Spis treści:
- Sałatka wielowarzywna na zimę - jak ją przyrządzić?
- Sałatka z ogórków i papryki
- Sałatka z zielonych pomidorów
- Sałatka z cukinii do słoików
- Sałatka z ogórków do słoików
- Domowe przetwory w słoikach - jak pasteryzować?
Za co najbardziej kochamy lato? Jedni za słoneczną pogodę i możliwość plażowania, inni za ciepłe wieczory i bujną zieleń. Choć mamy różne powody, aby uwielbiać tę porę roku, z pewnością łączy nas jedno: radość z dostępu do świeżych warzyw i owoców.
Świeże warzywa to coś, czego zimą zdecydowanie nam brakuje. W sklepach przez cały rok dostępne są mrożone i szklarniowe produkty, ale te nie zastąpią nam warzyw kupionych od zaprzyjaźnionego rolnika lub wyhodowanych we własnym ogródku. Sałatka wielowarzywna na zimę to sposób na zamknięcie cząstki lata w szklanym słoiku. Gdy siarczyste mrozy i ponura atmosfera dadzą ci się we znaki, będziesz mógł sięgnąć po kolorową mieszankę i wypuścić promienie słońca spod metalowego wieczka.
Jaką przewagę mają świeże warzywa nad tymi ze sklepowych półek? Do ich największych zalet należy wyrazisty smak oraz znacznie większa zawartość witamin i minerałów. Sałatka z ogórków i papryki, cukinii czy zielonych pomidorów - wybierz swoje ulubione warzywa i zrób pokaźne zapasy na zimę.
Sałatka wielowarzywna na zimę - jak ją przyrządzić?
Sałatka wielowarzywna na zimę może przybierać różne formy. Do tych najbardziej klasycznych należy wersja z ogórkami gruntowymi, marchewką, cebulą, papryką i białą kapustą. Możesz oczywiście ją dowolnie modyfikować - dobierz takie składniki, które najbardziej ci smakują. Co powiesz na kalafiora, brokuła i fasolkę szparagową? Daj się ponieść wyobraźni i nie bój się eksperymentować.
Niezwykle ważnym elementem twojej potrawy jest zalewa - tę możesz przygotować na bazie wody lub oleju, cukru, octu oraz soli. Świetnie sprawdzi się tutaj również pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, a nawet kurkuma i gorczyca.
Pamiętaj, aby przed przełożeniem sałatki do słoików starannie je wyparzyć i wysuszyć. Równie istotną kwestią jest poddanie gotowego wyrobu procesowi pasteryzacji. Po przejściu wszystkich etapów i ostudzeniu sałatki ta może w końcu wylądować w twojej spiżarni.
Sałatka z ogórków i papryki - przysmak dla dzieci i dorosłych
Sałatka z ogórków i papryki to idealny dodatek do mięsnych dań, ale nie tylko. Jest kolorowa, smaczna i chrupiąca, dzięki czemu chętnie sięgają po nią zarówno dzieci, jak i dorośli. Poza dwoma głównymi składnikami, czyli ogórkami i papryką, przyda ci się kilka innych produktów, które doskonale podkreślą jej smak.
Do swojej sałatki możesz dodać marchewkę, czosnek i cebulę. Warto pomyśleć także o świeżym, aromatycznym koperku. Podobnie jak w przypadku sałatki wielowarzywnej na zimę, nie mniej ważna jest zalewa - może ona wyglądać dokładnie tak samo, jak w pierwszym przepisie.
Chciałbyś jeszcze bardziej wyodrębnić smak ulubionych warzyw? Wzbogać swoją zalewę o dodatkowe składniki. Doskonale sprawdzą się tutaj ziarna kolendry i gorczycy, które nie tylko świetnie komponują się z pozostałymi dodatkami, ale również mają właściwości konserwujące.
Sałatka z zielonych pomidorów - niedojrzałe warzywa, które cię zachwycą
Sałatka z zielonych pomidorów to idealna opcja na praktyczne wykorzystanie tych niedojrzałych warzyw. Wbrew pozorom jest bardzo smaczna i niezwykle prosta w przygotowaniu. Możesz zaserwować ją z dowolnym obiadem, na kanapce lub jako oddzielną przekąskę.
Przyrządzenie sałatki w takiej formie nie wymaga dużo pracy i wysiłku - wystarczy pokroić warzywa na cienkie plasterki i to bez obierania ich ze skóry. Jako że zielone pomidory są twardsze od dojrzałych egzemplarzy, nie będziesz musiał „użerać się” z wyciekającym miąższem.
