Znienawidzona w czasach PRL kasza, wraca do łask. Co można z niej zrobić?

Wybór kasz w sklepach jest ogromny. Gryczana nadal święci triumfy – zwłaszcza wtedy, gdy zajadamy gulasz. Popularna jest jednak także komosa ryżowa, kasza jęczmienna i jaglana, która ma sporo białka. Nie zapominajmy jednak o jednej kaszy, która kiedyś była znienawidzona przez dzieci i dorosłych, a obecnie znów wróciła na salony.

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Mowa oczywiście o pęczaku, z którego można zrobić doskonałe kaszotto, dodać ją do gulaszu czy zupy, zajadać z kurczakiem i warzywami czy nawet zrobić z niego placuszki. Kasza pęczak nie bez powodu wróciła do łask. Jest nie tylko smaczna, ale naprawdę bardzo zdrowa.  

Sprawdź także: Szybka kolacja na ciepło z niczego – prościej się nie da!

Pęczak – wartości odżywcze 

Co kryje w sobie pęczak? Wartości odżywcze tej kaszy powinny być interesujące dla wszystkich tych, którzy cały czas bronią się przed pęczakiem rękami i nogami. W 100 gramach kaszy pęczak znaleźć można całkiem dużo białka, bo aż 12,5 grama. W przeciwieństwie do innych kasz jęczmiennych pęczak wypada tu naprawdę dobrze. Wystarczy zatem, że zjecie jeden woreczek pęczaku do obiadu, by zapewnić sobie dużą część białka niezbędnego do rozwoju i regeneracji mięśni. Oprócz tego w pęczaku znajduje się mnóstwo błonnika, bo aż 17 gramów! To doskonała wiadomość dla waszych jelit, które dzięki błonnikowi działają sprawnie i są w stanie szybko opróżniać swoją zawartość.

Uważajcie, jednak jeśli wcześniej wasza dieta była dość uboga w błonnik. Ten składnik należy włączać do diety stopniowo, by nie nabawić się biegunki. W pęczaku znajdziecie także 73 gramy węglowodanów, jednak pamiętajcie, iż nie są to cukry proste, a złożone. To właśnie te cukry najlepiej wpływają na nasz organizm i pozwalają czerpać energię z glukozy przez długi czas. Co jeszcze musicie wiedzieć o pęczaku? 100 gramów kaszy to 354 kcal. Wydaje się dużo, prawda? Jednak nie do końca tak jest.

Pamiętajcie, że kasza rośnie podczas gotowania i spokojnie możecie się nią najeść. Jedząc pół paczki kaszy z gulaszem czy warzywami dostarczacie sobie mniejszej ilości kalorii, jednak wystarczającej, by się najeść. Oprócz tych składników kasza pęczak ma w sobie mnóstwo witamin z grupy B, przede wszystkim niacyny, a także witaminę A, E i K. To także bogactwo magnezu, żelaza i cynku. 

Pęczak – właściwości 

Co dobrego ma w sobie pęczak? Właściwości tej kaszy nie zdziwią was po tym, co już zdążyliście przeczytać. Wiecie bowiem doskonale, że ta kasza jest naprawdę dobra dla organizmu. Przede wszystkim dzięki dużej ilości błonnika może wspomagać metabolizm oraz regulować rytm wypróżnień. Jeśli borykacie się z częstymi zaparciami, powolne wprowadzanie do swojej diety kaszy jest dobrą decyzją. Oczywiście wraz z nią warto pić także dużo wody oraz jeść warzywa – świeże i gotowane.

Błonnik ma także kolejną ciekawą właściwość. Może pomóc wam w obniżeniu poziomu złego cholesterolu. To z kolei doskonale wpływa na układ sercowo-naczyniowy, który jest mniej narażony na choroby takie jak miażdżyca czy zawał. Organizm to zespół naczyń połączonych – jeśli naprawi się jedną rzecz, wiele innych także na tym korzysta. Warto wspomnieć również o pozytywnym wpływie kaszy pęczak na działanie układu krwionośnego. Wszystko dzięki wysokiej zawartości witaminy K, która chroni przed zakrzepami.  

Dlaczego warto jeść pęczak? 

Być może zastanawiacie się, dlaczego warto jeść pęczak. Ta kasza jest przecież jedną z wielu i nie jest najzdrowszą kaszą na świecie – ten tytuł przypadł kaszy gryczanej. Pomimo że do wyboru macie wiele kasz, to właśnie pęczak jest na samym podium tych najlepszych. Głównie dzięki dużej zawartości białka, w tym różnych rodzajów aminokwasów oraz oczywiście błonnika, który doskonale wpływa na jelita.

Dlaczego warto? Bo pęczak może wzmocnić odporność i wspomóc odchudzanie, świetnie sprawdza się na śniadanie, obiad i kolację, obniża poziom cholesterolu i chroni przed chorobami serca. Doskonale wpływa na układ nerwowy, pamięć i koncentrację. Jest fantastycznym dodatkiem do posiłków, który ma ogromną wartość dla organizmu. Wiele osób może spożywać pęczak, chociaż nie wszyscy. Nie jest on zalecany osobom na diecie bezglutenowej, a także chorującym na wrzody. 

Jak gotować pęczak, żeby nie śmierdział? 

Zapach pęczaku jest jedną z tych rzeczy, które kojarzą się z PRL-em i odstraszają dorosłych od tej naprawdę pysznej kaszy. Jak gotować pęczak, żeby nie śmierdział? Pęczak gotuje się tak samo, jak inne kasze – w wodzie z odrobiną soli. Można dodać do niego także odrobinę oleju, by nie zbrylił się (jeśli gotujecie kaszę luzem, nie w opakowaniu). Jeśli obawiacie się zapachu pęczaku, wystarczy do gotującej się wody dodać jeden składnik – liść laurowy. On szybko sprawi, że przestaniecie czuć wyrazisty zapach kaszy pęczak.  

Co zrobić z kaszy pęczak? 

Istnieje naprawdę całe mnóstwo przepisów na doskonałe dania z pęczakiem. Jeśli jednak zastanawiacie się, co zrobić z kaszy pęczak, chętnie podpowiemy.  

  • Kaszotto – to jedno z tych dań, które możecie zrobić bez większego problemu, w jednym garnku bądź na patelni. Potrzebujecie tylko trochę czasu na przygotowanie posiłku. Kaszotto świetnie smakuje z samymi warzywami, jak i z dodatkiem mięsa. Jak je przygotować? Wybierzcie ulubione warzywa, takie jak cebula, marchewka, cukinia, zielony groszek i tak dalej. Cebulę zawsze smażcie na samym początku, dopiero później dodając do niej pokrojone w kostkę warzywa. Dosypcie pęczak, a następnie zalejcie całość bulionem warzywnym lub mięsnym. Możecie zalać kaszę wodą, jednak wtedy kaszotto będzie miało w sobie mniej smaku. Gotujcie na małym ogniu pod przykryciem, czekając, aż kasza wchłonie cały płyn i stanie się miękka. Na sam koniec dodajcie starty parmezan lub inny wyrazisty ser.  
  • Kasza jako farsz do gołąbków – gołąbki to pyszne, bardzo polskie danie, którym uwielbiamy się zajadać. Jednak nikt nie powiedział, że w farszu musi znajdować się wyłącznie mięso i ryż. W farszu może znaleźć się przecież kasza, która idealnie sprawdzi się jako dodatek zarówno w gołąbkach mięsnych, jak i wegetariańskich. W mięsnych wystarczy dodać ugotowany pęczak do mięsa mielonego. W wegetariańskich możecie połączyć kaszę na przykład z cebulką i pieczarkami. Ta wersja z pewnością zasmakuje także mięsożercom. 
  • Bakłażan z kaszą pęczak – faszerowany bakłażan to doskonałe danie, które można podawać na obiad czy kolację, ale też bardziej wyszukane okazje. Jak przygotować bakłażana? Zacznijcie od nagrzania piekarnika do 180 stopni, umycia bakłażanów i przekrojenia ich na pół, a następnie nacięcia środka. Wstawcie warzywa do piekarnika – możecie wcześniej natrzeć je przyprawami i oliwą. Pieczcie przez pół godziny. W tym czasie ugotujcie pęczak. Gdy bakłażan będzie gotowy, wydrążcie go i dodajcie miąższ do pęczaku. Na patelni usmażcie kaszę z bakłażanem, dodajcie pokrojonego w kostkę pomidora i odrobinę papryki wędzonej. Farszem nadziejcie bakłażany, zasypcie serem i zapiekajcie przez pół godziny. 

Kasza pęczak wcale nie musi być nudna. Nie musi też kojarzyć się wyłącznie z PRL-em. Warto ją odczarować, bo jest naprawdę zdrowa! Oto kilka przepisów z użyciem kaszy pęczak, które stworzyli nasi użytkownicy. 

1. Krupnik z kaszą pęczak

 Krupnik z kaszą pęczak Zobacz przepis

Krupnik z kaszą pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Kapuśniak z kaszą pęczak

 Kapuśniak z kaszą pęczak Zobacz przepis

Kapuśniak z kaszą pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Kasza pęczak z warzywami

 Kasza pęczak z warzywami Zobacz przepis

Kasza pęczak z warzywami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Kasza pęczak z gulaszem

 Kasza pęczak z gulaszem Zobacz przepis

Kasza pęczak z gulaszem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sałatka z tuńczykiem i kaszą pęczak

 Sałatka z tuńczykiem i kaszą pęczak Zobacz przepis

Sałatka z tuńczykiem i kaszą pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kaszotto z kaszy pęczak z grzybami

 Kaszotto z kaszy pęczak z grzybami Zobacz przepis

Kaszotto z kaszy pęczak z grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pierogi ze świeżymi leśnymi grzybami i kaszą pęczak

 Pierogi ze świeżymi leśnymi grzybami i kaszą pęczak Zobacz przepis

Pierogi ze świeżymi leśnymi grzybami i kaszą pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Sałatka z kaszą pęczak

 Sałatka z kaszą pęczak Zobacz przepis

Sałatka z kaszą pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Dorada na warzywach i kaszy pęczak

 Dorada na warzywach i kaszy pęczak Zobacz przepis

Dorada na warzywach i kaszy pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Gołąbki z indykiem, soczewicą i kaszą pęczak

 Gołąbki z indykiem, soczewicą i kaszą pęczak Zobacz przepis

Gołąbki z indykiem, soczewicą i kaszą pęczak / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Najlepsza maść na spuchnięte nogi i bóle kręgosłupa. Tak działa ta roślina »

Pij, gdy jelita nie działają dobrze. Skarb z babcinego słoika »

Jedni ją uwielbiali, drudzy nienawidzili. Kultowe śniadanie z czasów PRL-u »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przepis dnia

Śniadania Racuchy z borówką

Pyszne śniadanie polecam i gwarantuję, że będziecie bardzo często wracać do t...

Odsłon: 499

60 min
7
15 min
3
15 min
2

Polecane artykuły

Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0
Informacje 5 grillowanych potraw mięsnych, którym trudno się oprzeć

W tym sezonie grillowym warto poeksperymentować ze smakami. Karkówka i kiełbaski? Jak najbardziej, ale może w kanapce i w towarzystwie warzyw? Podp...

0