Spis treści:
- Groszek zielony – odmiany
- Groszek zielony – wartości odżywcze
- Groszek zielony – właściwości zdrowotne
- Groszek zielony – przeciwwskazania
- Co zrobić z groszku zielonego?
Groszek zielony to produkt, który większość osób ma w swojej lodówce. Najczęściej sięga się po niego w okolicach świąt, gdy nadchodzi czas na przygotowanie sałatki jarzynowej. Niektórzy chętnie jedzą go także w połączeniu z gotowaną marchewką, a także dodają go do zup lub mięsnej galarety. Przez wielu traktowany jest on jako ozdoba dania i mało znaczący składnik, a tymczasem okazuje się, że drzemie w nim niemała prozdrowotna moc. Jakimi właściwościami może poszczycić się ten popularny strączek? Kto powinien jeść groszek zielony i jak wykorzystać go w kuchni? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w niniejszym artykule!
Sprawdź także: Takiego jeszcze nie jedliście. Trzy genialne sposoby na kalafiora
Groszek zielony – odmiany
W przypadku groszku zielonego odmiany cukrowe cieszą się największą popularnością wśród konsumentów. Ich strąk pozbawiony jest pergaminowej wyściółki, dzięki czemu ich młodą odmianę można jeść w całości. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje co najmniej kilka odmian powyższego warzywa. Spośród tych najbardziej powszechnych wymienia się:
- Premium – bardzo wczesna odmiana, zbierana po ok. dwóch miesiącach od wysiewu. Doskonale nadaje się zarówno do konserwowania, jak i spożywania na świeżo;
- Iłówiecki – charakteryzuje się słodkim smakiem nasion oraz strąków i drobnymi strąkami. Świetnie sprawdza się w wersji mrożonej;
- Oregon Sugar Pod – posiada strąki o lekko słodkim smaku. Można spożywać go na surowo i po ugotowaniu;
- Bajka – wyróżnia się słodkim i delikatnym smakiem. Jego charakterystycznym elementem są bardzo dorodne strąki. Nadaje się do jedzenia w całości;
- Hrabia – polska odmiana groszku cukrowego o słodkim smaku. Wykazuje się dużą uniwersalnością – można dodawać go do dań, mrożonek, a także spożywać na surowo.
Groszek zielony – wartości odżywcze
Ile kalorii posiada i jakie substancje kryje w sobie groszek zielony? Wartości odżywcze w 100 g tego warzywa kształtują się następująco:
- Wartość energetyczna: 80 kcal;
- Białko: 5 g;
- Tłuszcz: 0,4 g;
- Węglowodany: 14 g;
- Błonnik: 4,5 g;
- Witamina A: 103 µg;
- Witamina C: 18 mg;
- Witamina E: 0,02 mg;
- Witamina K: 28 mg;
- Witamina B1: 0,25 mg;
- Witamina B2: 0,10 mg;
- Witamina B3: 1,70 mg;
- Witamina B5: 0,55 mg;
- Witamina B6: 0,08 mg;
- Witamina B9: 53 µg;
- Żelazo: 1,53 mg;
- Fosfor: 82 mg;
- Magnez: 26 mg;
- Wapń: 22 mg;
- Potas 153 mg.
Groszek zielony – właściwości zdrowotne
Jakie działanie na organizm wykazuje groszek zielony? Właściwości zdrowotne tego składnika są naprawdę liczne! Jego regularne spożywanie poprawia funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, zmniejszając m.in. poziom „złego” cholesterolu we krwi. Co więcej, za sprawą wysokiej zawartości witaminy K warzywo to dobrze wpływa na nasze kości i zapobiega osteoporozie, a dzięki obecności antyoksydantów chroni nasz organizm przed stresem oksydacyjnym.
Nie sposób nie wspomnieć również o luteinie działającej ochronnie na narząd wzroku oraz o błonniku, który reguluje perystaltykę jelit. Dlaczego jeszcze warto sięgać po zielony groszek? Chociażby ze względu na jego korzystny wpływ na układ nerwowy, mięśnie oraz układ odpornościowy, a także działanie przeciwcukrzycowe i przeciwnowotworowe. Warto dodać, że groszek to idealne warzywo dla osób na diecie odchudzającej, ponieważ w większych ilościach zapewnia długotrwałe uczucie sytości i usprawnia procesy trawienne.
Groszek zielony – przeciwwskazania
Kto powinien wykluczyć ze swojego jadłospisu produkt, jakim jest groszek zielony? Przeciwwskazania do jego stosowania nie są zbyt liczne, jednak warto wziąć je pod uwagę, jeśli planujesz uwzględnić ten składnik w swoim menu. Nie jest on przede wszystkim wskazany dla osób, które źle tolerują strączki – wskutek jego spożycia może pojawić się u nich ból brzucha, nudności, wzdęcia oraz uczucie ciężkości. Ostrożność powinny zachować również osoby zmagające się z ciężkimi chorobami układu pokarmowego.
Co zrobić z groszku zielonego?
Zastanawiasz się, co zrobić z groszku zielonego? Możliwości jest naprawdę wiele! Możesz wzbogacać nim rozmaite dania, włączając w to sałatki, kanapki oraz makarony. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyczarować z niego pyszną pastę do pieczywa lub pożywną i sycącą zupę krem. Poznaj kilka sprawdzonych przepisów z jego zastosowaniem i koniecznie zrealizuj je w zaciszu własnej kuchni!
Zupa brokułowo-groszkowa
Jesteś fanem groszku oraz brokułów i nie wiesz, z którego składnika przyrządzić zupę krem? Zatem użyj ich obydwu! Wbrew pozorom tworzą one bardzo zgrany duet, który z pewnością przypadnie ci do gustu i rozpieści twoje podniebienie. Poza dwoma głównymi komponentami do przygotowania dania w tej wersji potrzebujesz oliwy z oliwek, masła, czosnku, cebuli, sera gorgonzola, bulionu oraz mleka. Realizację przepisu rozpocznij od zeszklenia cebuli i czosnku na maśle i oliwie. Dorzuć do nich różyczki brokuła i przez chwilę podsmażaj. W kolejnym kroku zalej całość bulionem i zagotuj. Po kilkuminutowej obróbce termicznej dodaj do garnka groszek i ponownie zagotuj jego zawartość. Po dwóch minutach zmiksuj zupę z serem gorgonzola na gładką masę. W razie potrzeby możesz dolać do niej pół szklanki mleka. Na koniec dopraw potrawę pieprzem.
Groszek po florencku
Groszek po florencku to danie, które możesz wyczarować w momencie, gdy nie będziesz miał czasu na długie gotowanie lub po prostu zabraknie ci pomysłu na obiad bądź podwieczorek. Specjał ten powstaje z zielonego groszku, wędzonego boczku, oliwy z oliwek, czosnku oraz soli i pieprzu. Rozgrzej na patelni odrobinę oliwy i zeszklij na niej czosnek. Po chwili dodaj pokrojony boczek i smaż go do momentu, aż się zarumieni, a tłuszcz się stopi. Dorzuć na patelnię groszek, oprósz go solą oraz pieprzem i kontynuuj obróbkę termiczną przez kilka kolejnych minut. Zalej całość taką ilością wody, żeby groszek był w niej całkowicie zanurzony. Gotuj potrawę bez przykrycia do momentu, aż wyparuje z niej cały płyn – powinno to nastąpić po ok. 10 minutach.
Pesto z zielonego groszku
Co zrobić z zielonego groszku, jeśli nie zupę lub przysmak z boczkiem? Na przykład pesto! Aby je wyczarować, poza głównym komponentem musisz zaopatrzyć się w listki bazylii, czosnek, sok z cytryny, masło oraz sól i pieprz. Jeśli dysponujesz mrożonym groszkiem, przepłucz go pod gorącą wodą. Wrzuć go do wrzącej, osolonej wody i gotuj przez ok. pięć minut. Na kolejnym etapie odcedź groszek i włóż go z powrotem do garnka. Dodaj do niego starty czosnek oraz bazylię, po czym dopraw solą i pieprzem. Dorzuć masło oraz sok z cytryny, a następnie zblenduj wszystkie składniki. Gotowe!
Sprawdź, jakie dania z zielonego groszku przygotowali nasi użytkownicy.
1. Krem z zielonego groszku z rukolą i domowym groszkiem ptysiowym
Zobacz przepisKrem z zielonego groszku z rukolą i domowym groszkiem ptysiowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Ziemniaki z zielonym groszkiem
Zobacz przepisZiemniaki z zielonym groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Marchewka z groszkiem cukrowym
Zobacz przepisMarchewka z groszkiem cukrowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Terrina z groszkiem i bobem
Zobacz przepisTerrina z groszkiem i bobem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Pierś duszona z groszkiem
Zobacz przepisPierś duszona z groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Sałatka z kukurydzą i groszkiem
Zobacz przepisSałatka z kukurydzą i groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Pasta z zielonego groszku
Zobacz przepisPasta z zielonego groszku / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Omlet z groszkiem i fetą
Zobacz przepisOmlet z groszkiem i fetą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Opracowała: Anna Hutek
Zobacz także:
Ogórki nie chorują i szybciej rosną. Prosta receptura na zdrowe i twarde ogórki »
Zajadaj jak najczęściej. Nasyci, ułatwi odchudzanie i opanuje skoki cukru »
Piękny wygląd to niejedyna zaleta. Pyszna nalewka na serce i stany zapalne »