Wytrawne dania na Boże Narodzenie

Fasolka szparagowa żółta to przysmak, którym często zajadamy się latem. Podana z jajkiem sadzonym i ziemniakami tworzy idealne, lekkie danie obiadowe. Poznaj jej właściwości i wypróbuj znacznie więcej pysznych przepisów z jej udziałem.

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Fasolka szparagowa to roślina strączkowa, która pochodzi z Ameryki Północnej i Południowej. Była uprawiana przez Indian, następnie dotarła również do Azji i Afryki, by na końcu znaleźć się w hodowlach europejskich. Fasolka występuje w dwóch odmianach - zielonej oraz żółtej. Poznaj właściwości drugiej z nich i dowiedz się, co zrobić z fasolki szparagowej żółtej?

Sprawdź także: Nalewka z zielonych ogórków – jak ją przygotować?

Fasolka szparagowa żółta - wartości odżywcze

Już od 7000 lat ludzkość docenia wyjątkowy smak tej rośliny i dodaje ją do wielu różnych potraw. Jakie wartości odżywcze się w niej kryją? Dowiedz się, dlaczego warto ją jeść.

Żółta fasolka szparagowa charakteryzuje się delikatniejszym smakiem i bardziej kremową konsystencją. Jest bogatsza w potas i fosfor, natomiast jej zielona odmiana - w witaminę A. Oba rodzaje dostarczają organizmowi kwasu foliowego i dużą porcję błonnika pokarmowego. Jedząc fasolkę, uzupełniamy też niedobory minerałów, m.in. wapnia, magnezu, żelaza czy miedzi. 

Fasolka jest też niskokaloryczna. Zawiera zaledwie 27 kcal w 100 gramach. Co więcej, cechuje się niskim indeksem glikemicznym, więc cukrzycy mogą bez obaw po nią sięgać.

Zobacz także: Makaron ryżowy smażony z fasolką szparagową

Fasolka szparagowa - właściwości

Czy fasolka szparagowa jest zdrowa? Wiesz już, że dostarcza cennych witamin i minerałów. Jej właściwości prozdrowotne są nieocenione dla organizmu. Ze względu na niską kaloryczność, zalecana jest osobom będącym na diecie odchudzającej. Ta roślina strączkowa syci, a nie powoduje tycia. To więc wspaniały zamiennik dla wysokowęglowodanowych makaronów i ziemniaków.

Fasolka szparagowa to również świetny element jadłospisu ciężarnych kobiet, szczególnie ze względu na zawartość kwasu foliowego. Do codziennego menu powinni dodać go też cukrzycy (fasolka ma niski indeks glikemiczny) i anemicy (dostarcza żelaza). Fasolka działa moczopędnie i zapobiega rozwojowi kamieni nerkowych. Wykazuje też właściwości przeciwnowotworowe.

Roślina korzystnie wpływa na obniżenie poziomu „złego" cholesterolu we krwi, co przekłada się też na zmniejszenie ryzyka wystąpienia chorób serca czy miażdżycy. Regularne jedzenie fasolki szparagowej żółtej usprawnia funkcjonowanie układu krążenia, nerwowego i odpornościowego oraz poprawia wygląd skóry.

Sprawdź także: Gospodyni domowa w PRL. Tak wyglądało życie kobiety pracującej

Kto nie powinien jeść fasolki szparagowej?

Choć fasolka szparagowa, żółta oraz zielona, zalecana jest m.in. diabetykom, kobietom w ciąży, anemikom czy osobom odchudzających się, istnieje kilka przeciwwskazań do jej spożywania. Spożywanie tej rośliny strączkowej odradza się wszystkim chorującym na zespół jelita drażliwego. Fasolka powoduje powstawanie nieprzyjemnych wzdęć i może obciążyć układ pokarmowy. Jeśli stawiasz na co dzień na lekkostrawną dietę, niestety fasolka szparagowa żółta nie jest dobrym wyborem dla ciebie.

Jak ugotować fasolkę szparagową?

