Do góry

Newsy

Jak przygotować słoiki na przetwory?

Za oknem coraz cieplej, a w sklepach oprócz nowalijek pojawiły się pierwsze letnie owoce. Chcąc zachować smak i aromat pierwszych gorących dni od razu przychodzi nam na myśl zrobienie domowych przetworów i weków. Niestety, każdemu z nas zdarzyło się otworzyć słoik, który zamiast pysznego dżemu zawierał pleśń – jak temu zaradzić? Przeczytajcie nasze porady!

Szczelne zamknięcie w lodówce lub zamrożenie mogą nie być wystarczające, jeśli chcielibyśmy zachować nasze dżemy, chutney'e i marmolady na więcej niż parę dni (lub tygodni). W takim przypadku pozostaje nam jedynie pasteryzacja gotowych produktów.

Jak przedłużyć trwałość przetworów?

Pasteryzacja to nic innego, jak sposób konserwacji stworzonych przez nas przetworów za pomocą wysokiej temperatury i czasu. Działanie ciepła pozwala zniszczyć lub zahamować wzrost drobnoustrojów chorobotwórczych przy jednocześnie zachowując wartości odżywcze i smak produktów. Specyficzną odmianą pasteryzacji jest wekowanie za pomocą słoików z gumką i wieczkiem na sprężynie. Współcześnie najpopularniejszymi słoikami do przechowywania produktów są te zakręcane (z angielskiego nazywane twist-off), ale nazwa wek przeszła na wszystkie produkty zamknięte w słoikach).

Jak wybrać słoik?

Odpowiedni słoik jest bardzo ważny, to od niego zależy trwałość naszych ulubionych wek - warto więc poświęcić kilka chwil i zwrócić uwagę na wybór odpowiedniego naczynia. Najlepsze słoiki składają się ze szklanego słoja (z wystarczająco szerokim otworem, umożliwiającym wygodne mycie) i z blaszanej pokrywki, która od środka pokryta jest warstwą niereagującego z jedzeniem (solami, kwasami z owoców, itp.) tworzywa, które pełni jednocześnie funkcję uszczelki. Poza tym należy sprawdzić, czy słoiki są czyste i niewyszczerbione, a nakrętki, które planujemy wykorzystać na pewno do nich pasują. Pamiętajcie, że otwieranie słoików nożem, lub ich ostukiwanie może uszkodzić nakrętkę tak, że nie będzie nadawała się do pasteryzowania! Najczęściej do słoików przekładamy dżemy, marmolady i soki zarówno owocowe, jak i warzywne, ale opisywana przez nas metoda nadaje się także do przedłużania trwałości mięs i wędlin.

Przygotowanie słoików do pasteryzacji

Jeśli zgromadziliśmy już odpowiednią ilość słoików w wybranych przez nas kształtach i sprawdziliśmy ich przydatność do zastosowania w pasteryzacji, nadszedł czas na ich przygotowanie. Gorąca, a wręcz wrząca woda jest najprostszym i najtańszym środkiem do „odkażenia" szklanych pojemników możemy więc:

1. Wykorzystać zmywarkę do naczyń. Nastawiając program, którego używamy do domycia najbrudniejszych naczyń, lub zaschniętych patelni (najwyższy program w zależności od producenta to 65-75 st), a później przelać wodą z czajnika. Ważne: do zmywarki wkładamy już czyste słoiki i osobno nakrętki, które uprzednio zostały umyte detergentem.

2. Zagotować dużą ilość wody w czajniku, zalać nią słoiki i nakrętki, poczekać aż nieco przestygnie i wytrzeć czystą ścierką - ta metoda świetnie sprawdzi się w przypadku mniejszej ilości słoików i wekowania na krótszy czas.

3. Skorzystać z piekarnika. Uprzednio nastawiając temperaturę na 120-140 st. C włożyć ostrożnie słoiki (bez nakrętek!) i trzymać przez 25-30 minut. Zaleca się dodatkowo wyparzyć wrzątkiem nakrętki.

4. Ostatnia propozycja to gotowanie pustych słoików i nakrętek w garnku (z którego możemy później korzystać przy pasteryzacji) przez 15 min (licząc od zagotowania się wody). Należy osuszyć słoiki przed przełożeniem do nich produktu!

Teraz pozostaje nam tylko przygotowanie odpowiednich etykiet na produkty. Na zakończenie warto pamiętać, że niezależnie od wyboru sposobu pasteryzacji (na mokro lub na sucho), gorące aromatyczne przetwory przekładamy do jeszcze ciepłych słoików, nie możemy pozwolić im zupełnie wystygnąć!

 

20 przepisów na wyjątkowe przetwory

 

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

nuna53 28 lipca 2016 Do Jarek LBN - myję słoiki, robię zaprawy i bigos identycznie. No, ale jak ktoś chce sobie utrudnić życie to jego sprawa.

0 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

Jarek_LBN 28 lipca 2016 Chcecie poparzyć ludzi?? Od lat myje normalnie słoiki , i ewentualnie przelewam wrzątkiem i odstawiam do wyschnięcia. Potem jak wystygną , to pakuję w nie to, co mam pasteryzować!! Bigos, na gorąco od razu po ugotowaniu czy tego typu podobne rzeczy pakuję od razu po ugotowaniu, czesto ciągle na małym gazie i co chwile mieszając. Po zakręceniu stawiam do góry nogami. Wyciągałem bigos z piwnicy nawet dwu letni i nic mu nie jest. Ogórki , czy paprykę konserwową, pakuję na zimno. Gotuję ocet z wodą , zielem i liściem dzień wczesniej, zalewam powkładane ogórki czy paprykę , zakręcam i wkładam do gotującej się wody. Gdy woda od nowa będzie się gotować, to trzymam ok. 5min. , potem wyciągam, ewentualnie sprawdzam czy dokręcone, do góry dnem stawiam na ręczniku i przykrywam drugim ręcznikiem , by nie uciekało ciepło. Nigdy nie miałem problemów z Wekami. Najgorszy przepis jaki znalazłem dotyczył ogórków, nie próbujcie go , bo zepsujecie przetwory!! Umyte ogóry układamy z przyprawami w słoikach i zalewamy gorącą wodą z octem, zakręcamy, stawiamy do góry dnem i tyle. Po pięciu dniach , ogóry zrobiły się po prostu jak ... Kiszono-konserwowe. Kolor konserwowych , ładny, świeży , a smak również jak kiszone z dodatkiem octu. Wszystkie słoiki sadziły i gazowały, masakra. 10 słoików poszło w śmieci. Jeżeli ktoś lubi takie wynalazki to współczuję jego rodzinie!!

18 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń