Spis treści:
W każdym domu rosół przygotowuje się nieco inaczej. Niektóre gospodynie robią go jedynie z drobiu, inne dodają do wywaru wołowy szponder, mostek czy karkówkę. Istnieją przepisy z dodatkiem pomidorów, grzybów czy imbiru. Warto znać jednak klasyczny przepis, dzięki czemu zrobisz zupę, która zawsze wychodzi. Sprawdź, jak przygotować idealny niedzielny rosół, oraz jakie przyprawy dodać do niego, aby był najbardziej aromatyczny.
Sprawdź także: Rosół znowu wyszedł mętny? Te sposoby uratują kolor zupy i niedzielny obiad!
Jak przygotować rosół?
To, jakie mięso wybierzemy do rosołu, będzie miało wpływ na jego smak. Chociaż najczęściej używa się mięsa z kury i wołowiny, możesz także pokusić się o przygotowanie rosołu cielęciny, perliczki, kaczki, królika, a nawet dziczyzny. Kolejnym niezbędnym elementem będą warzywa: marchew, pietruszka, seler oraz por. Pamiętaj, by nie przesadzić z marchewkę, ponieważ rosół może wyjść zbyt słodki. Gotowanie rosołu, warto zacząć od włożenia mięsa do zimnej wody, dopiero kiedy mięso podgotuje się w niej, dodaj warzywa oraz przyprawy. Pamiętaj także, aby gotować rosół na małym ogniu. Nie zapomnij, aby po ugotowaniu zupy pozbyć się szumowin.
Jakie przyprawy dodać do rosołu?
Oczywiście dobry rosół nie obejdzie się bez porządnej szczypty soli i pieprzu, to te proste przyprawy nadają mu odpowiedniej wyrazistości. Ponadto warto dodać, że pieprz ma korzystny wpływ na nasz układ pokarmowy, ma również właściwości przeciwutleniające i rozgrzewające. Do rosołu najlepiej będzie pasować pieprz w postaci ziaren, staraj się unikać tego mielonego. Ewentualnie, zupę możesz doprawić już na talerzu.
Dobry rosół nie może obyć się bez ziela angielskiego i liści laurowych. Przyprawy te dodadzą mu niepowtarzalnego aromatu. Co więcej, liść laurowy świetnie wpływa na pracę wątroby oraz pomaga obniżyć zbyt wysoki poziom cukru we krwi. Natomiast ziele angielskie ma właściwości przeciwbakteryjne, grzybobójcze, przeciwbólowe, a także wspiera odporność organizmu.
W rosole może znaleźć się również lubczyk, który doda twojej zupie świeżego smaku. Wspiera również proces trawienia oraz obniża wysoki poziom "złego" cholesterolu. Według ludowych wierzeń lubczyk jest również afrodyzjakiem.
Niektórzy do rosołu dodają również suszone grzyby, dzięki czemu jest on bardziej wyrazisty. Można wrzucić również do niego odrobinę startego imbiru, co nada mu ostrości.
Najlepsze przepisy na rosół
Nasi użytkownicy uwielbiają przygotowywać aromatyczny, domowy rosół. Sprawdź, w jaki sposób przyrządzają go w swoich domach.
10. Rosół na serduszkach
Zobacz przepisRosół na serduszkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »
Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »
Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »