Spis treści:
- Co to jest tapioka?
- Jakie właściwości ma tapioka?
- Kto powinien jeść tapiokę? Przeciwwskazania i zalety
- Jak gotować granulat z tapioki?
- Przepisy na tapiokę
Jeśli kiedyś widzieliście w sklepie niewielkie kuleczki, które wyglądają jak granulat, trafiliście właśnie na tapiokę. Ten niepozorny produkt może zrewolucjonizować desery robione w waszym domu. Dlaczego warto włączyć tapiokę do menu i w jakich przepisach się sprawdzi? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedzi w poniższym artykule.
Sprawdź także: Masz wysoki cholesterol? Dodawaj zawsze do kawy, szybko zobaczysz efekty
Co to jest tapioka?
Tapioka przybyła do nas z Ameryki Południowej. Obecnie uprawia się ją głównie w Boliwii, Brazylii, Peru, Nigerii, Wietnamie i Tajlandii. Choć mówienie, że uprawia się tapiokę, jest trochę niepoprawne. Ta bowiem pochodzi z manioku jadalnego, krzewu, z którego pozyskuje się skrobię tapiokową. Tapioka jest zatem efektem zmielenia bulw manioku. Są one niezwykle istotnym produktem spożywczym w diecie osób zamieszkujących Azję, Amerykę Południową, a przede wszystkim Afrykę. Bulwy manioku przyrównuje się w smaku i konsystencji do ziemniaka. Można jeść jednak nie tylko je. Jadalne są również nasiona, z których pozyskuje się olej, a także liście. Należy jednak pamiętać, że bulwy i liście manioku są trujące przed obróbką termiczną, moczeniem lub suszeniem. Zawarte w nich glikozydy cyjanogenne mogą przeistoczyć się w trujący kwas. Bulwy manioku również można kupić, dlatego warto o tym pamiętać. Tapioka jednak jest całkowicie bezpieczna, gdyż przeszła konieczną obróbkę.
Jakie właściwości ma tapioka?
Tapioka nie jest produktem wysokoodżywczy, jednak może stanowić świetną bazę do wielu dań. Przede wszystkim jest to dobre źródło witamin z grupy B, które odpowiadają za wiele funkcji w organizmie. Między innymi za wsparcie układu nerwowego, mięśniowego, sercowo-naczyniowego czy za wydzielanie enzymów. Tapioka to również witamina C, która jest silnym antyoksydantem – chroni przed stresem oksydacyjnym i może zmniejszyć obecność wolnych rodników w ciele. To z kolei minimalizuje ryzyko pojawienia się wielu chorób cywilizacyjnych. Oprócz witamin, w perełkach tapioki znajdziemy magnez, który bierze udział aż w 300 procesach biochemicznych, potas – odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowego ciśnienia krwi – czy fosfor, który odpowiada za stan naszych zębów. A skoro mowa o zębach, to tapioka jest też bogata w wapń. Warto też wspomnieć, że tapioka jest również źródłem białka, węglowodanów i tłuszczu. Jej jedzenie nie jest zatem przyswajaniem pustych kalorii. Jest hipoalergiczna, nie zawiera glutenu i może – dzięki skrobi opornej – regulować poziom cukru we krwi.
Kto powinien jeść tapiokę? Przeciwwskazania i zalety
Przeciwwskazaniem do spożywania tapioki będą alergie pokarmowe. Osoby uczulone na białko zawarte w manioku powinny zrezygnować z tapioki.
A dla kogo tapioka będzie odpowiednia? Jest niskokaloryczna, więc poleca się ją osobom na diecie. Bez problemu mogą zajadać się nią także osoby z cukrzycą typu 2 oraz chorujące na schorzenia układu trawiennego, takie jak wrzody żołądka, zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Skrobia z manioku może też zostać włączona do diety osób chorujących na celiakię bądź wyłączających gluten ze swojego jadłospisu. Tak naprawdę istnieje niewielkie ryzyko, że tapioka wywoła jakieś niechciane reakcje w organizmie. Nie musicie się więc obawiać tapioki – to bezpieczny produkt spożywczy, który stanowczo warto włączyć do swojej diety. Chociażby ze względu na wskazane przez nas wcześniej wartości odżywcze.
Jak gotować granulat z tapioki?
Tapioka jest z całą pewnością specyficznym produktem. Trzeba wiedzieć, jak ją przyrządzić. Nie jest to jednak tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Jak gotować granulat z tapioki? Na szczęście nie trzeba jej moczyć, choć można to zrobić. Tapiokę wystarczy ugotować, wrzucając ją zawsze na wrzącą, ale nigdy na zimną wodę. Wystarczy dać jej około 30 minut, mieszając od czasu do czasu, by kuleczki się nie skleiły. Kulki tapioki powinny stać się przezroczyste o żelowej konsystencji.
Z czym łączyć tapiokę?
Ciekawi was pewnie, z czym łączyć tapiokę. O przepisach powiemy poniżej, jednak tu warto wspomnieć, że tapioka doskonale sprawdza się zwłaszcza w słodkim wydaniu. Najczęściej używa się ją do deserów, takich jak puddingi, choć nadmienimy, że jest ona również głównym składnikiem tak zwanej buble tea, która przybyła do nas z Tajwanu. Tapiokę wykorzystuje się jednak również w daniach wytrawnych, gdyż z powodzeniem może zastąpić nam kaszę czy ziemniaki. Robi się z niej też naleśniki, gdyż tapioka występuje nie tylko w formie granulek, ale i mąki.
Przepisy na tapiokę
Jeśli interesują was przepisy na tapiokę, na naszej stronie znajdziecie ich sporo. To przede wszystkim desery, gdyż tapioka świetnie sprawdza się jako główny element puddingów, budyniów czy kremów.
Jednym z najlepszych przepisów na tapiokę, który doskonale sprawdzi się na pierwszy raz, jest pudding. Wystarczy, że przygotujecie około pół litra mleka – może to być mleko krowie, napój roślinny lub gęste mleko kokosowe – oraz około 40 gramów tapioki. Do tego możecie dodać niewielką ilość cukru, miodu lub innej słodzącej substancji, a także ekstrakt z wanilii, pastę waniliową czy miąższ laski wanilii. Zagotujcie mleko z cukrem i wanilią. Do gotującego się mleka wsypcie tapiokę i gotujcie na małym ogniu, od czasu do czasu mieszając. Powinno to zająć około 25 minut, choć jeśli tapioka nie będzie przezroczysta, warto dać jej jeszcze trochę czasu.
W tym czasie przygotujcie ulubione owoce – truskawki, maliny, mango czy wiśnie i zróbcie z nich mus. Gdy tapioka będzie ugotowana, odczekajcie chwilę, przełóżcie ją do szklanek, gdzie będzie mogła wystygnąć. Udekorujcie musem i wstawcie do lodówki, gdy szklanki będą już chłodne. Można też podawać na ciepło, choć taki deser jest dużo smaczniejszy, gdy jest schłodzony. Pudding można przygotowywać w wielu różnych odsłonach – z kokosem, czekoladą, cynamonem. Ugotowana na sztywno tapioka będzie idealna, by ją pokroić i zalać czekoladą. Zblendowana może zmienić się w gładki budyń.
Sprawdź, jakie desery z tapioki przygotowali nasi użytkownicy.
1. Sernik z tapioką i musem owoce leśne
Zobacz przepisSernik z tapioką i musem owoce leśne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Deser z tapioką i malinami
Zobacz przepisDeser z tapioką i malinami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Pudding z tapioki z brzoskwiniami
Zobacz przepisPudding z tapioki z brzoskwiniami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Deser z tapioki i mango
Zobacz przepisDeser z tapioki i mango / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Truskawkowy pudding z tapioki
Zobacz przepisTruskawkowy pudding z tapioki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Malinowa tapioka z granatem
Zobacz przepisMalinowa tapioka z granatem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Czekoladowo-kokosowy deser z tapioki
Zobacz przepisCzekoladowo-kokosowy deser z tapioki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Truskawkowy pudding z tapioki z sorbetem
Zobacz przepisTruskawkowy pudding z tapioki z sorbetem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Lepsza wersja śliwek. Regulują pracę jelit, obniżają ciśnienie, hamują apetyt »
Pij o poranku przez trzy tygodnie. Różnicę odczują nie tylko jelita »
Tycie na twarzy i obrzęk wokół oczu to pierwsze objawy. Choruje ważny narząd »