Fot. 123RF/Picsel
Zachęcamy cię do próbowania tradycyjnych dań naszych sąsiadów - ze względu na wspólną przeszłość historyczną, smaki często przenikają się i pasują do naszych, polskich gustów. Każda kuchnia posiada też swoje unikatowe potrawy, które są po prostu pyszne. Tak też jest z kuchnią ukraińską, którą ci teraz przedstawimy.
Kuchnia ukraińska - charakterystyka
Kuchnia ukraińska narodziła się wraz z początkiem kształtowania się narodowości ukraińskiej, czyli na przełomie XVIII i XIX wieku. O jej ostatecznej formie zdecydowały silne wpływy ościennych krajów (polskie czy białoruskie), ale także zamiłowanie do osadnictwa i uprawy zboża.
Właśnie dlatego kuchnia ukraińska słynie przede wszystkim z dań mącznych. Jej podstawą są pyszne chleby oraz potrawy przygotowane właśnie z mąki i kaszy. Ważną rolę w codziennej diecie odgrywają też mięso, warzywa, a także ryby.
Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!
Barszcz ukraiński
Wspominaliśmy, że najbardziej znanym daniem kuchni ukraińskiej jest barszcz. Jak się go przygotowuje? Podstawą dania są oczywiście buraki, a do nich dodaje się także bulion, ocet, czosnek, liść laurowy i białą kapustę. Ważny jest także przecier pomidorowy, dzięki któremu barszcz ukraiński zyskuje intensywną, czerwoną barwę.
W Polsce bardzo często dodaje się do niego też fasolę, ale oryginalna, ukraińska wersja dania - jej nie zawiera. W zamian za to, do zupy obowiązkowo dodaje się mięso i ziemniaki. Miskę dekoruje się przeciśniętym przez praskę surowym czosnkiem, śmietaną oraz posiekaną natką.
Sprawdź też: Przepis na pyszny barszcz ukraiński
Dania kuchni ukraińskiej
Obiecaliśmy podzielić się najbardziej popularnymi daniami kuchni ukraińskiej. Pewnie skojarzysz część z nich już po samej nazwie - kutia i sękacz pewnie są ci dobrze znane. Przygotuj się na cztery przepyszne dania pochodzące od naszych sąsiadów:
Solanka
Ta gęsta zupa o słono-kwaśnym smaku, to prawdziwy rarytas tradycyjnej kuchni ukraińskiej - oprócz barszczu, koniecznie spróbujcie także jej. Uważana jest za potrawę chłopską. Gotuje się ją na bulionie mięsnym, rybnym lub grzybowym i dodaje aromatyczne zioła. Obecnie jej smak często wyostrza się poprzez dodanie do rosołu odrobiny kwasu chlebowego, wody po kiszeniu ogórków lub soku z cytryny.
Do solianki dodaje się także kapustę oraz różne rodzaje mięs i przypraw - żeby była jak najbardziej sycąca. Na końcu dekoruje się ją śmietaną.
Bliny
Kiedyś bliny, czyli drożdżowe placuszki z ciasta z mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej, jadało się przede wszystkim w okresie postnym. Współcześnie spożywa się je już przez cały rok i słusznie, bo są po prostu pyszne!
Przepisy na ukraińskie bliny różnią się od siebie - w niektórych regionach dodaje się do nich np. kefir lub kaszę. Placuszki można zaserwować na wiele sposobów. Na słono podaje się je z rybą lub z łyżką śmietany, a na słodko - z konfiturami.
Zobacz: Bliny z łososiem i chrzanowym musem
Sękacz
Nazwa tego ciasta nie jest przypadkowa - wyglądem przypomina ścięte drzewo z sękami. Piecze się je z ciasta biszkoptowo-tłuszczowego, koniecznie na otwartym ogniu. Sękacz umieszcza się na rożnie i kolejne jego warstwy dolewa, obracając ciasto. W ten sposób, w jego przekroju, powstają widoczne plamy jaśniejszego i ciemniejszego ciasta (właśnie sęki). Spływająca masa tworzy z kolei wystające „igły", dzięki którym sękacz tak oryginalnie wygląda.
Gotowe ciasto dekoruje się najczęściej lukrem lub czekoladą.
Kutia
Czy wiedziałeś, że kutia, którą część Polaków spożywa jako jedno z dwunastu dań wigilijnych, to potrawa wywodząca się z kuchni ukraińskiej? Jej nazwa pochodzi od słowa ziarno, co świetnie wskazuje na jej główny składnik. To tradycyjne danie przygotowuje się z pszenicy, maku, miodu, słodu i bakalii. Współcześnie, do kutii, dodaje się też często mleko - dla kremowej konsystencji lub skórkę pomarańczy - dla większej słodyczy.
To tylko kilka najbardziej znanych dań kuchni ukraińskiej, a zapewniamy, że ta obfituje w znacznie więcej ciekawych potraw. Poszukaj jeszcze przepisów na pyszne pielmieni, pierogi czy kapuśniak - tak, to również smaki pochodzące z Ukrainy.
Nie ma na co czekać, zainspiruj się poniższymi przepisami i zgotuj sobie prawdziwą, tradycyjną ucztę z najlepszymi daniami kuchni ukraińskiej:
Barszcz ukraiński / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Solanka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bliny na słono / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Ukraińskie pielmieni / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Wareniki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fuczki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Karkówka po kozacku/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Bliny na słono / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Czebureki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Drugie życie dyni po Halloween - co z niej zrobić? »
Kulinarne sposoby na walkę z przeziębieniami i wzmocnienie odporności »