Pamiętaj, że nie wolno jeść surowej fasolki szparagowej! Zawiera ona toksyczne białko roślinne, czyli fazynę. Dopiero podczas gotowania, zostaje ono zneutralizowane. Jak ugotować fasolkę szparagową żółtą, aby wyśmienicie smakowała i miała jędrną konsystencję? 

Na początku przygotuj 500 gramów fasolki - obierz ją i oczyść. Następnie wlej dwa litry zimnej wody do garnka i włóż do niego roślinę. Wsyp łyżeczkę soli, łyżkę cukru i całość zamieszaj. Ustaw na średnim ogniu i zagotuj. Gdy woda zawrze, gotuj fasolkę żółtą od czterech do 10 minut (po ok. pięciu minutach wyłów jeden strączek i spróbuj, czy jest miękki). Im fasolka jest młodsza, tym krócej się gotuje. 

Roślinę odcedź w durszlaku, polej szybko zimną wodą i podaj z pysznymi dodatkami.

Fasolka szparagowa żółta - najlepsze przepisy

Fasolka szparagowa żółta, bogata w potas i fosfor, to rewelacyjny dodatek do dań głównych lub pyszna przekąska. Jako przystawkę lub lekką kolację, możesz ją zjeść przygotowaną na patelni. Wystarczy, że obtoczysz ją w bułce tartej i masełku albo podasz z gotowaną marchewką. Roślina strączkowa sprawdzi się także jako składnik letniej zupy czy towarzysz jajka sadzonego lub mięsa. Poniżej znajdziesz pyszne pomysły na dania z fasolki szparagowej żółtej:

1. Żółta fasolka szparagowa w sosie serowym

 Żółta fasolka szparagowa w sosie serowym Zobacz przepis

Żółta fasolka szparagowa w sosie serowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Żółta fasolka szparagowa z masłem sokiem cytrynowym i natką pietruszki

 Żółta fasolka szparagowa z masłem sokiem cytrynowym i natką pietruszki Zobacz przepis

Żółta fasolka szparagowa - jak ugotować? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Fasolka szparagowa inaczej

 Fasolka szparagowa inaczej Zobacz przepis

Fasolka szparagowa z kurkumą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Rosołowa z żółtą fasolką

 Rosołowa z żółtą fasolką Zobacz przepis

Zupa z żółtą fasolką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Leczo z fasolką szparagową

 Leczo z fasolką szparagową Zobacz przepis

Leczo z fasolką szparagową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Meksykańska fasolka szparagowa

 Meksykańska fasolka szparagowa Zobacz przepis

Meksykańska fasolka szparagowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Leczo z fasolką szparagową

 Leczo z fasolką szparagową Zobacz przepis

Jak ugotować fasolkę szparagową? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Kaszanka na grilla - jak przygotować? »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne Pstrąg z patelni

Przepis tradycyjny na pysznego , o chrupiącej skórce pstrąga, pieczonego w ca...

Odsłon: 502

30 min
15
Ciasta Ciasto budyniowe świąteczne

Proste, pyszne ciasto budyniowe na ciasteczkach petit beurre, polane białą cz...

Odsłon: 45

30 min
2

Polecane artykuły

Informacje Takiego boczku na święta jeszcze nie jedliście. Jak przyprawić boczek rolowany?

Pieczona szynka, karkówka i schab to rodzaje mięs, które najczęściej lądują na świątecznym stole. Na szczęście nie musisz ograniczać się jedynie do...

2
Ewa gotuje Boże Narodzenie w kuchni Ewy Wachowicz. Wigilijne przepisy, które warto znać

W kuchni Ewy Wachowicz trwają przygotowania do tegorocznej wigilii. W 530. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zdradzi swój przepis na pyszne...

1
Informacje Ciasta na święta bez pieczenia. Ich przygotowanie to tylko chwilka!

Szukasz inspiracji na szybkie i smaczne wypieki? Ciasta na święta bez pieczenia to idealne rozwiązanie dla zabieganych! Przygotujesz je w mgnieniu...

10
Ewa gotuje Świąteczne przepisy Ewy Wachowicz

Ewa Wachowicz już od lat dzieli się z widzami swoimi ulubionymi przepisami na wigilijne i bożonarodzeniowe dania. Wśród propozycji mistrzyni kuchni...

5