Spis treści:
- Orzech włoski - charakterystyka
- Orzech włoski - właściwości lecznicze
- Orzech włoski - wartości odżywcze
- Orzechy włoskie - czy uczulają?
- Co można zrobić z orzechów włoskich?
- Kto powinien jeść orzechy włoskie?
Te popularne bakalie mają wielu zwolenników, ale też przeciwników. Wynika to z ich charakterystycznego smaku. Tymczasem po odpowiednim przyrządzeniu są naprawdę wyborne. Czy wiesz, że z orzechów włoskich możesz zrobić nalewkę, pastę do kanapek, a nawet masło? Sprawdź te niesamowite przepisy i dowiedz się, dlaczego warto jeść na co dzień orzechy włoskie.
Sprawdź także: Jem zamiast płatków owsianych na śniadanie. Centymetrów w brzuchu coraz mniej
Orzech włoski - charakterystyka
Czym właściwie jest orzech włoski? Charakterystyka tego nietuzinkowego przysmaku jest godna uwagi. To gatunek drzewa liściastego pochodzącego z rodziny orzechowatych. Bardzo często spotykany jest w Polsce. Owoce z tego drzewa to zielone pestkowce, które okalają drewniane skorupki skrywające specyficzne w smaku orzechy włoskie.
To świetny rodzaj przekąski, który ma wielu zwolenników. Nie wszyscy jednak są fanami tych orzechów. Prawda jest jednak taka, że po odpowiednim przyrządzeniu będą smakować wszystkim. Nie chodzi tylko o ciasta czy sałatki, ale również sosy, zapiekanki, pasty do chleba i wiele, wiele innych.
Drzewa orzecha włoskiego na dziko rosną na Bałkanach i w niektórych częściach Azji. W naszym kraju rzadko pojawiają się w formie dzikiej. Są bowiem uprawiane pospolicie. Roślina ta jest bardzo łatwa do rozpoznania, gdyż charakteryzuje się nieparzysto pierzastymi liśćmi osiągającymi od 25 do 40 cm długości. Drzewo może urosnąć nawet do 35 m wysokości i osiągnąć 2 m średnicy pnia.
Na orzechu włoskim mogą występować męskie oraz żeńskie kwiaty różniące się od siebie wyglądem. Te pierwsze charakteryzują się zwisającymi kwiatostanami, natomiast żeńskie są zgrupowane po kilka sztuk. Kwitną na przełomie kwietnia oraz maja. Są wiatropylne i pojawiają się głównie na koniec lata, choć dojrzewają już na końcówce września i początku października.
Orzech włoski - właściwości lecznicze
Już wiesz mniej więcej, czym charakteryzuje się orzech włoski. Właściwości lecznicze tej przekąski są również godne uwagi. Nie od dzisiaj wiemy, że są po prostu bardzo zdrowe. Znajdujące się w nich składniki poprawiają funkcjonowanie całego organizmu - zarówno pracy mózgu, jak i układu nerwowego. Wspomagają również system krążenia i układ pokarmowy, jak i wygląd skóry oraz włosów.
Spożywając je regularnie, wspomagasz układ krążenia, a wszystko to dzięki wielonienasyconym kwasom tłuszczowym i sterolom roślinnym. Te mają właściwości obniżenia poziomu złego cholesterolu i właściwości przeciwzapalne oraz zapobiegające powstawaniu zakrzepów. Bakalie doskonale także regulują ciśnienie krwi, rozszerzając naczynia krwionośne. To zaś zmniejsza ryzyko wystąpienia zawału serca.
Dlaczego jeszcze warto jeść orzechy włoskie? Znajduje się w nich bardzo dużo fosforu, który wspiera procesy myślowe i poprawia koncentrację. Kryją się tu także: kwas lanolinowy, foliowy oraz magnez. Jeżeli jesteś przemęczony i często zestresowany, co przekłada się na przykład na problemy ze snem, koniecznie jedz je regularnie.
Przekąska ta łagodzi również dolegliwości żołądkowe. Wykazuje silne właściwości grzybobójcze, przeciwzapalne, odtruwające oraz bakteriobójcze. Wspomaga w walce z nieżytami przewodu pokarmowego czy biegunką lub zaparciami. Jedz ją, aby poprawić wygląd swojej skóry i włosów. Preparaty z wyciągiem z orzecha włoskiego stosowane są między innymi w pielęgnacji cery trądzikowej czy tłustej. To również doskonałe specyfiki do włosów przetłuszczających się czy skóry dojrzałej.
Orzech włoski - wartości odżywcze
Jakimi jeszcze zaletami charakteryzuje się orzech włoski? Wartości odżywcze to temat, którego nie możemy tutaj pominąć. Powinny po nie sięgać tak naprawdę osoby w każdym wieku. Oczywiście muszą uważać na nie alergicy, gdyż podobnie jak inne bakalie także orzechy włoskie mają właściwości uczulające.
W 100 g produktu znajdziemy spore ilości białka, węglowodanów, zdrowych tłuszczy, błonnika oraz składników mineralnych. Przekąska ta ma niski indeks glikemiczny, więc polecana jest również osobom chorującym na cukrzycę.
