Ewa_Gotuje

Mniej znana, ale równie smaczna jak mozzarella. Jakie właściwości ma burrata, co z niej zrobić?

Już od kilku lat burrata robi prawdziwą furorę. Ten wyjątkowy ser, pochodzący z włoskiego regionu Apulia, sprawdzi się do wielu potraw. Jest niezwykle delikatny i coraz łatwiej dostępny w polskich sklepach. Przekonaj się, czym ten ser różni się od mozzarelli i co można zrobić z burraty.

Burrata to serowa sakiewka z gęstą śmietanką i kawałkami mozzarelli wewnątrz. Jak ją przyrządzić? Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Burrata to nic innego jak serowa sakiewka, która skrywa w sobie gęstą śmietankę ze skrawkami mozzarelli. To brzmi naprawdę przepysznie i w rzeczywistości tak właśnie jest. Skąd wywodzi się burrata? Z włoskiego regionu Apulia. Na szczęście ten wyjątkowy ser dostaniesz także w Polsce - w większości dużych supermarketów. Sprawdź jak wykorzystać burratę w kuchni. Będziesz zachwycony!

Sprawdź także: Szybka kolacja na ciepło z niczego – prościej się nie da!

Co to jest burrata i jaka jest jej historia? 

Historia burraty, w porównaniu do innych włoskich przysmaków, jest dość krótka. Pierwsze informacje na temat produkcji tych serowych sakiewek pochodzą z początku XX wieku. Choć tak naprawdę dopiero w latach 50. XX wieku stworzono nazwę „burrata". Jej autorem jest Lorenzo Bianchini, który mieszkał w stolicy regionu Apulia i zajmował się dużym gospodarstwem rolniczym. To właśnie on uznawany jest za ojca burraty.

Okazuje się, że ser ten powstał dość przypadkowo. W zakładzie wytwarzano mozzarellę i szukano sposobu na zużycie skrawków sera, które pozostawały w produkcji. W ten sposób stworzono sakiewkę z mozzarelli, w której znajdują się strzępki tego sera oraz gęsta śmietana. Dzięki temu przysmak charakteryzuje się bardzo aksamitną konsystencją oraz słodkim i maślanym smakiem. Zresztą burrata to po włosku „maślany". 

Zdając sobie sprawę, skąd wywodzi się burrata, nietrudno się domyślić, że ser ten na początku był popularny przede wszystkim w Apulii. Z czasem jednak jego sława sięgnęła całych Włoch, a następnie przybyła do Europy oraz Stanów Zjednoczonych. Obecnie za najlepszą w smaku uchodzi burrata produkowana w okolicach Anglii oraz Bari. Okazuje się jednak, że ser ten stał się tak popularny, że wytwarza się go z powodzeniem również w innych miejscach we Włoszech. 

Burrata stała się dostępna także w polskich sklepach. Oczywiście trudno będzie ją kupić w tradycyjnym włoskim zawiniątku składającym się z liści złotogłowu. Tak naprawdę jednak foliowe, szczelne opakowania nie wpłyną negatywnie na smak tej aksamitnej, serowej sakiewki. 

Czym się różni burrata od mozzarelli?  

Na bazie powyższych informacji łatwo rozpoznać, czym się różni burrata od mozzarelli. Obydwa te przysmaki to rodzaje półmiękkich serów pochodzących z Włoch. Obydwa są bardzo kremowe i przepyszne. Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie. Mozzarella to po prostu kulka sera wytworzona z mleka krowy albo bawoła. Burrata to mozzarella uformowana w torebkę, wypełniona miękkim twarogiem oraz śmietanką. Choć na pierwszy rzut oka sery te wyglądają bardzo podobnie, to burratę wyróżnia więc to, co jest w środku.

Jak zrobić domową burratę? 

Zastanawiasz się, jak zrobić domową burratę i czy jest to w ogóle możliwe? Oczywiście, że tak. Sprawdź, co będziesz potrzebować. Podstawą są tutaj podpuszczki mikrobiologiczne oraz mieszanki kwasów do sera. 

Przepis na domową burratę

Składniki

Składniki na około 3 małe burraty:

  • 3 l świeżego mleka tłustego,
  • 3 krople podpuszczki mikrobiologicznej,
  • około 6 g mieszanki kwasów do sera,
  • 80 g śmietany 18%,
  • sól.  

Mleko wlej do garnka, dodaj oraz wymieszaj z mieszanką kwasów do sera. Wcześniej kwasy te rozpuść w niewielkiej ilości wody. Wszystko podgrzej do temperatury około 35 stopni, następnie odstaw garnek z gazu i dodaj rozpuszczoną w niewielkiej ilości wody podpuszczkę. Całość mieszaj około pół minuty. Odstaw w ciepłym miejscu, aby doszło do wytworzenia się skrzepu.

Następnie skrzep pokrój i podgrzej do temperatury 45 stopni, delikatnie mieszając. Przełóż go na durszlak i lekko odciśnij. W ten sposób pozbędziesz się nadmiaru serwatki. Podziel masę na małe kawałki. Zagrzej wodę do temperatury 85 stopni, a gdy osiągniesz tę pożądaną temperaturę, to włóż część utworzonego skrzepu, aby go sparzyć. Wygniataj ser kilkanaście sekund, aż znikną grudki i uzyskasz ciągnącą się konsystencję. W trakcie przygotowania sera uważaj, aby się nie poparzyć.

Ser uformuj na kształt sakiewek, a i środek wypełnij przygotowanym wcześniej nadzieniem, na które przepis znajdziesz poniżej. Zamknij kieszonkę i uformuj końce ku górze. Gotową burratę włóż do zimnej wody z solą. Taki ser należy zjeść w przeciągu dwóch dni. Z pozostałego sera można przygotować tradycyjną mozzarellę.  

Jak przygotować nadzienie do domowej burraty? 

Sparzony ser rozciągnij na długie paski i włóż do bardzo zimnej wody. Następnie musisz rozwarstwić ser do nitek oraz włosków, które zalej śmietaną i dopraw wedle preferencji. 

Co można zrobić z burraty? 

Jeżeli przygotowanie domowej burraty wydaje ci się skomplikowane, kup gotowy ser i dodaj go do różnego rodzaju potraw. Burrata doskonale nadaje się do makaronów, sałatek i świetnie smakuje w formie zapiekanej z piekarnika. W wersji z pieczonymi pomidorami to prawdziwe niebo w gębie! 

Co można zrobić z burraty z piekarnika?

Na pewno należy przyrządzić burratę z pieczonymi pomidorkami i kremem balsamicznym. 

Zdjęcie ilustracyjne / Fot.123RF/Picsel

Składniki

  • burrata,
  • 250 g pomidorków koktajlowych,
  • główka czosnku,
  • odrobina chili,
  • garść bazylii,
  • krem balsamiczny,
  • oliwa,
  • świeże pieczywo,
  • ulubione przyprawy, w tym oczywiście pieprz i sól.

Pomidorki umieść w naczyniu żaroodpornym, czosnek przekrój na pół i rozłóż w naczyniu żaroodpornym bez obierania. Całość posyp chili i skrop obficie oliwą. Dosyć pieprz, sól oraz ulubione przyprawy, np. bazylię oraz czosnek. Dodaj trochę świeżych listków bazylii i piecz około 40 minut w 170 stopniach. Raz na czas możesz przemieszać pomidory.

Następnie upieczone pomidory ułóż na talerzu, a czosnek wyciągnij z łupin i lekko rozgnieć widelcem. Na środku ułóż i przekrój burratę, skrop odrobiną soku powstałego podczas pieczenia oraz kremu balsamicznego. Dopraw całość solą oraz świeżo mielonym pieprzem. Koniecznie posyp świeżą bazylią. Podawaj ze świeżym pieczywem oraz lampką Prosecco.  

Najprostsza sałatka z burratą  

Oczywiście nie może tutaj zabraknąć przepisu na sałatkę z burratą. Ta jest wyjątkowo pyszna i łatwa do przygotowania. 

Zdjęcie ilustracyjne / Fot.123RF/Picsel

Składniki

  • burrata,
  • duży pomidor malinowy,
  • 200 g pomidorków koktajlowych,
  • świeża bazylia,
  • świeże oregano,
  • oliwa,
  • świeżo zmielony pieprz.

Porwij ser na mniejsze kawałki, ułóż na pomidorach. Wszystko skrop oliwą, posyp przyprawami oraz liśćmi bazylii. Podawaj z ciabattą albo świeżą bagietką. Oczywiście do takiej sałatki idealnie pasuje lampka białego wina. 

