Spis treści:
- Kuchnia Pomorza i Kaszub
- Specjały kuchni Pomorza i Kaszub – czego warto spróbować?
- Kuchnia Kaszub i Pomorza – jakie przysmaki przywieźć z wakacji?
Jakie są najciekawsze kaszubskie i pomorskie specjały kulinarne? Liczne jeziora oraz dostęp do morza to gwarancja świeżych i pysznych ryb, których koniecznie musisz spróbować. Smażone, gotowane, marynowane oraz wędzone, każdy znajdzie coś dla siebie. To właśnie na Pomorzu i Kaszubach zjesz najlepsze dania z rybami w roli głównej.
Zobacz także: Przepisy w góralskim stylu. Jakie dania zjeść podczas wycieczki w góry?
Kuchnia Pomorza i Kaszub
Pojezierze Pomorskie składa się z dwóch regionów – Pomorza i Kaszub. Wyróżniają się bujną naturą, czystym, bogatym w jod powietrzem, atrakcyjną bazą pieszych i rowerowych szlaków wycieczkowych oraz licznymi zabytkami, do których zaliczyć można np. Zamki Krzyżackie w Malborku, Bytowie i Gniewie, Bunkier Wału Pomorskiego czy Kaplicę Templariuszy. Jego dużą zaletą jest również bliskość Morza Bałtyckiego.
Specjały kuchni Pomorza i Kaszub – czego warto spróbować?
Kaszubi od lat cenią swoją odrębność – pielęgnują własny język oraz zwyczaje i tradycje. Wyjątkowa jest również ich kuchnia. Czego warto spróbować, będąc na Kaszubach i Pomorzu?
Do najpopularniejszych potraw tego regionu należą:
- śledź po kaszubsku – czyli kawałki śledzia w zalewie pomidorowo-cebulowej, najczęściej podawane z chlebem,
- tatar z łososia bałtyckiego – jest to potrawa bazująca na drobno posiekanym, surowym mięsie z dzikiego łososia bałtyckiego, skropionego sokiem z cytryny, z dodatkiem cebuli oraz przypraw,
- pierogi z łososiem w sosie winnym z szyjkami rakowymi – w przeszłości uważano je za ekskluzywne danie, zarezerwowane jedynie dla arystokracji. Obecnie jest to wyjątkowy przysmak, którego można spróbować w wielu kaszubskich i pomorskich restauracjach. Warto skosztować tego typu pierogów, ponieważ są wyjątkowo smaczne i oryginalne. Kluczem do zrobienia najlepszych pierogów z łososiem jest delikatne, sprężyste i cienkie ciasto,
- czernina z golcami – to danie kuchni kaszubskiej z pewnością przypadnie do gustu osobom otwartym na niecodzienne oraz ekstrawaganckie smaki, Czernina z golcami, nazywana również czarną polewką, to tradycyjna zupa z kaczej lub gęsiej krwi, podawana z suszonymi owocami,
- plince – to tradycyjne kaszubskie placki ziemniaczane, które zazwyczaj podaje się z kremową masą, wykonaną na bazie śmietany i tłustego twarogu.
Kuchnia Kaszub i Pomorza – jakie przysmaki przywieźć z wakacji?
- ryby wędzone – ten region słynie z doskonałych ryb, przyrządzanych na różne sposoby w lokalnych wędzarniach. Wybierając się na urlop na Pojezierze Kaszubskie, warto zaopatrzyć się w kilka sztuk i zabrać ten wyjątkowy smak ze sobą do domu.
- pierniki z lukrem – być może nie wszyscy o tym wiedzą, ale Kaszuby słyną również z przepysznych, miękkich i puszystych pierników polanych lukrem. Po powrocie z urlopu będą one stanowiły idealny dodatek do kawy.
Po więcej inspiracji zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
3. Pomorski pasztet z wędzonej makreli
Zobacz przepisPomorski pasztet z wędzonej makreli / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Żuchel - kaszubska babka ziemniaczana
Zobacz przepisKaszubski żuchel / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Grzybki po kaszubsku
Zobacz przepisGrzybki po kaszubsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Pomorskie pasty śledziowe
Zobacz przepisPomorskie pasty śledziowe / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Kaszubski jabłecznik
Zobacz przepisKaszubski jabłecznik / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »
Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »