Spis treści:
Czym się różni kabaczek od cukinii? Okazuje się, że tą różnicą jest jedynie nazwa, a w praktyce jest to dokładnie to samo warzywo. Niezależnie od tego, czy zajadasz się cukinią, czy kabaczkiem, powinieneś zadbać o to, by znalazły się one w twoim jesiennym jadłospisie. To warzywo jest niskokaloryczne, ma wiele cennych wartości odżywczych, a co więcej wyczarujesz z niego mnóstwo pyszności.
Sprawdź także: Pij przez tydzień sok z kiszonek. Efekty przejdą twoje oczekiwania!
Kabaczek charakterystyka
Kabaczek to warzywo będące odmianą dyni zwyczajnej. Przybyło do nas z Włoch, stamtąd pochodzi również jego nazwa „zucchina”, co przetłumaczyć możemy jako mała dynia. Niektórzy uważają, że kabaczki występują w żółtym kolorze, natomiast cukinie to te zielone, wyglądem przypominające wielkie ogórki. Jak się jednak okazuje, chociaż nazwy są dwie, kryje się pod nimi to samo warzywo. Odmienne nazewnictwo wynika jedynie z różnic w ich wielkości, to te większe, w pełni dojrzale o grubszej skórce, nazywane są z reguły kabaczkami. Kabaczki osiągają wagę do nawet trzech kilogramów. Najczęściej są ciemnozielone, chociaż występują również w żółtym, a nawet białym kolorze. Ich miąższ można określić jako żółtawy lub biało-zielony.
Kabaczek właściwości
Kabaczek ma wiele pozytywnych wartości odżywczych, nie brakuje w nim witamin: C, E, K, A, PP, witamin z grupy B, oraz minerałów: żelaza, potasu, magnezu, fosfor, cynku, czy sodu. Taki zestaw doskonale wspiera układ nerwowy, odporność organizmu, prawidłowe trawienie, a także pracę układu krwionośnego oraz zdrowie oczu. Dodatkowo zawiera antyoksydanty, które pomagają w walce z wolnymi rodnikami. Kabaczki mają właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz przeciwpasożytnicze.
Warzywo to świetnie sprawdzi się dla osób, które są na diecie. Jest niskokaloryczne, przyśpiesza przemianę materii, w 100 g cukinii znajdziesz jedynie 17 kcal. Dlatego można zajadać się nim do woli! Co więcej, regularne jedzenie kabaczka zapobiega rozwojowi miażdżycy oraz nadciśnieniu.
Dodatkowo kabaczki zawierają kwas foliowy, dlatego powinny znaleźć się w diecie kobiet w ciąży. Ponieważ korzystnie wpływa on na rozwój płodu.
Kabaczek przepisy
To warzywo doskonale nadaje się zarówno do smażenia, pieczenia, panierowania, duszenia, jak i do przygotowania przetworów na zimę. Kabaczek idealnie sprawdzi się również do zup, faszerowania, oraz przeróżnych potrawek. Co ciekawe, możesz przygotować również pyszne dania z cukinią na słodko. Podsumowując, kabaczek to warzywo do zadań specjalnych.
Kabaczek smażony à la kotlety
Masz w rodzinie wegetarian, a może po prostu chcesz wyczarować lekkostrawny obiad bez mięsa? Świetnie sprawdzi się tu kabaczek smażony à la kotlety. Do ich przygotowania będziesz potrzebować: jednego dużego kabaczka, dwóch jajek, mąki, bułki tartej, soli, pieprzu oraz oleju do smażenia.
Zacznij od umycia kabaczka, jeśli ma grubą skórę, należy go obrać, a następnie pokroić w plastry. Najlepiej takie o grubości około jednego centymetra. Następnie obtaczamy krążki w mące, rozbełtanym jajku, do którego dodasz sól i pieprz, oraz w bułce tartej. Smażymy na rozgrzanym oleju na złoty kolor. Gotowe!
Kourkouto, grecki placek z kabaczkiem
Czy słyszałeś kiedyś o kourkouto, greckim placku z dodatkiem kabaczka? Będziesz potrzebować: 500 g cukinii, cebuli, oliwy z oliwek, trzech jaj, 80 g mąki, 125 g jogurtu greckiego, proszek do pieczenia, ser feta, oraz przyprawy (oregano, sól, pieprz i natkę pietruszki).
Zacznij od pokrojenia cukinii i cebuli w kostkę. Przesmaż warzywa na oliwie z oliwek, do momentu, aż warzywa zmiękną, dopraw solą do smaku.
Do miski wbij jajka, dołóż jogurt grecki i mąkę oraz łyżeczkę proszku do pieczenia. Dodaj przesmażone warzywa, około 100 g sera feta oraz resztę przypraw. Do foremki wyłożonej papierem do pieczenia, świetnie sprawdzi się kwadratowa 20 na 20 cm, przelej ciasto. Na wierzch połóż plastry cukinii. Piecz przez pół godziny w 180 stopniach.
Pasztet z kabaczka
Warzywny pasztet z kabaczka będzie świetną przekąską oraz dodatkiem do kanapek. Przygotuj: dużego kabaczka, dwie marchewki, dwie cebule, dwa jajka, dwie szklanki bułki tartej, 25 g tartego parmezanu, sól, pieprz, natkę pietruszki.
Kabaczka zetrzyj na tarce, dodaj pokrojoną w drobną kostkę cebulę, startą marchew, parmezan, posiekaną natkę pietruszki. Wbij jajka, wsyp bułkę tartą oraz dopraw solą i pieprzem. Wszystko dokładnie wymieszaj, piecz w keksówce w 180 stopniach przez około 40 minut.
Po więcej ciekawych dań z użyciem kabaczka zajrzyj do przepisów naszych użytkowników.
2. Zupa krem z kabaczka
Zobacz przepisZupa krem z kabaczka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Kabaczek do pieczywa
Zobacz przepisKabaczek do pieczywa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Zawijaski z cukinii
Zobacz przepisZawijaski z cukinii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Receptura na przepyszny dżem z cukinii. "Jest bardzo prosta" - zapewnia Ewa Wachowicz »
Jakie właściwości ma czerwony ryż? Pomaga obniżyć cholesterol »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »