Spis treści:
- Szybka kolacja na ciepło – jajka
- Zupy – idealna szybka kolacja na ciepło
- Szybka kolacja na ciepło – placki wytrawne i na słodko
- Zapiekanka – szybka kolacja na ciepło z niczego
- Faszerowane warzywa na kolację
Kolacja to jeden z najważniejszych posiłków w ciągu dnia. Nie warto jej pomijać, a z drugiej strony – nie powinna być ona zbyt obfita. W przeciwnym razie posiłek może zakłócić spokojny sen. Najlepiej, jeśli będzie ona nie tylko smaczna, ale również bardzo zdrowa. Doskonałym rozwiązaniem jest szybka kolacja na ciepło, która zwieńczy twój dzień i zapewni spokojny nocny odpoczynek.
Sprawdź także: Jaki jeść chleb, by schudnąć z brzucha? Możesz go zrobić w domu
Szybka kolacja na ciepło – jajka
Jajka są bez wątpienia jednym z najbardziej uniwersalnych produktów spożywczych. Stanowią one smaczny i bardzo pożywny składnik diety, a także znajdują wszechstronne zastosowanie w kuchni. Można z nich przyrządzić wiele słodkich i wytrawnych dań oraz wykorzystać je do szybkiej kolacji na ciepło.
Klasycznym przykładem jest omlet oraz frittata. Podstawowa różnica między tymi dwoma daniami jest taka, że ten pierwszy jest przyrządzany na patelni. Natomiast frittata jest podsmażana przez krótką chwilę, po czym szybko ląduje w piekarniku. Obydwa przysmaki na bazie jaj można wzbogacić o dowolne dodatki, takie jak:
- warzywa,
- boczek,
- szynka,
- oliwki,
- parmezan,
- mozzarella,
- zioła.
Omlet można również podać na słodko, dodając plasterki banana czy inne owoce, startą czekoladę lub dżem.
Sprawdzonym i pysznym przepisem na szybką kolację na ciepło na bazie jaj jest jajecznica. Podobnie jak w przypadku omletu, można zadbać o rozmaite akcenty smakowe. Te najchętniej wybierane to cebulka, pieczarki, pomidory lub boczek. Wśród mniej znanych opcji warto zwrócić uwagę na kozi ser, szparagi, cukinię oraz rybę. Poeksperymentuj także z wędzoną papryką, czarnuszką, świeżymi ziołami i curry.
Zupy – idealna szybka kolacja na ciepło
Zupy zwykle serwowane są na obiad, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby uczynić z nich pożywną kolację. Szczególnie nadają się do tego gęste i treściwe kremy, których wartość odżywczą wzbogacą np. pestki dyni czy nasiona słonecznika. Jeśli nie lubisz tego wariantu potrawy, postaw na jego tradycyjną formę, która nie wymaga miksowania.
Wiele zup można przyrządzić „z niczego”, czyli z tego, co aktualnie jest pod ręką. Dotyczy to, chociażby dowolnych świeżych warzyw czy mrożonek. Można je uzupełnić o pozostałą z obiadu resztę ugotowanej kaszy czy makaronu, dodatek soczewicy lub cieciorki z puszki. Ponadto świetnie sprawdzą się również kawałki mięsa, groszek ptysiowy, kleks z kwaśnej śmietany czy trójkącik serka topionego.
Szybka kolacja na ciepło – placki wytrawne i na słodko
Placki warzywne mogą stać się interesującym urozmaiceniem kolacji. Są one niezwykle proste do podania – wystarczy zetrzeć ziemniaki, cukinię, marchew oraz dodać cebulkę, jajko, trochę mąki i przyprawy. Możesz ograniczyć się do jednego składnika lub dowolnie łączyć je, tworząc nowe kombinacje smakowe. Gotową masę na placuszki smaż kilka minut z każdej strony i serwuj z ulubionym dipem.
Kolejna propozycja na szybką kolację na ciepło w wytrawnej wersji to placuszki z ugotowanego ryżu i startej marchewki. Aby połączyć obydwa składniki, należy dodać jajko i mąkę, a smak uatrakcyjnić świeżą natką pietruszki, pieprzem i solą. Tak przyrządzoną masę warto obtoczyć w bułce tartej i obsmażyć z obydwu stron do uzyskania złocistego koloru.
Placuszki nie muszą być wyłącznie wytrawne – nie brakuje także ciekawych propozycji na słodkie wersje. Poza tradycyjnymi pancakes można wyczarować np. placuszki bananowe. Przepis wymaga użycia tylko dwóch składników – dojrzałych, dających się rozgnieść bananów oraz mąki amarantusowej. Wystarczy je wymieszać, a następnie smażyć na maśle klarowanym lub rafinowanym oleju kokosowym. Inna niezwykle szybka propozycja to puszyste placuszki z serka homogenizowanego. Jeśli masz na nie ochotę, wymieszaj dwa opakowania waniliowego serka z jajkiem i zagęść mąką – konsystencja powinna być taka, jak na pancakes. I placuszki są gotowe do smażenia!
Zapiekanka – szybka kolacja na ciepło z niczego
Zapiekanka to jedno z tych dań, które dają ogromne pole do popisu. Każdy może przygotować ją na swój ulubiony sposób, używając najróżniejszych składników, które pozostały po przyrządzeniu innych dań. W ten właśnie sposób można cieszyć się szybką kolacją na ciepło z niczego. Jak wykonać zapiekankę idealną?
Realizacja przepisu na zapiekankę nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Zazwyczaj podstawę stanowią ugotowane ziemniaki. Ułóż je warstwami w posmarowanej tłuszczem żaroodpornej formie, przekładając je serem i dowolnymi komponentami. Najpopularniejsze z nich to boczek, szynka, kiełbasa oraz papryka. Inne godne polecenia dodatki to grzyby, pomidory, kurczak czy mięso mielone. Na koniec całość wystarczy zalać śmietanką 30% wymieszaną z jajkiem i zestawem ulubionych przypraw. Potrawa powinna piec się w piekarniku przez około 40 minut.
Faszerowane warzywa na kolację
Warzywa faszerowane to pełnowartościowe danie – lekkostrawne, ale bardzo pożywne. Do ich zaserwowania można – podobnie jak w przypadku zapiekanek – wykorzystać rozmaite produkty, które pozostały w kuchni nawet w niewielkich ilościach. Faszerować można pomidory, paprykę, bakłażana czy cukinię, a nadzienie wystarczy wyczarować z drobnego makaronu, ryżu oraz kaszy kuskus lub bulgur. Inne pyszne i zdrowe dodatki, jakie można do niej wykorzystać, to ser mozzarella, feta, parmezan, a także pieczarki, kawałki kurczaka oraz mielone mięso. Przygotowanie farszu nie jest czasochłonne, konieczne jest jedynie wymieszanie wszystkich komponentów, które należy umieścić w piekarniku na około 20-30 minut.
Inne pomysły na szybką kolację na ciepło
Owsianka to przysmak, który zwykle kojarzy się ze śniadaniem. Jednak warto wykorzystać ten pomysł i zamienić go na lekkostrawną kolację. Aby cieszyć się smakiem wieczornej owsianki, wystarczy sięgnąć po pełnoziarniste otręby i połączyć je z różnymi rodzajami bakalii, np. orzechami pekan, pestkami dyni, nasionami słonecznika lub siemieniem lnianym. Ponadto dobrym pomysłem będzie dobranie do nich takich zdrowych dodatków jak gorzka czekolada oraz cynamon. Co więcej, możesz uzupełnić ją o rozmaite owoce, a otręby zamienić na płatki lub kaszę jaglaną, amarantus, komosę ryżową czy ryż. Nie tolerujesz laktozy i nie możesz spożywać mleka krowiego? Przekonaj się, jak świetnie smakuje owsianka przyrządzona na mleku roślinnym, np. migdałowym, jaglanym, sojowym oraz kokosowym. Charakter tego ostatniego wyśmienicie podbiją wiórki kokosowe.
Zobacz, jakie proste i smaczne dania przygotowali nasi użytkownicy.
2. Warzywne kotlety mielone
Zobacz przepisWarzywne kotlety mielone / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Zapiekanka z ryżem i kurczakiem
Zobacz przepisZapiekanka z ryżem i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Lekka zupa koperkowa
Zobacz przepisLekka zupa koperkowa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Lekka zupa pomidorowa z selerem naciowym i imbirem
Zobacz przepisLekka zupa pomidorowa z selerem naciowym i imbirem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Zapiekanka z cukinii i ryżu
Zobacz przepisZapiekanka z cukinii i ryżu / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Faszerowany bakłażan
Zobacz przepisFaszerowany bakłażan / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Zupa mleczna z dynią
Zobacz przepisZupa mleczna z dynią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Klopsy w koperkowym sosie
Zobacz przepisKlopsy w koperkowym sosie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Placuszki z owocami - przepis
Zobacz przepisPlacuszki z owocami - przepis / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Faszerowana cukinia
Zobacz przepisFaszerowana cukinia / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Tego etapu nie możesz pominąć. Suszone śliwki będą cudownie mięsiste »
Sałatka jarzynowa od siostry Anastazji. Wyróżnia ją jeden składnik »