Spis treści:
Pieczonki, czy też duszonki lub prażonki, to danie jednogarnkowe przygotowywane w specjalnym żeliwnym kociołku stawianym nad ogniskiem. To, jakie składniki do nich dodasz zależy od twoich preferencji smakowych, przepisy różnią się także w zależności od tego, z jakiego regionu Polski pochodzą. Potrawa będzie świetną opcją, gdy zaprosisz sporą liczbę gości, ponieważ jest także banalnie prosta w przygotowaniu. W poniższym artykule zgromadziliśmy najlepsze przepisy na duszonki.
Sprawdź także: Obiady do słoika na wyjazd. Co zabrać na wakacje pod namiotem, biwak lub wycieczkę?
Jakie składniki są w pieczonkach?
Oczywiście podstawą pieczonek są ziemniaki, najczęściej dodaje się także marchew, cebulę, a także kiełbasę lub boczek. Wystarczy wszystkie składniki pokroić w mniejsze części, a następnie warstwowo umieścić je w kociołku. Świetnie sprawdzą się także inne warzywa korzeniowe, na przykład pietruszka lub buraki, a zamiast ziemniaków może wykorzystać bataty. Jeżeli chcesz przyrządzić mięsny kociołek, możesz wykorzystać kawałki wieprzowiny lub wołowiny. Jeśli nie jesz czerwonego mięsa, postaw na pierś z kurczaka lub indyka. Świetnie pasować będzie tu także papryka oraz pomidory, wówczas danie nabierze charakteru gulaszu węgierskiego. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać także cukinię, pieczarki, czy bakłażana. Należy jednak pamiętać, że warzywa te przygotowuje się stosunkowo szybko.
Aby danie miało mnóstwo smaku, dodaj do niego ulubione przyprawy, to jakich użyjesz zależy od twoich preferencji. Podstawą jest oczywiście sól i pieprz, pasować będzie tu także słodka i ostra papryka, czosnek granulowany, rozmaryn, majeranek, czy lubczyk. Niektórzy dodają także kilka łyżek smalcu, warto jednak pamiętać, że kiełbasa i boczek same w sobie są tłuste.
Nie można zapomnieć także o kapuście, w większości przepisów zalecane jest wyłożenie dna kociołka słoniną oraz kilkoma liśćmi kapusty, warto także przykryć nimi wierzch dania, przed zamknięciem naczynia. Powstanie wówczas warstwa, która zapobiegnie przypaleniu się prażonek. Samą kapustę, białą, lub czerwoną, możesz także dodać pomiędy warstwami.
Jak zrobić idealne pieczonki?
Żeby pieczonki wyszły idealnie, należy rozpalić ognisko i nieco odczekać, aż ogień się zmiejszy. Danie powinno spędzić w kociołku nad żarem około dwóch do trzech godzin. Zazwyczaj naczynie wyposażone jest w nóżki, jeżeli nie masz możliwości zrobienia ogniska, możesz je odkręcić i ustawić kociołek na grillu. Co ciekawe, niektórzy przygotowują duszonki również w domu, wykorzystując do tego piekarnik oraz naczynie żaroodporne.
Poniżej znajdziesz kilka ciekawych przepisów na prażonki i duszonki w wykonaniu naszych użytkowników.
1. Duszonki czyli beskidzki kociołek rozmaitości
Zobacz przepisDuszonki czyli beskidzki kociołek rozmaitości / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Pieczonka po myśliwsku
Zobacz przepisPieczonka po myśliwsku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Sierpniowe pieczonki
Zobacz przepisSierpniowe pieczonki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Pieczonki w kociołku
Zobacz przepisPieczonki w kociołku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Pieczonki (prażonki) z piekarnika
Zobacz przepisPieczonki (prażonki) z piekarnika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Duszonki, prażone z żeberkami i boczkiem
Zobacz przepisDuszonki, prażone z żeberkami i boczkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródło: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Gdzie powinno się trzymać miód? Szafka w kuchni to złe miejsce »
Lekki i orzeźwiający dodatek do obiadu i grilla. Wypróbuj przepis na surówkę pielgrzyma »