Fot. 123RF/Picsel
Kalafior jest znany od wieków, zajadano się nim już w starożytnej Grecji i Rzymie. W Polsce jego uprawą zaczęto się zajmować dopiero na przełomie XVI i XVII wieku. Obecnie można go spotkać w wielu miejscach na świecie. Jest łatwo dostępny, a także niezbyt skomplikowany w uprawie.
Zalety spożywania kalafiora
Oprócz walorów smakowych kalafior jest ceniony za pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Podczas jego jedzenia do naszego organizmu dostarczamy witaminy z grupy B, witaminę C, A i K oraz minerały tj: wapń, fosfor, potas, żelazo, magnez i cynk.
Jego spożywanie chroni nas przed zachorowaniem na raka, a to za sprawą sulforanu, który unieszkodliwia substancje rakotwórcze i hamuje powstawanie komórek nowotworowych.
Dzięki izotiocyjanom jest zalecany również osobom zmagającym się z wrzodami oraz borykającymi się ze schorzeniami układu pokarmowego, tj.: zapalenie błony śluzowej żołądka czy zapalenie przełyku.
Po warzywo bez obaw mogą sięgać osoby chorujące na cukrzycę. Dzięki niskiemu indeksowi glikemicznemu nie ma on negatywnego wpływu na podniesienie poziomu cukru we krwi.
Kalafior jest także cennym składnikiem diety redukcyjnej. Warzywo to jest bogate w błonnik, przez co na długo utrzymuje poczucie sytości, a do tego zawiera niewielką liczbę kalorii.
Kalafior nie dla każdego!
Mimo licznych zalet nie powinny go jeść w nadmiarze osoby mające problemy z tarczycą. Zawiera on substancje przyczyniające się do zaburzenia wchłaniania jodu z pożywienia.
Co więcej, kalafior należy do produktów ciężkostrawnych, przez co może powodować gromadzenie się gazów w organizmie. Zaleca się zatem jego spożywanie z takimi składnikami jak kminek, koperek czy imbir.
Zastosowanie w kuchni
Kalafiora możemy jeść w postaci surowej, pieczonej lub gotowanej. Najczęściej podajemy go w towarzystwie bułki tartej i masła. Nieco mniej popularnym sposobem, ale równie smacznym, jest wykorzystanie tego warzywa do surówek. Kalafior możemy również potraktować jako składnik zapiekanek ziemniaczanych lub makaronowych. Świetnie komponuje się także z daniami mięsnymi. Jest chętnie wykorzystywany jako główny składnik zupy. Stanowi on ważny element kuchni wegańskiej i wegetariańskiej.
Jak przygotować zachwycające danie z udziałem kalafiora nie popadając w kuchenną monotonię? Odpowiedź na to pytanie znają nasi użytkownicy. Poznajcie jedne z najciekawszych propozycji na wyjątkowe dania z kalafiorem w roli głównej.
1. Grillowane steki z kolorowego kalafiora
Fot. FoodSafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Zupa krem z liści kalafiora
Fot. Gregorhspeed na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Sałatka z kalafiorem, jajkiem i pomidorami
Fot. SmakowiteDania na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. kulinarneprzygody na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z kalafiora delikatesowa - do słoików na zimę
Fot. Kate85 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Dolcevita-in-my-kitchen na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Pieczony kalafior w sosie curry
Fot. wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Kalafior z orzeszkami ziemnymi
Fot. Obserwator na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie