Spis treści:
- Co to jest ser halloumi?
- Jakie wartości odżywcze ma ser halloumi?
- Jakie właściwości ma ser halloumi?
- Jak jeść ser halloumi?
- Jak wykorzystać ser halloumi w kuchni?
Halloumi pochodzi z Cypru, jednak znany jest również miłośnikom kuchni greckiej. W oryginalnym przepisie przygotowywany jest z mleka owczego, jednak na rynku znajdziemy również produkty na bazie mleka krowiego. Należy do serów tłustych, jednak odpowiednio wkomponowany w posiłek może być niezwykle zdrowym elementem w diecie. W szczególności warto sięgnąć po niego latem, kiedy trwa sezon grillowy. W poniższym artykule podpowiemy ci, jakie ma właściwości, wartości odżywcze oraz jak wykorzystać ser halloumi w kuchni.
Co to jest ser halloumi?
Halloumi to cypryjski ser, który jest popularnym składnikiem kuchni śródziemnomorskiej. Tradycyjnie powinien produkowany być z mleka owczego, bywa jednak wytwarzany jest również z mleka krowiego, koziego lub mieszanki mleka krowiego i owczego. To półtwardy ser, koloru białego, ma charakterystyczny słony smak, najczęściej podawany jest w formie dosyć grubych plastrów. Ser ten został zarejestrowany przez Komisję Europejską jako Chroniona Nazwa Pochodzenia (ChNP), dzięki czemu oryginalny halloumi to ten wytwarzany jedynie na Cyprze, według tradycyjnego przepisu.
Jakie wartości odżywcze ma ser halloumi?
Ser halloumi jest źródłem witaminy A, tych z grupy B, D, E oraz K, a także minerałów, takich jak wapń, fosfor, potas czy magnez. Halloumi jest również dobrym źródłem białka, które jest niezbędne do prawidłowej pracy mięśni, stanowi element budulcowy wszystkich tkanek organizmu, a także wpływa na uczucie sytości po posiłku. Pomimo tego, że halloumi kryje w sobie sporo cennych wartości odżywczych, należy jeść go z umiarem, w szczególności dotyczy to osób na diecie odchudzającej. W 100 g znajduje się ok. 322 kcal.
Jakie właściwości ma ser halloumi?
Wapń, fosfor wraz z witaminą D, które znajdują się w serze halloumi, doskonale wpływają na wzmocnienie kości i zębów. Warto włączyć go do diety po 50. roku życia, ponieważ pomoże chronić organizm przed osteoporozą. Co więcej, ser halloumi jest odpowiedni do spożywania dla kobiet w ciąży, spora zawartość składników odżywczych korzystnie wpłynie na zdrowie mamy oraz rozwijającego się dziecka.
Obecność witamin z grupy B korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego. Natomiast witamina K oraz potas i magnez pomagają zadbać o układ sercowo-naczyniowy, pomagają regulować ciśnienie krwi oraz wspomagają prawidłową pracę serca. Ponadto witamina A wpływa korzystnie na narząd wzroku, pomaga chronić go przed chorobami. Witamina E znana jest ze swoich właściwościach antyoksydacyjnych, co więcej, wspiera urodę, pomaga zadbać o kondycję skóry oraz mocne włosy i paznokcie.
Jak jeść ser halloumi?
Zastanawiasz się, jak przygotować ser halloumi? Oczywiście może być spożywany na zimno, na przykład podany na kromce świeżego pieczywa lub pokrojony w kostkę i wrzucony do sałatki. Jednak najsmaczniejszy jest w wersji grillowanej lub podsmażonej na patelni. Doskonale komponuje się z letnimi sałatkami. Wyłóż mix ulubionych sałat, dodaj świeżego pomidora malinowego, plasterki ogórka, kawałki papryki, oliwki oraz dobrej jakości oliwę z oliwek. Równie dobrze będzie współgrał z owocami, możesz zaserwować go na świeżym szpinaku, w towarzystwie truskawek, arbuza, świeżej mięty, podprażonych orzechów oraz musztardowo-miodowego dressingu. Świetnie sprawdzi się również w przeróżnych zapiekankach, na przykład tych makaronowym lub przygotowany w piekarniku wraz z warzywami takimi jak cukinia, bakłażan czy papryka.
Ser halloumi to również genialny zamiennik mięsa w burgerze. Podsmaż go na patelni grillowej, a następnie zaserwuj w chrupiącej bułce z dodatkiem sałaty, świeżego pomidora, krążków czerwonej cebuli oraz plasterków ogórka. Świetnie będzie smakować z orzeźwiającym czosnkowo-ziołowym sosem na bazie jogurtu greckiego z dodatkiem mięty i cytryny.
Jak wykorzystać ser halloumi w kuchni?
Zastanawiasz się, co zrobić z sera halloumi? Koniecznie zajrzyj do pomysłów naszych użytkowników.
1. Sałatka z grillowanymi brzoskwiniami i halloumi
Zobacz przepisSałatka z grillowanymi brzoskwiniami i halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Nuggetsy z sera halloumi
Zobacz przepisNuggetsy z sera halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Szaszłyki z serem halloumi
Zobacz przepisSzaszłyki z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Burgery z grillowanym serem halloumi
Zobacz przepisBurgery z grillowanym serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z figami, awokado i serem halloumi
Zobacz przepisSałatka z figami, awokado i serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Chlebek z serem halloumi
Zobacz przepisChlebek z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Kebab iz serem halloumi
Zobacz przepisKebab z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka makaronowa z halloumi
Zobacz przepisSałatka makaronowa z halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Placki z cukinii z serem halloumi
Zobacz przepisPlacki z cukinii z serem halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Halloumi jak schabowy
Zobacz przepisHalloumi jak schabowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Grillowany ser halloumi podany z konfiturą borówkową i sałatką jarmużową
Zobacz przepisGrillowany ser halloumi podany z konfiturą borówkową i sałatką jarmużową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Grillowane warzywa z melonem i halloumi
Zobacz przepisGrillowane warzywa z melonem i halloumi / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: zywienie.medonet.pl, dietetycy.org.pl, opracowanie własne
Autor: Anna Hutek
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »