Dania jednogarnkowe

Zalewajka wraca do łask. Zupa naszych babć nie tylko na Wielkanoc

Zalewajka to najprostsza, a zarazem niezwykle sycąca zupa. Bez wątpienia ma bogatą historię i jest mocno zakorzeniona w kuchni polskiej. Swoją popularność zawdzięcza prostocie składników i łatwości przygotowania. Skąd wywodzi się zalewajka? Jak ugotować domową zupę według przepisu Ewy Wachowicz? Podpowiadamy!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest zalewajka?

Zalewajka to tradycyjna wiejska zupa przygotowywana na terenie Polski. To smaczne i niezwykle sycące danie, którego przygotowanie jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Swoją nazwę zupa wzięła od sposobu przyrządzania, który polega na gotowaniu ziemniaków, a następnie zalaniu całości zakwasem z żuru.

Z biegiem lat przepisy na zalewajkę zmieniały się, były modyfikowane, ulepszane i dostosowane do smaków różnych regionów Polski. Gospodynie starały się wzbogacić pierwszą wersję dania skwarkami, śmietaną, kaszanką, grzybami, a nawet twarogiem. Natomiast sposób przygotowania zupy pozostał bez zmian. 

Zalewajka – historia zupy 

Historycznie zalewajka wywodzi się z centralnej Polski. Pierwsze wzmianki pojawiły się w XIX wieku w Łodzi i Radomsku. Podstawowym składnikiem prawie wszystkich dań tych regionów były ziemniaki i dary lasu, przede wszystkim grzyby. Dzięki dostępności składników i prostocie przygotowania zalewajka szybko rozpowszechniła się w innych miejscowościach na terenie naszego kraju. Zupa zachwyciła mieszkańców Kielc, skąd na przełomie XIX i XX wieku wraz z migrującą ludnością pojawiła się w Zagłębiu Dąbrowskim.   

Danie jest szczególnie popularne w regionie Gór Świętokrzyskich. Co ciekawe, świętokrzyska zalewajka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest tak uwielbiana, że co roku, w lipcu, organizowana jest tam impreza regionalna „Świętokrzyskie Święto Zalewajki”. Głównym wydarzeniem jest konkurs na najlepszą zalewajkę, w którym biorą udział m.in. liczne koła gospodyń wiejskich.  

Zalewajka, żurek a barszcz biały – czym się różnią?

Czy istnieje różnica między zalewajką, żurkiem a barszczem białym? Zdecydowanie tak! Podstawową różnicą między żurkiem a barszczem białym stanowi zakwas. Biały barszcz przygotowuje się na zakwasie z mąki pszennej, natomiast żurek wymaga zakwasu żytniego. Sprawia to, że barszcz biały jest delikatniejszy w smaku. Co ciekawie, w niektórych regionach Polski żurek gotuje się na zakwasie owsianym lub gryczanym. Kolejną różnicą jest sposób przygotowania. Barszcz przygotowuje się na wywarze z kości z dodatkiem kiszonych ogórków lub soku z kiszonej kapusty. Natomiast żurek gotuje się na wywarze z kiełbasy. 

Jeśli chodzi o zalewajkę, jej gotowanie rozpoczyna się od ziemniaków, a następnie zalanych przygotowanym osobno zakwasem żytnim bądź pszennym. Reszta składników to kwestia upodobań i fantazji kucharza.  

Sprawdź także: Zupa chrzanowa ze starego kajetu. Sprawdzony przepis

Zalewajka – jak przygotować zakwas na żur?

Przygotowanie zakwasu na żur nie sprawia trudności. Wystarczy przygotować go odpowiednio wcześnie, czyli od pięciu do siedmiu dni przed robieniem zalewajki.

Składniki

  • 1,5 l wody,
  • 4 łyżki mąki żytniej,
  • 4 ząbki czosnku.

Mąkę wsyp do dużego słoja. Dodaj pokrojone drobno ząbki czosnku. Całość zalej letnią wodą i dokładnie wymieszaj. Na wierzch słoika nałóż gazę, którą przywiąż tak, żeby nie spadła. Odstaw kwas na około pięć-siedem dni w ciepłe, nienasłonecznione miejsce. Co jakiś czas warto mieszać zakwas. I gotowe! 

Zobacz: Wielkanocny żurek na zakwasie

Przepis na zalewajkę według Ewy Wachowicz

Wiadomo, że jedną z tradycyjnych potraw, która króluje na wielkanocnym stole, jest żurek. Natomiast w niektórych domach gotuje się zalewajkę. Jest to idealna potrawa na Wielkanoc. Zalewajkę można zrobić z niektórych pokarmów z wielkanocnego koszyczka ze święconką.  

Znana prezenterka telewizyjna Ewy Wachowicz zdradza sekrety najlepszej wielkanocnej zalewajki z kiełbasą. Koniecznie dodaj do niej chrzan oraz kurki, które nadadzą potrawie niepowtarzalnego smaku i wyjątkowego aromatu. Oto przepis! 

Składniki

  • 400 g białej kiełbasy, 
  • 200 g gęstej śmietany, 
  • 100 g mrożonych kurek, 
  • 250 g zakwasu na żur, 
  • 1 l wywaru na wędzonce, 
  • 10 jajek przepiórczych, 
  • 2 łyżki chrzanu tartego,
  • 1 cebula,
  • 1 łyżka masła klarowanego do smażenia, 
  • sól, pieprz, majeranek.

Najpierw wyjmij grzyby z zamrażalnika, rozmróź je naturalnym sposobem i wylej powstałą wodę. Podgrzej wywar z wędzonki w dużym garnku. Kiełbasę pokrój w cienkie plasterki i podsmaż na rozgrzanym maśle klarowanym, do momentu aż się zarumieni. Obraną cebulę drobno posiekaj w niewielką kostkę. Dodaj do smażącej się kiełbasy. Gdy cebula się zeszkli, dodaj rozmrożone wcześniej kurki. Całość smaż jeszcze przez chwilę. 

Tak przygotowane składniki przełóż do garnka i zalej gorącym wywarem z wędzonki. Dopraw majerankiem i gotuj przez około 15 minut. Po tym czasie dodaj zakwas na żur i ponownie doprowadź do wrzenia. Na koniec dodaj chrzan, dopraw solą i pieprzem. 

Jajka ugotuj na twardo. Przestudź je i obierz ze skorupek. Umieść jajka w talerzach na zupę i zalej je gotową zalewką. Do każdej porcji dodaj łyżeczkę gęstej śmietany. Smacznego!    

Sprawdź także: Jak szybko zabarwić jajka? 9 naturalnych sposobów

Świętokrzyska zalewajka – przepis 

Składniki

  • 700 g ziemniaków, 
  • 1 szklanka zakwasu na żur,
  • 1 szklanka mleka, 
  • ½ szklanki kwaśnej śmietany, 
  • 2 ząbki czosnku, 
  • 50 g wędzonego boczku,
  • 1 cebula, 
  • sól, pieprz. 

Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i ugotuj w osolonej wodzie. Gdy będą miękkie, wlej zakwas i mleko wymieszane ze śmietaną. Całość zagotuj. Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na suchej patelni. Na wytopionym tłuszczu podsmaż posiekaną cebule i czosnek.  Dodaj do zupy i zagotuj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Smak zalewajki można wzbogacić jajkiem ugotowanym na twardo. Smacznego! 

Przepis na zalewajkę na kefirze   

Składniki

  • 1 l wywaru warzywnego lub warzywno-mięsnego, 
  • 2 szklanki kefiru lub maślanki, 
  • 200 g wędzonego boczku, 
  • 3 łyżki mąki pszennej lub żytniej, 
  • 3 ząbki czosnku, 
  • 2 łyżeczki majeranku. 

Boczek pokrój w kostkę, włóż do garnka, w którym będzie gotować się zupa, i podsmaż. Dodaj poszatkowany czosnek, a następnie wlej wywar warzywny. Całość zagotuj. W tym czasie mąkę pszeniczną wymieszaj z kefirem lub maślanką. Zmniejsz ogień i wlej masę. Dodaj majeranek i gotuj przez 10 minut. Podawaj z białą kiełbasą, ugotowanym jajkiem lub ziemniakami (najlepiej odsmażanymi). Smacznego!

Zachęcamy także do wypróbowania receptur naszych użytkowników. Jeśli potrzebujesz sprawdzony przepis na zalewajkę, wykorzystaj jednego z poniższych:

1. Babcina zalewajka

 Babcina zalewajka Zobacz przepis

Jak zrobić zalewajkę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zalewajka jak u mamy

 Zalewajka jak u mamy Zobacz przepis

Zupa zalewajka na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Zalewajka

 Zalewajka Zobacz przepis

Tradycyjna zalewajka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Zalewajka

 Zalewajka Zobacz przepis

Zupa na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Zalewajka łódzka

 Zalewajka łódzka Zobacz przepis

Zalewajka łódzka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Zalewajka Radomska

 Zalewajka Radomska Zobacz przepis

Zalewajka Radomska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Zalewajka Kaszubska

 Zalewajka Kaszubska Zobacz przepis

Zalewajka Kaszubska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Zupa zalewajka

 Zupa zalewajka Zobacz przepis

Zupa zalewajka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Zalewajka na maślance

 Zalewajka na maślance Zobacz przepis

Zalewajka na maślance / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Wiejska zalewajka

 Wiejska zalewajka Zobacz przepis

Wiejska zalewajka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak zapobiec kulinarnym wpadkom na Wielkanoc? »

Ciasto murzynek na Wielkanoc - przepis »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Dania główne placki z cebulą

Są tu jacyś fani cebuli? :) Jeżeli tak to te placki są dla Ciebie! ;) Bardzo...

Odsłon: 251

30 min
10
Sałatki Sałatka z tuńczykiem

Prosta i smaczna sałatka z tuńczykiem w oleju i chrupiącymi warzywami zrobion...

Odsłon: 782

15 min
5
30 min
5
Dania główne Bliny

...czyli ukraińskie, rosyjskie i białoruskie racuchy z tym, że bez nadzienia...

Odsłon: 281

15 min
2

Polecane artykuły

Ewa gotuje Miss na Antarktydzie, czyli nowa korona Ewy Wachowicz!

Ewa Wachowicz, Miss Polonia, osobowość telewizyjna i gospodyni programu „Ewa gotuje” w styczniu wyrusza na Antarktydę, by zdobyć ostatni szczyt Kor...

0
Informacje Surówki do obiadu. TOP 7 surówek, które pasują do każdego dania

Surówka to nieodłączny element obiadu, bez którego danie to nie ma racji bytu. Podkreśla ona jego charakter, dodaje mu smaku, a także sprawia, że n...

2
Informacje Na czym polega system automatycznego dozowania detergentu w pralkach Electrolux?

Nowoczesne pralki Electrolux są wyposażone w zaawansowane technologie, które mają na celu poprawę efektywności prania oraz wygody użytkowania. Jedn...

0
Informacje Sałatki z selerem konserwowym. 5 nieoczywistych sałatek na każdą okazję

Choć wielu z nas kojarzy go przede wszystkim z klasycznymi przepisami, warto otworzyć się na nowe, nieoczywiste połączenia. Seler konserwowy, bo o...

15