Zalewajka wraca do łask. Zupa naszych babć nie tylko na Wielkanoc

Zalewajka to najprostsza, a zarazem niezwykle sycąca zupa. Bez wątpienia ma bogatą historię i jest mocno zakorzeniona w kuchni polskiej. Swoją popularność zawdzięcza prostocie składników i łatwości przygotowania. Skąd wywodzi się zalewajka? Jak ugotować domową zupę według przepisu Ewy Wachowicz? Podpowiadamy!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Co to jest zalewajka?

Zalewajka to tradycyjna wiejska zupa przygotowywana na terenie Polski. To smaczne i niezwykle sycące danie, którego przygotowanie jest łatwe i nie zajmuje dużo czasu. Swoją nazwę zupa wzięła od sposobu przyrządzania, który polega na gotowaniu ziemniaków, a następnie zalaniu całości zakwasem z żuru.

Z biegiem lat przepisy na zalewajkę zmieniały się, były modyfikowane, ulepszane i dostosowane do smaków różnych regionów Polski. Gospodynie starały się wzbogacić pierwszą wersję dania skwarkami, śmietaną, kaszanką, grzybami, a nawet twarogiem. Natomiast sposób przygotowania zupy pozostał bez zmian. 

Zalewajka – historia zupy 

Historycznie zalewajka wywodzi się z centralnej Polski. Pierwsze wzmianki pojawiły się w XIX wieku w Łodzi i Radomsku. Podstawowym składnikiem prawie wszystkich dań tych regionów były ziemniaki i dary lasu, przede wszystkim grzyby. Dzięki dostępności składników i prostocie przygotowania zalewajka szybko rozpowszechniła się w innych miejscowościach na terenie naszego kraju. Zupa zachwyciła mieszkańców Kielc, skąd na przełomie XIX i XX wieku wraz z migrującą ludnością pojawiła się w Zagłębiu Dąbrowskim.   

Danie jest szczególnie popularne w regionie Gór Świętokrzyskich. Co ciekawe, świętokrzyska zalewajka została wpisana na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jest tak uwielbiana, że co roku, w lipcu, organizowana jest tam impreza regionalna „Świętokrzyskie Święto Zalewajki”. Głównym wydarzeniem jest konkurs na najlepszą zalewajkę, w którym biorą udział m.in. liczne koła gospodyń wiejskich.  

Zalewajka, żurek a barszcz biały – czym się różnią?

Czy istnieje różnica między zalewajką, żurkiem a barszczem białym? Zdecydowanie tak! Podstawową różnicą między żurkiem a barszczem białym stanowi zakwas. Biały barszcz przygotowuje się na zakwasie z mąki pszennej, natomiast żurek wymaga zakwasu żytniego. Sprawia to, że barszcz biały jest delikatniejszy w smaku. Co ciekawie, w niektórych regionach Polski żurek gotuje się na zakwasie owsianym lub gryczanym. Kolejną różnicą jest sposób przygotowania. Barszcz przygotowuje się na wywarze z kości z dodatkiem kiszonych ogórków lub soku z kiszonej kapusty. Natomiast żurek gotuje się na wywarze z kiełbasy. 

Jeśli chodzi o zalewajkę, jej gotowanie rozpoczyna się od ziemniaków, a następnie zalanych przygotowanym osobno zakwasem żytnim bądź pszennym. Reszta składników to kwestia upodobań i fantazji kucharza.  

Sprawdź także: Zupa chrzanowa ze starego kajetu. Sprawdzony przepis

Zalewajka – jak przygotować zakwas na żur?

Przygotowanie zakwasu na żur nie sprawia trudności. Wystarczy przygotować go odpowiednio wcześnie, czyli od pięciu do siedmiu dni przed robieniem zalewajki.

Składniki

  • 1,5 l wody,
  • 4 łyżki mąki żytniej,
  • 4 ząbki czosnku.

Mąkę wsyp do dużego słoja. Dodaj pokrojone drobno ząbki czosnku. Całość zalej letnią wodą i dokładnie wymieszaj. Na wierzch słoika nałóż gazę, którą przywiąż tak, żeby nie spadła. Odstaw kwas na około pięć-siedem dni w ciepłe, nienasłonecznione miejsce. Co jakiś czas warto mieszać zakwas. I gotowe! 

Zobacz: Wielkanocny żurek na zakwasie

Przepis na zalewajkę według Ewy Wachowicz

Wiadomo, że jedną z tradycyjnych potraw, która króluje na wielkanocnym stole, jest żurek. Natomiast w niektórych domach gotuje się zalewajkę. Jest to idealna potrawa na Wielkanoc. Zalewajkę można zrobić z niektórych pokarmów z wielkanocnego koszyczka ze święconką.  

Znana prezenterka telewizyjna Ewy Wachowicz zdradza sekrety najlepszej wielkanocnej zalewajki z kiełbasą. Koniecznie dodaj do niej chrzan oraz kurki, które nadadzą potrawie niepowtarzalnego smaku i wyjątkowego aromatu. Oto przepis! 

Składniki

  • 400 g białej kiełbasy, 
  • 200 g gęstej śmietany, 
  • 100 g mrożonych kurek, 
  • 250 g zakwasu na żur, 
  • 1 l wywaru na wędzonce, 
  • 10 jajek przepiórczych, 
  • 2 łyżki chrzanu tartego,
  • 1 cebula,
  • 1 łyżka masła klarowanego do smażenia, 
  • sól, pieprz, majeranek.

Najpierw wyjmij grzyby z zamrażalnika, rozmróź je naturalnym sposobem i wylej powstałą wodę. Podgrzej wywar z wędzonki w dużym garnku. Kiełbasę pokrój w cienkie plasterki i podsmaż na rozgrzanym maśle klarowanym, do momentu aż się zarumieni. Obraną cebulę drobno posiekaj w niewielką kostkę. Dodaj do smażącej się kiełbasy. Gdy cebula się zeszkli, dodaj rozmrożone wcześniej kurki. Całość smaż jeszcze przez chwilę. 

Tak przygotowane składniki przełóż do garnka i zalej gorącym wywarem z wędzonki. Dopraw majerankiem i gotuj przez około 15 minut. Po tym czasie dodaj zakwas na żur i ponownie doprowadź do wrzenia. Na koniec dodaj chrzan, dopraw solą i pieprzem. 

Jajka ugotuj na twardo. Przestudź je i obierz ze skorupek. Umieść jajka w talerzach na zupę i zalej je gotową zalewką. Do każdej porcji dodaj łyżeczkę gęstej śmietany. Smacznego!    

Sprawdź także: Jak szybko zabarwić jajka? 9 naturalnych sposobów

Świętokrzyska zalewajka – przepis 

Składniki

  • 700 g ziemniaków, 
  • 1 szklanka zakwasu na żur,
  • 1 szklanka mleka, 
  • ½ szklanki kwaśnej śmietany, 
  • 2 ząbki czosnku, 
  • 50 g wędzonego boczku,
  • 1 cebula, 
  • sól, pieprz. 

Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i ugotuj w osolonej wodzie. Gdy będą miękkie, wlej zakwas i mleko wymieszane ze śmietaną. Całość zagotuj. Boczek pokrój w kostkę i podsmaż na suchej patelni. Na wytopionym tłuszczu podsmaż posiekaną cebule i czosnek.  Dodaj do zupy i zagotuj. Dopraw do smaku solą i pieprzem. Smak zalewajki można wzbogacić jajkiem ugotowanym na twardo. Smacznego! 

Przepis na zalewajkę na kefirze   

Składniki

  • 1 l wywaru warzywnego lub warzywno-mięsnego, 
  • 2 szklanki kefiru lub maślanki, 
  • 200 g wędzonego boczku, 
  • 3 łyżki mąki pszennej lub żytniej, 
  • 3 ząbki czosnku, 
  • 2 łyżeczki majeranku. 

Boczek pokrój w kostkę, włóż do garnka, w którym będzie gotować się zupa, i podsmaż. Dodaj poszatkowany czosnek, a następnie wlej wywar warzywny. Całość zagotuj. W tym czasie mąkę pszeniczną wymieszaj z kefirem lub maślanką. Zmniejsz ogień i wlej masę. Dodaj majeranek i gotuj przez 10 minut. Podawaj z białą kiełbasą, ugotowanym jajkiem lub ziemniakami (najlepiej odsmażanymi). Smacznego!

Zachęcamy także do wypróbowania receptur naszych użytkowników. Jeśli potrzebujesz sprawdzony przepis na zalewajkę, wykorzystaj jednego z poniższych:

1. Babcina zalewajka

 Babcina zalewajka Zobacz przepis

Jak zrobić zalewajkę? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zalewajka jak u mamy

 Zalewajka jak u mamy Zobacz przepis

Zupa zalewajka na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Zalewajka

 Zalewajka Zobacz przepis

Tradycyjna zalewajka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Zalewajka

 Zalewajka Zobacz przepis

Zupa na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Zalewajka łódzka

 Zalewajka łódzka Zobacz przepis

Zalewajka łódzka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Zalewajka Radomska

 Zalewajka Radomska Zobacz przepis

Zalewajka Radomska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Zalewajka Kaszubska

 Zalewajka Kaszubska Zobacz przepis

Zalewajka Kaszubska / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Zupa zalewajka

 Zupa zalewajka Zobacz przepis

Zupa zalewajka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Zalewajka na maślance

 Zalewajka na maślance Zobacz przepis

Zalewajka na maślance / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Wiejska zalewajka

 Wiejska zalewajka Zobacz przepis

Wiejska zalewajka / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak zapobiec kulinarnym wpadkom na Wielkanoc? »

Ciasto murzynek na Wielkanoc - przepis »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

60 min
4
Sałatki Sałatka z fasoli szparagowej

Pikantna sałatka z fasoli szparagowej to danie rodem z kuchni tajskiej. Przyr...

Odsłon: 2180

30 min
3
Zupy Zupa krem w cebuli

Zupa krem z cebuli zazwyczaj kojarzy nam się z mocno zabielaną zupą. Aby jedn...

Odsłon: 7

15 min
1
Desery Najlepszy krem śmietankowy z brzoskwiniami

Dzisiaj dzielę się przepisem na krem śmietankowy z brzoskwiniami z syropu. Pr...

Odsłon: 214

30 min
9

Polecane artykuły

Informacje Rewelacyjne ciasta z porzeczkami. 7 przepisów na każdą okazję

Porzeczki - w zależności od odmiany - charakteryzują się lekko cierpkim lub kwaśnym smakiem, który idealnie przełamuje słodycz. To właśnie dlatego...

23
Informacje Dlaczego ogórki są puste w środku? Prosty trik pomoże ci tego uniknąć

Co zrobić, żeby ogórki nie były puste w środku? Przygotowanie idealnych ogórków małosolnych lub kiszonych wcale nie jest tak prostą sprawą, jak mog...

314
Informacje Ogórki małosolne na sucho. Tak zrobione wychodzą pyszne i chrupiące

Jak zrobić perfekcyjne ogórki kiszone? W tym sezonie zdecydowanym hitem są ogórki małosolne na sucho. Jakie składniki dodać do tak przygotowanych o...

10
Informacje Biały nalot na ogórkach kiszonych. Czy trzeba je wyrzucić?

Ogórki kiszone zawierają mnóstwo prozdrowotnych właściwości, dlatego powinny gościć w naszej diecie przez cały rok. Na pewno nieraz po odkręceniu s...

25