Trzeba pamiętać, że smakołyk jest dość kaloryczny. W 100 g znajduje się około 650 kilokalorii. Są to jednak tak zwane zdrowe kalorie. Składają się głównie z wartościowych tłuszczy i sporej ilości białka.
Orzechy włoskie - czy uczulają?
Właściwie każdy powinien jeść zdrowe orzechy włoskie. Czy uczulają podobnie jak inne rodzaje bakalii? Niestety tak. Trzeba jednak pamiętać, że to orzechy ziemne powodują ponad 50 proc. uczuleń. Oczywiście orzechy laskowe, migdały, kasztany czy włoskie również mogą powodować alergie.
Jeżeli po zjedzeniu orzechów pojawia się u ciebie swędzenie oraz opuchlizna w ustach czy przełyku, to najprawdopodobniej jesteś na nie uczulony. Inne objawy to pokrzywka, wymioty, bóle brzucha czy egzema. Czasem może dojść do bardzo niebezpiecznych dla zdrowia i życia w sytuacji - na przykład wstrząsu alergicznego.
Co można zrobić z orzechów włoskich?
Oczywiście orzechy włoskie świetnie smakują solo. Można traktować je jako przekąskę zamiast chipsów czy innych niezdrowych dodatków. Doskonale smakują w formie prażonej na przykład w piekarniku czy na suchej patelni. Rewelacyjnie nadają się wówczas do sałatki. Podczas prażenia można dodać nieco masła oraz miodu. Takie bakalie, także z dodatkiem ulubionych przypraw np. cynamonu, rozpływają się w ustach.
Oczywiście orzechy włoskie nadają się również do ciast. Ciasto marchewkowe, tort, piernik, a może strudel jabłkowy z ich dodatkiem? To brzmi pysznie.
Próbowałeś kiedykolwiek sałatki Waldorf? Tę przekąskę podano podczas otwarcia nowojorskiego hotelu Waldorf w 1893 roku. Danie składa się z dużej porcji orzechów włoskich, selera naciowego, świeżego jabłka, winogron, sałaty oraz majonezu. Sprawdź przepis na tę potrawę, która na pewno pozytywnie zaskoczy domowników oraz gości podczas przyjęcia. Zresztą pasują też do wielu innych sałatek. Doskonale komponują się na przykład z serami pleśniowymi.
Jak wykorzystać bakalie, aby naprawdę zaskoczyć domowników? Oczywiście furorę zrobi nalewka z orzechów włoskich, jak również masło z orzechów włoskich.
Pasta do chleba z orzechów włoskich i suszonych pomidorów
Czy wiesz, że z tego zdrowego produktu możesz zrobić pastę do chleba? Brzmi dość abstrakcyjnie, ale zapewniamy cię, że taki dodatek do pieczywa smakuje po prostu doskonale. Sprawdź tę kanapkową pastę z orzechów i suszonych pomidorów.
Składniki
- 1,5 szklanki orzechów włoskich,
- 5 suszonych pomidorów w oliwie,
- łyżka koncentratu pomidorowego,
- mała posiekana szalotka,
- łyżka soku z cytryny,
- łyżka sosu sojowego,
- 2 łyżki szczypiorku,
- szczypta soli,
- szczypta cukru.
Wykonanie:
Orzechy dość drobno posiekaj i przełóż do blendera. Dodaj pomidory, koncentrat, posiekaną cebulkę, sok z cytryny oraz sos sojowy. Wszystko zmiksuj do uzyskania gładkiej masy. Przełóż do miseczki i wymieszaj z posiekanym szczypiorkiem oraz solą i pieprzem. Pasta gotowa. Przechowuj ją oczywiście w zamknięciu w lodówce. Najlepiej smakuje na następny dzień.
Kto powinien jeść orzechy włoskie?
Podsumujmy, kto powinien jeść orzechy włoskie. Praktycznie każdy, chyba że jest na nie uczulony. Wydaje ci się, że nie lubisz bakalii? Koniecznie spróbuj nalewki, masła czy pasty kanapkowej. Ciekawe przepisy znajdziesz powyżej, a po więcej sięgnij na serwis kulinarny smaker.pl.
1. Masło z orzechów włoskich
Zobacz przepisMasło z orzechów włoskich / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Gnocchi z pesto na bazie orzechów włoskich i natki pietruszki
Zobacz przepisGnocchi z pesto na bazie orzechów włoskich i natki pietruszki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Pasta z papryki i orzechów
Zobacz przepisPasta z papryki i orzechów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Pesto z pietruszki i orzechów włoskich
Zobacz przepisPesto z pietruszki i orzechów włoskich / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Ciastka z orzechów włoskich
Zobacz przepisCiastka z orzechów włoskich / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Błyskawiczna sałatka z kalafiora i orzechów włoskich
Zobacz przepisBłyskawiczna sałatka z kalafiora i orzechów włoskich według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Ciasto dziadek do orzechów
Zobacz przepisCiasto dziadek do orzechów / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: Smaker.pl
Opracowała: Joanna Cebulak-Brzykcy
Zobacz także:
Na słodko i na słono. Wzmocni nie tylko smak potraw, ale i metabolizm »
Tarta z budyniem i jabłkami. Kruchy przysmak do popołudniowej kawy »
Taras i balkon pokrył zielony osad. Wsyp do ciepłej wody i wyszoruj, płytki będą lśniły »