Spis treści:
Obecnie rodzice starają się dopasować do kulinarnych upodobań swoich pociech. W końcu w sklepach wybierać możemy z niezliczonej ilości produktów, dzięki czemu, nawet najbardziej wybredny niejadek znajdzie coś zdrowego i smacznego dla siebie. O takich dogodnościach starsze pokolenie mogło sobie jedynie pomarzyć. Kiedy na sklepowych półkach brakowało podstawowych artykułów żywnościowych, kanapki z salcesonem wydawały się prawdziwym rarytasem, który świetnie zapełniał głodne brzuchy. Wiele osób wspomina jednak salceson, jako jeden z jedzeniowych "koszmarków" młodości. Nie da się ukryć, że jego skład mógł zaskakiwać i nieco odstraszać.
Co jest w salcesonie?
Z pewnością nie raz widziałeś go na talerzu lub na sklepowej ladzie w mięsnym. Jednak, czy wiesz, z czego zrobiony jest salceson? W składzie oryginalnego salcesonu znajduje się: głowizna wieprzowa, wołowa lub cielęca, a także niezbędny dodatek tłuszczu. Do innych składników salcesonu, należą: podroby, krew i mięsne resztki. Nie może zabraknąć także przypraw, które poprawiają smak tego wyrobu wędliniarskiego, dodaje się między innymi: czosnek, kminek, majeranek, czarny pieprz, czy ziele angielskie.
W założeniu salceson miał być produktem, w którym wykorzystuje się wszelkie mięsne skrawki, które nadawały się do spożycia. Najczęściej przygotowywano salceson biały, oraz czarny, do którego właśnie dodawana była świńska krew. Co ciekawe, salceson produkowany jest nie tylko w Polsce, jego odpowiedniki spotkać można również we Włoszech, na Węgrzech, w Hiszpanii, a nawet Wietnamie.
Dlaczego nie lubiliśmy salcesonu?
Jakiś czas temu polski salceson został uznany za najgorsze danie świata. Wśród naszych czytelników informacja ta wywołała niemałe poruszenie, gdyż dla wielu z nich mięsne kawałki w galaretce stanowią pyszny dodatek do pieczywa. Chociaż w sklepach znajdziemy wiele różnorakich wędlin, salceson nadal cieszy się zainteresowaniem niektórych smakoszy. W dzieciństwie kanapka z salcesonem nie należała jednak do ulubionych śniadań. Wielu z nas wzdrygało się na myśl o zjedzeniu mięsnej galaretki z dodatkiem mięsa i podrobów o dziwnym kształcie i konsystencji. Na dodatek, jak wynika z relacji naszych redakcyjnych kolegów i koleżanek, w salcesonie niejednokrotnie można było znaleźć nieapetyczne mięsne resztki. O dziwo chrząstki, niewiadomego pochodzenia skrawki i kawałki tłuszczu nie były najgorsze. Ponoć zdarzało się natrafić na skórę ze świńskimi włosami. Nic więc dziwnego, że chleb z salcesonem nie należał do naszych ulubieńców. Przez co na dnie tornistra mógł spędzić wiele dni, zanim zdecydowaliśmy się wyrzucić go do kosza, w końcu marnowanie jedzenia było niemałym przestępstwem. Czasem salcesonowe kanapki lądowały również za przedszkolnym lub szkolnym kaloryferem.
Co ciekawe, salceson zawiera sporo składników korzystnie wpływających na organizm, takich jak białko i kolagen, które korzystnie wpływają na wzmocnienie mięśni, zębów, kości i stawów. Pomagają także dbać o dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.
Jak zrobić domowy salceson?
Do przygotowania domowego salcesonu, będziesz potrzebować: ok. trzech i pół kilograma mięsa wieprzowego, np. golonki, nóżek, ozorków, policzków, uszu, ogonów, czy głowizny, trzy marchewki, seler, dwie pietruszki, cztery cebule, dwie główki czosnku, 10 liści laurowych, 20 kulek ziela angielskiego, dwie łyżki kolendry oraz trzy i pół litra wody.
A także do doprawienia salcesonu: osiem łyżeczek żelatyny, dwie łyżki pieprzu, trzy łyżki soli, dwie łyżki kminku, dwie łyżki majeranku, osiem ząbków czosnku, a także łyżki suszonego czosnku i cebuli.
Zacznij od dokładnego wypłukania mięsa oraz umycia, obrania i pokrojenia na mniejsze części warzyw. Przełóż składniki do garnka i zalej je wodą, wrzuć przyprawy i gotuj na niewielkim ogniu przez minimum trzy do czterech godzin. Po tym czasie mięso wyciągnij, wywar odcedź i zredukuj do mniej więcej litra. Do ciepłego wywaru dosyp żelatynę, całość wymieszaj, aż się rozpuści. Mięso pokrój w kostkę, dolej do niego wywar z żelatyną, dopraw przyprawami (pieprzem, solą, kminkiem, majerankiem, czosnkiem przeciśniętym przez praskę oraz cebulą i czosnkiem suszonym).
Do dużego garnka wlej wodę i całość podgrzej, worek na salceson wypłucz pod bieżącą, ciepłą wodą. Jeden koniec zawiąż sznurkiem, drugi wywiń, masę na salceson przełóż do worka i zawiąż drugą końcówkę. Tak przygotowany worek z salcesonem włóż do garnka z wodą i parz przez dwie godziny w 80 stopniach. Po tym czasie odstaw go w chłodne miejsce, najlepiej na parapet. Kiedy salceson wystygnie, włóż go do lodówki, dociśnij deską do krojenia z obciążeniem na kilka godzin.
Sprawdź, jakie przepisy na salceson przygotowali nasi użytkownicy.
1. Salceson z dziczyzny
Zobacz przepisSalceson z dziczyzny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Domowy salceson w butelkach
Zobacz przepisDomowy salceson w butelkach / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Salceson z golonki i policzków
Zobacz przepisSalceson z golonki i policzków / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: magicznyskladnik.pl, paczkazrusiborza.pl, smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »