Zakwas na żurek - minuta roboty i gotowe!

Trudno wyobrazić sobie święta wielkanocne bez żurku. Najlepiej, by ta staropolska, przepyszna zupa została przygotowana na domowym zakwasie. Wielu osobom wydaje się, że jego przyrządzenie jest bardzo skomplikowane. Tym bardziej że w sklepach nie brakuje gotowych zakwasów, które smakują całkiem nieźle. Tymczasem domowy zakwas na żurek jest w stanie zrobić każdy - nie jest to wcale trudne! Sprawdź naszą instrukcję.

Fot. 123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Święta Wielkanocne lada moment, więc warto zaplanować już świąteczne menu. Na szczycie listy musi znajdować się oczywiście żurek. Pyszne, wyrazisty, sycący. To zupa, która bardzo często pojawia się na polskich stołach, nie tylko zresztą w Wielkanoc.

Chcesz, by twój żurek smakował naprawdę wyśmienicie? Przygotuj domowy zakwas. To sekretny składnik, bez którego bardzo trudno wyobrazić sobie tę zupę. Jak zrobić zakwas na żurek? Sprawdź poniżej dokładną instrukcję i ciekawostki na temat tego niebanalnego dodatku. 

Jak zrobić zakwas na żurek? 

Śmiało możesz przygotować żurek wielkanocny na zakwasie kupnym. W sklepach można znaleźć sporo gotowych produktów, których jakość jest naprawdę bardzo wysoka. Musisz jednak pamiętać, że domowy zakwas na żurek z mąki orkiszowej, mąki żytniej, czy innej jest bardzo prosty w przygotowaniu. Wystarczy ci naprawdę parę minut, aby cieszyć się pysznym, podstawowym składnikiem domowego żurku.

Wystarczy połączyć ze sobą kilka produktów, a później zakwas robi się już tak naprawdę sam. Do twoich zadań będzie należało tylko zamieszanie go raz dziennie. Zakwas przygotowuje się około pięciu dni. Jeżeli chcesz przyspieszyć fermentację, to wystarczy, że dodasz do swojego zakwasu łyżkę zakwasu żytniego, łyżkę soku z kiszonej kapusty lub kiszonych ogórków, albo skórkę razowego chleba.

Pamiętaj, aby przyrządzić zakwas najpóźniej na pięć dni przed świętami. Oczywiście nie ma najmniejszego problemu, aby zrobić go wcześniej. Zakwas możesz przechowywać do dwóch tygodni w lodówce. Dlatego, jeżeli planujesz przygotowanie świąt wcześniej, to z przygotowaniem zakwasu zawczasu nie będzie żadnego problemu. 

Z jakiej mąki zakwas na żurek?

Żurek możesz przygotować z mąki żytniej, mąki owsianej, mąki orkiszowej, zakwasu na chleb, a nawet płatków owsianych. Musisz tylko sięgnąć po konkretny przepis. Kilka przykładowych znajdziesz poniżej. Więcej szukaj na naszym portalu Smaker.pl. 

Zakwas na żurek z mąki żytniej 

To zdecydowanie najczęściej przygotowywany zakwas

Składniki

  • 8 łyżek mąki żytniej,  
  • 1 l przefiltrowanej lub przygotowanej wody. 

Potrzebne ci będą także łyżka oraz litrowy słoik. Pamiętaj, aby był czysty i wyparzony. Zakwas wykonasz z każdej mąki żytniej, niezależnie, czy będzie to razowa typ 2000, czy na przykład żurkowa. Im wyższy typ mąki, tym zakwas wyjdzie mocniejszy i bardziej kwaśny. Część mąki możesz spokojnie zastąpić otrębami. Po kilku dniach możesz dodać do zakwasu rozgniecione ząbki czosnku, liście laurowe czy ziele angielskie. Wówczas twój zakwas z mąki żytniej zyska głębszy aromat. 

Jak przygotować zakwas na żurek z mąki żytniej? Wsyp do słoika osiem łyżek mąki żytniej i dolej litr wody. Wszystko razem wymieszaj. Słoik zakręć zakrętką lekko i nie do końca szczelnie. Odstaw teraz w ciepłe i ciemne miejsce. Na przykład na kuchenny blat czy na szafkę. Już po kilku godzinach mąka opadnie na dno i oddzieli się wyraźnie od płynu. To bardzo dobrze – tak to właśnie ma wyglądać.

Jeżeli na drugi dzień w słoiku pojawi się plama czy pęcherzyki powietrza, to oznacza, że zaczęła się fermentacja. Po czterech czy pięciu dniach powąchaj i spróbuj swój zakwas. Jeżeli nie będzie zbyt kwaśny, to poczekaj jeszcze jeden lub dwa dni. Gotowy zakwas należy przechowywać w lodówce. Możesz śmiało przelać go do szklanej butelki, wówczas będzie o wiele łatwiej się z niego korzystało.

Jak długo może stać zakwas na żurek? 

Zakwas na żurek powstaje w procesie fermentacji. Może zatem oznaczać to, że jego termin do spożycia jest bardzo krótki. Nie jest tak do końca. Jeżeli odpowiednio zadbasz o swój zakwas, tj. będziesz go trzymać w szklanym pojemniku i przede wszystkim w lodówce, to może on wytrzymać nawet kilka tygodni. Najczęściej mówi się, że zakwas będzie przydatny do spożycia przez około dwa tygodnie. Wiele jednak zależy od tego, z jakiej mąki został wykonany i jaką masz temperaturę w kuchni. Istotne jest obserwowanie i systematyczne próbowanie zakwasu. 

Gotowy zakwas na żurek – jak wygląda i smakuje? 

Jak rozpoznać zepsuty zakwas na żurek? Warto przede wszystkim wiedzieć, jak wygląda i smakuje ten właściwy. Zakwas na żurek najczęściej przybiera beżowo-szary kolor. Na jego dnia znajduje się oddzielona warstwa mąki.

Sam zakwas na żurek nie jest specjalnie smaczny. Najczęściej jest w nim wyczuwalna mąka i jest dość kwaśny. Zapach będzie zależał od stopnia oczyszczenia. Często jest bardzo intensywny i może przypominać wodę po ogórkach kiszonych.

Dla wielu osób zapach zakwasu jest bardzo nieprzyjemny. Jeżeli jednak nie widzisz i nie czujesz w zakwasie pleśni, to najprawdopodobniej wszystko jest z nim w porządku. Zatem już wiesz, jak rozpoznać zepsuty zakwas na żurek - po prostu pilnuj, by nie spleśniał.  

Zakwas na żurek nie tylko do żurku

Zakwas na żurek, jak sama nazwa wskazuje, sprawdzi się oczywiście w żurku. Okazuje się jednak, że jest składnikiem nie tylko tej staropolskiej, bardzo znanej zupy. Nada się także do zalewajki czy sosu żurkowego. Sprawdź przepisy na smaker.pl. 

Sprawdź także: Jak zrobić zalewajkę? Przepis ze Smaker.pl 

Zakwas na żurek z mąki owsianej 

Zdecydowanie zakwas na żurek z mąki owsianej jest mniej znany niż jego odpowiednik z mąki żytniej. Sprawdź, jak go przygotować.  

Składniki

  • 5 czubatych łyżek mąki owsianej,  
  • 1 główka czosnku,  
  • 15 kulek ziela angielskiego,  
  • 15 kulek ziaren pieprzu,  
  • 3 liście laurowe,  
  • woda,  
  • łyżeczka soku z kiszonych ogórków,  
  • słoik o pojemności 1 l,  
  • gaza,  
  • gumka recepturka.  

Wsyp mąkę do słoika lub kamionki. Dodaj przekrojoną na pół główkę czosnku razem z łupinami. Dołóż przyprawy, zalej wodą, tak aby od górnej krawędzi słoika zostało około trzech centymetrów wolnej przestrzeni. Wszystko dokładnie wymieszaj.