Makaron z burratą - pyszny pomysł na uroczystą kolację 

Jak burrata to oczywiście z makaronem. Włosi uwielbiają takie połączenie i warto się nim inspirować. 

Zdjęcie ilustracyjne / Fot.123RF/Picsel

Składniki

  • 400 g makaronu,
  • 400 g ulubionego mięsa, np. mielonej wołowiny,
  • 2 drobno posiekane szalotki,
  • 3 drobno posiekane ząbki czosnku,
  • 2 pokrojone czerwone papryki,
  • 1/4 dyni (obranej oraz posiekanej w kostkę),
  • 500 ml passaty pomidorowej,
  • łyżeczka koncentratu pomidorowego,
  • 150 g pomidorków koktajlowych,
  • 100 ml mleka,
  • odrobina oliwy z oliwek,
  • sól i pieprz,
  • ulubione przyprawy, np. tymianek, rozmaryn, papryka,
  • 100 g startego świeżego parmezanu,
  • kulka burraty,
  • bazylia do posypania. 

Papryki i dynię przełóż do dużego naczynia żaroodpornego, a następnie dodaj kilka łyżek oliwy oraz sól i pieprz. Całość wymieszaj i piecz przez około 30 minut w temperaturze 200 stopni. Na patelni rozgrzej dwie łyżki oliwy i zeszklij na niej szalotki oraz czosnek. Dodaj mięso i dokładnie obsmaż z każdej strony. Ugotuj makaron al dente.

Wyjmij warzywa z piekarnika, dodaj do nich sos pomidorowy, koncentrat i mleko. Zmiksuj i wymieszaj z mięsem. Posyp tymiankiem, rozmarynem i papryką oraz dopraw solą i pieprzem. Dorzuć makaron i wymieszaj. Posyp parmezanem i połóż burratę na środek, podobnie jak pomidorki. Piecz około 15 minut w temperaturze 180 stopni. Ser musi się roztopić. Danie podawaj ze świeżą bazylią. 

Więcej sprawdzonych przepisów na dania z burratą znajdziesz poniżej:

1. Sałatka z burratą i jajkiem

 Sałatka z burratą i jajkiem Zobacz przepis

Sałatka z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Pizza z burratą

 Pizza z burratą Zobacz przepis

Pizza z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Sałatka z burratą, kaparami i kurczakiem

 Sałatka z burratą, kaparami i kurczakiem Zobacz przepis

Sałatka z burratą i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Burrata board

 Burrata board Zobacz przepis

Przekąska z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Burrata pasta

 Burrata pasta Zobacz przepis

Makaron z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Sałatka z pomidorami i burratą

 Sałatka z pomidorami i burratą Zobacz przepis

Sałatka z pomidorami i burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Sałatka z burratą

 Sałatka z burratą Zobacz przepis

Sałatka z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Spaghetti z pomidorami i burratą

 Spaghetti z pomidorami i burratą Zobacz przepis

Spaghetti z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Sałatka z zielonym groszkiem i burratą

 Sałatka z zielonym groszkiem i burratą Zobacz przepis

Sałatka z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Bób karmazynowy z burratą i mango

 Bób karmazynowy z burratą i mango Zobacz przepis

Bób z burratą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Źródło: Smaker.pl

Zobacz także:

Jak odróżnić prawdziwy ser od wyrobu seropodobnego? »

Dodaj do mielonych zamiast cebuli. Nigdy nie były tak delikatne i soczyste »

Jak zrobić domowy twaróg? Z takiego mleka wychodzi najlepszy, pomaga schudnąć i wzmocnić kości »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Ciasta Ciasto drożdżowe.

Bardzo smaczne, pulchne ciasto drożdżowe upieczone w dużej formie keksowej.

Odsłon: 115

30 min
3
Ciasta Szarlotka (jabłecznik) na kruszonce

Niezwykle prosty i smakowity, dla nas rewelka, bo kocham wszelkie jabłkowe wy...

Odsłon: 29846

60 min
66
Sałatki Sałatka ziemniaczana z sosem greckim

Bardzo smaczna sałatka ziemniaczana polana greckim sosem tzatziki. Polecamy j...

Odsłon: 219

30 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

0
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0