Do góry

Newsy

Jak bezboleśnie wyeliminować cukier z diety?

Każdy, kto choć raz próbował ograniczyć lub całkowicie wykluczyć z diety cukier, z pewnością zdaje sobie sprawię, jak trudne jest to zadanie. Podpowiadamy, co można zrobić, aby stało się to łatwiejsze.

Fot. 123RF/Picsel

Cukier, choć smaczny, niezbyt pozytywnie wpływa na nasze zdrowie. Jego nadmiar w naszej diecie może spowodować wiele chorób, w tym otyłość oraz próchnicę. Dodatkowo, cukier jest obwiniany również za przedwczesne starzenie, rozwój chorób sercowo-naczyniowych, obniżenie sprawności mózgu, a nawet wzrost ryzyka zachorowania na raka.

Niestety, wielu osobom bardzo trudno jest wyobrazić sobie życie bez słodkości. Co więcej, nagłe odstawienie cukru może wywołać w organizmie szok, porównywalny z tym, co przeżywają osoby uzależnione. Warto jednak wiedzieć, iż rozstanie się ze słodyczami wcale nie musi być nieprzyjemne i pełne wyrzeczeń. Podpowiadamy, jak to zrobić.


1. Uzbrój się w wiedzę

O tym, że nadmiar cukru szkodzi wiedzą wszyscy, ale czy wiesz ile to za dużo? Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, dzienna dawka tej substancji w diecie kobiety nie powinna przekraczać 25 gramów, co odpowiada mniej więcej 5 łyżeczkom i prawie 100 kaloriom. Mężczyźni mogą pozwolić sobie na kilka łyżeczek więcej - dla nich maksymalna dawka cukru to ok. 38 gramów, czyli niecałe 8 łyżeczek. Te cyfry będą świetnym punktem odniesienia przy ocenie kupowanych produktów. Ich zapamiętanie z pewnością pomoże wam lepiej zbilansować codzienne posiłki.

Nie daj sobie wmówić, że każdy cukier to zło. W końcu istnieje wiele produktów (np. owoce i warzywa), które zawierają go naturalnie - nie rezygnuj z nich! W tej walce głównym wrogiem pozostaje cukier dodawany do jedzenia przez producentów.

 

Zobacz też: Sześć produktów, które przedłużą twoje życie!

Następna strona >>

1 2 3 4 5 6 7

Polecane artykuły

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (1)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

smakolyk2 24 października 2017 Polecam obejrzeć film "Cały ten cukier" odmieni wasze życie!

9 Kto głosował? | Odpowiedz

Najlepiej oceniane artykuły

Rozwiń Zwiń