Dodaj sok z kiszonej kapusty, aby zakwas szybciej się aktywizował. Wierzchołek przykryj gazą, złap gumką recepturką i postaw w ciepłym i ciemnym miejscu. Codziennie mieszaj, a po upływie około tygodnia zakwas powinien być gotowy. Im dłużej będziesz czekać, ten zakwas będzie bardziej kwaśny. 

Zakwas na żurek z płatków owsianych 

Czy można przygotować zakwas na żurek z płatków owsianych? Oczywiście, że tak. Będą ci potrzebne następujące produkty. 

Składniki

  • 6 czubatych łyżek płatków owsianych,  
  • 5 ząbków czosnku,  
  • 5 liści laurowych,  
  • 10 ziarenek ziela angielskiego,  
  • jedna łyżka soku z kapusty kiszonej lub z ogórków kiszonych,  
  • 700 ml letniej wody.

Płatki zmiel w młynku do kawy lub zblenduj. Ząbki czosnku pokrój na mniejsze części, wystarczy na połówki. W dużym słoiku lub kamionce wymieszaj mąkę z wodą przyprawami, sokiem z kapusty i czosnkiem. Przyklej wszystko gazą i zabezpiecz gumką recepturką. Zostaw na pięć dni. Codziennie mieszaj drewnianą, czystą łyżką. Jeżeli zakwas zacznie być kwaśny i słodki jednocześnie, to dowód na to, że jest już gotowy do użycia. 

W czym przetrzymywać zakwas na żurek? Oczywiście w szklanym lub kamionkowym naczyniu. Nie wybieraj pojemników z innych materiałów, szczególnie plastiku, gdyż może dojść do groźnej dla zdrowia reakcji.  

Teraz wiesz już, jak przygotować najlepszy zakwas na żurek. Ta wiedza przyda się z pewnością podczas świąt wielkanocnych lub gdy będziesz układał menu na uroczystości rodzinne. Zresztą jest to tak pyszna zupa, że nie potrzeba specjalnej okazji, by podać ją rodzinie. 

Wypróbuj sprawdzone przepisy naszych użytkowników na niezwykle aromatyczny zakwas do żurku:

1. Zakwas na żurek z mąki żurkowej

 Zakwas na żurek z mąki żurkowej Zobacz przepis

Zakwas na żurek z mąki żurkowej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zakwas na żurek z mąki żytniej

 Zakwas na żurek z mąki żytniej Zobacz przepis

Zakwas na żurek z mąki żytniej / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Zakwas na żurek

 Zakwas na żurek Zobacz przepis

Jak zrobić zakwas na żurek? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Tradycyjny zakwas na żurek

 Tradycyjny zakwas na żurek Zobacz przepis

Tradycyjny zakwas na żurek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Zakwas gryczany bezglutenowy na żurek

 Zakwas gryczany bezglutenowy na żurek Zobacz przepis

Zakwas gryczany bezglutenowy na żurek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Żur na zakwasie z płatków owsianych

 Żur na zakwasie z płatków owsianych Zobacz przepis

Żurek na zakwasie z płatków owsianych / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Zakwas na swojski żurek

 Zakwas na swojski żurek Zobacz przepis

Jak zrobić dobry zakwas na żurek? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Babciny zakwas na żurek

 Babciny zakwas na żurek Zobacz przepis

Babciny zakwas na żurek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Zakwas na żurek

 Zakwas na żurek Zobacz przepis

Zakwas na żurek / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Aromatyczny żurek na domowym zakwasie

 Aromatyczny żurek na domowym zakwasie Zobacz przepis

Aromatyczny żurek na domowym zakwasie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak gotować zielone szparagi? »

Wiosna w lesie: Te grzyby pojawiają się w marcu! Właściwości smardzów »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 496

60 min
6
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0