Spis treści:
- Jaki gatunek ziemniaków wybrać?
- Jak przygotować ciasto na placki ziemniaczane?
- Jak smażyć placki ziemniaczane?
Przygotowanie placków ziemniaczanych to proste zadanie, które może przysporzyć trudności niejednemu kucharzowi. Jeśli zależy wam na perfekcyjnie usmażonych plackach z chrupiącą skórą i delikatnym wnętrzem, skorzystajcie z naszych wskazówek.
Sprawdź także: Jak upiec babkę ziemniaczaną? Przepis krok po kroku
Jaki gatunek ziemniaków wybrać?
Do placków ziemniaczanych najlepiej wybrać mączystą odmianę ziemniaka, która charakteryzuje się dużą zawartością skrobi i niewielką ilością wody. Należą do nich: bryza, cekin, jutrzenka, jurata, gracja, tajfun, mazur i finezja. Decydując się na jedną z nich, mamy pewność, że po usmażeniu placki zachowają swoją strukturę i nie będą się rozpadać.
Jak przygotować ciasto na placki ziemniaczane?
Zaczynamy od starcia kartofli na tarce. Do tego celu najlepiej wybrać tarkę o średnich lub dużych oczkach. Dzięki temu zabiegowi masa ziemniaczana zyska jednolitą konsystencję, a po usmażeniu placki będą zawierały wyczuwalne kawałki ziemniaków.
Starte ziemniaki najlepiej odcedzić na gęstym sicie z nadmiaru wody. Następnie możemy dodać do nich przyprawy, jajko oraz odrobinę mąki. Z tym ostatnim składnikiem nie warto przesadzać, na trzy średniej wielkości ziemniaki możemy dodać jedną płaską łyżkę mąki. Jej nadmiar sprawi, że placki będą twarde, stracą swoją chrupkość i smak.
Jak smażyć placki ziemniaczane?
Do usmażenia placków będziemy potrzebowali patelni z grubym dnem i nieprzywierającą powłoką oraz oleju. Zaczynamy od rozgrzania patelni. Placki możemy smażyć dopiero w momencie, kiedy olej uzyska wysoką temperaturę. Aby to sprawdzić, należy położyć na patelni odrobinę ciasta i sprawdzić, czy zaczyna skwierczeć. Placki smażymy na średnim ogniu. Wyłożenie masy ziemniaczanej na zimną patelnię i smażenie na wolnym ogniu sprawi, że zaczną one chłonąć zbyt dużo tłuszczu.
Na patelnie starajmy się nakładać małe porcje ciasta. Smażenie dużych i grubych placków zajmuje znacznie więcej czasu i trudniej jest uzyskać chrupiącą strukturę.
Placki ziemniaczane smażymy po średnio trzy-cztery minuty z każdej strony na złoty kolor. Po ściągnięciu ich z patelni przekładamy je na półmisek wyścielony ręcznikiem papierowym. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru tłuszczu.
Tak usmażone placki możemy serwować solo, z dodatkiem śmietany lub sosu (np. pieczarkowego czy gulaszowego). Sprawdzą się również w roli deseru, podawane np. ze śmietaną, owocami i cukrem.
Sprawdź, w jaki sposób nasi użytkownicy przygotowują placki ziemniaczane.
6. Placki ziemniaczane z brukwią
Zobacz przepisPlacki ziemniaczane z brukwią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Chrupiące placki ziemniaczane
Zobacz przepisChrupiące placki ziemniaczane / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Nieoczywiste właściwości ziemniaka. Tego o nim nie wiedziałeś »