Dania jednogarnkowe

Można ją upiec, udusić, a także zrobić z niej pyszną sałatkę lub surówkę do obiadu. Cykoria nie jest warzywem, po które często sięgamy, a szkoda, ponieważ ma wiele cennych właściwości zdrowotnych. Świetnie sprawdzi się w diecie osób chorujących na cukrzycę oraz tych, które mają wysoki cholesterol. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma to warzywo oraz co można zrobić z cykorii?

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Cykoria to warzywo o jasnozielonych liściach, wyglądem przypomina sałatę o wydłużonym kształcie. Ma duży, spichrzowy korzeń i liczne wyrastającego z niego liście. Jej smak można określić jako pikantny, lekko gorzkawy. Najczęściej można spotkać się z cykorią sałatową i korzeniową, a także cykorią podróżnik – którą używa się w celach leczniczych i kosmetycznych. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie ma właściwości zdrowotne i co można zrobić z cykorii.

Sprawdź także: Króluje na stołach tylko raz w roku, a powinien przez cały czas. Jakie właściwości ma chrzan?

Cykoria – wartości odżywcze

Warzywo to jest źródłem witaminy C, A, E, K oraz witamin z grupy B, wśród związków mineralnych obecnych w cykorii znajdziesz: żelazo, mangan, magnez, cynk, potas, sód, i fosfor. Zawiera także beta-karoten, dlatego wpływa pozytywnie na zdrowie oczu oraz stan skóry, jest warzywem, które pomaga walczyć z wolnymi rodnikami, dzięki czemu działa przeciwstarzeniowo. Cykoria wpływa też korzystnie na układ odpornościowy.

Zawiera kwas foliowy, dlatego polecana jest kobietom w ciąży, ponieważ wpływa on na zdrowie i rozwój płodu. W cykorii znajduje się także błonnik pokarmowy, który wspiera prawidłową pracę układu pokarmowego.

Cykoria – właściwości zdrowotne

Spożywanie cykorii pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, zmniejsza również prawdopodobieństwo zachorowania na chorby układu krążenia. Poleca się ją również osobom, które chorują na cukrzycę – ma niski indeks glikemiczny, w 100 g cykorii znajduje się zaledwie 23 kcal. Dlatego warzywo to może znaleźć się w diecie osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Warto jednak pamiętać, że cykoria pobudza apetyt, dlatego można spożywać ją w towarzystwie innych warzyw – tak, by posiłek był duży objętościowo, dzięki czemu na dłużej cię nasyci.

Co więcej, cykoria jest prebiotykiem, dlatego poprawia funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Korzystnie wpływa również na pracę nerek i układu moczowego. Warzywo to pobudza wytwarzanie żółci, dlatego wspiera procesy trawienne. Cykoria ma również pozytywny wpływ na układ krążenia, pomaga tworzyć czerwone krwinki.  

Cykoria – przeciwwskazania

Ostrożnie do jedzenia cykorii powinny podchodzić osoby, które chorują na wrzody, zapalenie żołądka oraz choroby jelit. Może być również szkodliwa dla alergików. Warto pamiętać o tym, że tak, jak z każdym pokarmem, również z cykorią nie należy przesadzać. W zbyt dużych ilościach może wpływać niekorzystnie na kobiety w ciąży.

Co można zrobić z cykorii?

Cykoria świetni nadaje się do gotowania, pieczenia i smażenia. Najwięcej wartości odżywczych będzie miała oczywiście na surowo. Oto kilka prostych i smacznych przepisów z cykorią w roli głównej.

Grillowana cykoria

Warzywo to świetnie sprawdzi się na grilla. Odpowiednio przygotowane będzie chrupiące i pełne smaku. Do przygotowania grillowanej cykorii będziesz potrzebować: pięć cykorii, oliwę z oliwek, ocet balsamiczny, sól, pieprz oraz ser camembert, posiekane orzechy.

Zacznij od opłukania oraz osuszenia cykorii, następnie przekrój je na pół. Wymieszaj trzy łyżki oliwy, z łyżką octu, solą i pieprzem. Taką mieszanką należy posmarować wszystkie połówki warzyw. Grilluj po dwie do trzech minut, z każdej strony. Camemberta pokrój w cienkie paski i połóż na cykoriach, grilluj jeszcze przez chwilę, aż ser się roztopi. Podawaj z posiekanymi orzechami oraz z podpieczonym pieczywem.

Zupa krem z cykorii

Jeżeli nie wyobrażasz sobie jesieni bez pysznych zup, to ten przepis jest właśnie dla ciebie. Do przygotowania aromatycznej zupy krem z cykorii, będziesz potrzebować: cztery cykorie, cebulę, białej części pora, dwóch łyżek masła, łyżki mąki, litr bulionu, soli i pieprzu, 125 ml kremówki, natki pietruszki.

Cebulę i pora obierz i drobno pokrój. Cykorie umyj, osusz i pokrój w mniejsze kawałki. Do rozgrzanego garnka wrzuć masło, następnie cebulę, pora i cykorię. Duś na małym ogniu, aż warzywa zmiękną. Wsyp mąkę i smaż przez kilka minut. Wlej gorący bulion, przykryj garnek i gotuj przez około 25 minut. Całość zmiksuj, dodaj śmietankę kremówkę, uprzednio ją hartując. Dopraw solą i pieprzem. Podawaj z posiekaną natką pietruszki.

Sałatka z cykorii

Cykoria na surowo to najzdrowsza opcja. Świetnie sprawdzi się w formie sałatki, przygotuj: trzy cykorie, dwa jabłka, marchew, połówkę cytryny, garść orzechów włoskich oraz szczypiorek. Do sałatki świetnie sprawdzi się sos, do którego potrzebujesz: łyżeczkę musztardy, łyżeczkę miodu, łyżkę octu jabłkowego, sól i pieprz.

Warzywa i owoce umyj, osusz, a następnie cykorie drobno pokrój, a marchew i jabłka zetrzyj na tarce o dużych oczkach. Przełóż do miski, wyciśnij sok z cytryny, dodaj posiekanie i podprażone orzechy. W małej miseczce zmieszaj musztardę, miód, ocet jabłkowy, sól i pieprz, wlej do miski z sałatką, wymieszaj i udekoruj posiekanym szczypiorkiem.

Sprawdź, jakie przepisy z cykorią w roli głównej przygotowali nasi użytkownicy.

1. Zapiekane cykorie

 Zapiekane cykorie Zobacz przepis

Zapiekane cykorie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zupa z cykorii

 Zupa z cykorii Zobacz przepis

Zupa z cykorii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Surówka z cykorii

 Surówka z cykorii Zobacz przepis

Surówka z cykorii / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kotlety drobiowe siekane z cykorią

 Kotlety drobiowe siekane z cykorią Zobacz przepis

Kotlety drobiowe siekane z cykorią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Tarta z cykorią

 Tarta z cykorią Zobacz przepis

Tarta z cykorią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Makaron z przestraszoną cykorią

 Makaron z przestraszoną cykorią Zobacz przepis

Makaron z przestraszoną cykorią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Sałatka makaronowa z cykorią

 Sałatka makaronowa z cykorią Zobacz przepis

Sałatka makaronowa z cykorią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Łódeczki z cykorią i jaglaną

 Łódeczki z cykorią i jaglaną Zobacz przepis

Łódeczki z cykorią i jaglaną / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Piersi kaczki z papryką i cykorią

 Piersi kaczki z papryką i cykorią Zobacz przepis

Piersi kaczki z papryką i cykorią / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Cykorie po flamandzku

 Cykorie po flamandzku Zobacz przepis

Cykorie po flamandzku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Tego nie dodawaj do sałatki jarzynowej. Jej smak będzie do niczego »

Warto dodać nie tylko do herbaty. Usunie nadmiar wody, podkręci metabolizm »

Skóra banknotowa to objaw chorej wątroby. 5 charakterystycznych cech »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Śniadania Placuszki kokosowe

O poranku słodkie, bardzo kokosowe placuszki

Odsłon: 74

15 min
3

Polecane artykuły

Informacje Dania z makaronem dla cukrzyków. Smaczne, zdrowe i z niskim indeksem glikemicznym

Makaron może być smacznym i zdrowym posiłkiem także dla osób z cukrzycą. Pod warunkiem, że postawimy na jego odpowiedni rodzaj i sposób przygotowan...

2
Ewa gotuje Ewa Gotuje: Wege kapuśniak, golonki z indyka w marynacie BBQ, sernik jogurtowy na zimno

W 526. odcinku programu "Ewa Gotuje" prowadząca udowodni widzom, że klasyczne potrawy da się przyrządzić w wyjątkowy sposób. Popularna w Polsce zup...

1
Informacje Poczuj smaki jesieni w kubku ciepłej kawy

Jesień to czas, gdy natura zwalnia: temperatury spadają, dni stają się szare i coraz krótsze, a wieczory dłuższe. Nie sprzyja to aktywności fizyczn...

1
Informacje Świeżej raczej nie skosztujemy, ale suszona jest równie zdrowa. Moringa - z czym to jeść?

Moringa, zwana „drzewem życia,” to roślina o wyjątkowych właściwościach odżywczych, ceniona za bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy. Cho...

8