Podobnie jak w przypadku powyższych przepisów, sałatka z zielonych pomidorów wymaga użycia zalewy. Jeśli jesteś fanem odkrywania nowych, niebanalnych smaków, możesz dodać do niej odrobinę kurkumy lub przyprawy curry.
Sałatka z cukinii do słoików - kolor wiosny w twojej spiżarni
Sałatka z cukinii do słoików to obowiązkowa pozycja w twojej spiżarnianej kolekcji. Jej przygotowanie jest banalnie proste - tak jak w poprzednich przepisach, cały proces polega na pokrojeniu warzyw, przyrządzeniu zalewy i przełożeniu produktu do wcześniej przyszykowanych słoików.
Jeśli zwracasz dużą uwagę na estetykę dań i stawiasz na urozmaicone, kolorowe potrawy, w swojej sałatce możesz użyć żółtej i zielonej cukinii. Te doskonale komponują się z papryczką chili, cebulą, czosnkiem, marchewką, czerwoną papryką oraz natką pietruszki.
Przyrządzając swój warzywny przysmak z kilku różnych składników, wyczarujesz przepyszną sałatkę wielowarzywną na zimę. Jeśli curry należy do twoich ulubionych przypraw, absolutnie jej sobie nie żałuj. Dosyp ją do zalewy, a wyraźnie podkreślisz smak i aromat swojego kulinarnego dzieła.
Sałatka z ogórków do słoików - prosto, ale smacznie
Sałatka z ogórków do słoików w podstawowej wersji składa się z bardzo niewielu składników. Poza ogórkami gruntowymi zawiera marchewkę, cebulę oraz dobrze przyprawioną zalewę. Jest to prosta, ale niezwykle smaczna potrawa, która pasuje do wielu dań.
Jeśli chcesz urozmaicić swoją ogórkową sałatkę, nie wahaj się dorzucić do niej innych warzyw. Odpowiednim wyborem będzie cukinia, papryka, pietruszka oraz czosnek. Te w połączeniu ze słodko-kwaśną zalewą rozpieszczą twoje kubki smakowe i przyozdobią talerz kolorami lata.
Do przyrządzenia sałatki możesz użyć dużych i niekształtnych ogórków. Ważne, aby nie pozbawiać ich skóry i pokroić na cienkie plasterki. Gdy sałatka będzie gotowa, możesz podawać ją z każdym rodzajem mięsa, kebabem, domową tortillą, a nawet w hot dogach, na pizzy i w hamburgerach.
Domowe przetwory w słoikach - jak pasteryzować?
Jesteś w trakcie przygotowywania swoich ulubionych przetworów z warzyw i owoców? Niezależnie od tego, czy w twojej kuchni powstaje właśnie dżem truskawkowy, czy sałatka wielowarzywna na zimę, musisz pamiętać o procesie pasteryzacji.
Do czego służy wyżej wspomniany proces? Otóż jego głównym celem jest konserwacja produktów spożywczych w taki sposób, aby jak najdłużej pozostawały świeże, ale niepozbawione smaku, aromatu ani cennych wartości odżywczych.
Najpopularniejszą metodą konserwacji jest pasteryzacja na sucho lub na mokro. Pierwsza z nich polega na umieszczeniu słoików w piekarniku, druga natomiast zakłada użycie garnka z wodą. W przypadku niektórych przetworów dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie słoików w zmywarce lub pod grubym korcem.
Więcej szczegółowych informacji na temat procesu pasteryzacji znajdziesz w artykule: Pasteryzacja przetworów >>
Zainspiruj się przepisami na pyszne warzywne przetwory w słoikach:
1. Sałatka szwedzka z ogórków na zimę
Zobacz przepisSałatka szwedzka z ogórków na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Sałatka do słoików - ogórki w zalewie gyros
Zobacz przepisSałatka wielowarzywna na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sałatka z cukinii z marchewką siostry Anastazji
Zobacz przepisSałatka z cukinii z marchewką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sałatka z cukinii na zimę
Zobacz przepisSałatka z cukinii na zimę / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka wielowarzywna
Zobacz przepisSałatka wielowarzywna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sałatka bałkańska do słoików
Zobacz przepisSałatka bałkańska do słoików / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka w zalewie słodko-kwaśnej
Zobacz przepisSałatka w zalewie słodko-kwaśnej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Sałatka z zielonych pomidorów
Zobacz przepisSałatka z zielonych pomidorów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Ta przekąska walczy z cukrzycą, cholesterolem, otyłością. Wystarczą tylko dwa składniki »
Genialny patent na kurki. Będą czyste w kilka chwil »
Rozmaryn i oregano lekiem na cukrzycę? Badania naukowców dają nadzieję »