sprawdzić, czy powidła są gotowe? Wystarczy wyłożyć ich niewielką ilość na szklany talerzyk, który na kilka minut umieścimy w lodówce. Kiedy wystygną, będziemy mogli ocenić, czy efekt nas zadowala. To, jak gęste będą powidła, zależy już wyłącznie od naszych indywidualnych upodobań. Gorące przetwory wkładamy do wyparzonych słoików, a następnie pasteryzujemy przez ok. pół godziny. Wówczas możemy mieć pewność, że przetrwają długi czas, a my będziemy mogli się cieszyć ich smakiem o każdej porze roku.
Co można jeszcze przygotować ze śliwek?
Pamiętajmy, że śliwki możemy wykorzystać na wiele innych sposobów. Doskonale wiedzą o tym użytkownicy Smakera, którzy w swoim repertuarze mają wiele ciekawych przepisów. Musicie koniecznie spróbować śliwek w takim wydaniu.
2. Śliwki w occie marynowane ,,filcowane"
Zobacz przepisŚliwki w occie marynowane ,,filcowane" / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Śliwki w czekoladzie
Zobacz przepisŚliwki w czekoladzie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Śliwki w szlafroczkach
Zobacz przepisŚliwki w szlafroczkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Ta choroba powoduje ogromne straty w uprawach. Jak rozpoznać i zwalczyć szarkę śliwy?
Śliwka mirabelka wraca do łask. Poznaj jej właściwości zdrowotne i zastosowanie w kuchni »
Włóż skórkę z cytryny do zamrażalki. Efekty cię zaskoczą! »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »