Do góry

Newsy

Prawidłowe mrożenie

Mrożenie to idealny sposób na przechowywanie jedzenia. Opóźnia ono psucie się warzyw, owoców i mięs, jednocześnie nie pozbawiając ich wartości odżywczych .Czy produkty zamrożone latem można będzie bezpiecznie jeść w zimie?

Czy wszystkie produkty można zamrażać?     Fot. 123RF.COM/PICSEL


Przygotowanie produktów do mrożenia

Wszystkie produkty, które chcemy zamrozić musimy odpowiednio przygotować, tak by po rozmrożeniu były smaczne i zdrowe.

Pierwszym krokiem mrożenia produktów jest ich dokładne umycie. Należy jednak zwrócić uwagę na to, by niezbyt długo namaczać warzywa i owoce w wodzie, ponieważ powoduje to utratę witamin i składników mineralnych.

Owoce, takie jak brzoskwinie, nektarynki, morele i pomarańcze, należy obrać ze skórki i pozbawić pestek. Drobniejsze owoce, takie jak jagody, umyć i pozbyć się szypułek. Gruszki i jabłka należy również obrać, wyciąć gniazda nasienne i pokroić na drobne plastry.

Warzywa, podobnie jak owoce, należy dokładnie umyć i pozbawić skórki, jeśli nie nadaje się do jedzenia. Można je pokroić w drobne kawałki.

Mięso, które chcemy zamrozić, dokładnie myjemy, ale nie namaczamy w wodzie. Dobrze jest od razu je poporcjować w oddzielne torebki, aby później móc wyciągnąć tylko tyle kawałków ile nam potrzeba, bez konieczności rozmrażania wszystkiego. Nie polecamy zamrażania mięsa na tackach, na których są sprzedawane.


Więcej o zagrożeniach związanych z tackami do mięs. Kliknij!

schab


Blanszowanie

Blanszowanie to prosty zabieg, który zapobiega rozwojowi bakterii wpływających na jakość, kolor i smak jedzenia. Proces ten polega na sparzeniu owoców lub warzyw we wrzątku, a następnie szybkim ostudzeniu ich w zimnej wodzie.

Duże owoce, takie jak jabłka, brzoskwinie albo rabarbar, możemy poddać blanszowaniu, jednak owoce drobne, takie jak porzeczki albo jagody, nie nadają się do tego.

Praktycznie wszystkie warzywa, oprócz cebuli, czosnku (zobacz, jak odróżnić w sklepie czosnek polski od chińskiego), pomidorów i cukinii, można blanszować.

Należy je później dokładnie osuszyć, aby po zamrożeniu nie pojawiła się na powierzchni wielka skorupa lodu. Wszystkie zamrażane produkty powinny mieć temperaturę nie wyższą niż pokojowa.


Największy błąd popełniany przy mrożeniu

Największym błędem podczas mrożenia jest wkładanie warzyw, owoców czy mięsa do zwyczajnych torebek foliowych. Zwykłe torby nie są odpowiednie do przechowywania w nich jedzenia w temperaturze poniżej 0 stopni. Torebki takie zaczynają pękać, a jedzenie może się z nich wysypać, przejść różnymi zapachami albo ulec zanieczyszczeniu, przez co może być niezdatne do spożycia.

Produkty możemy wkładać do specjalnych torebek foliowych, które są przeznaczone do przechowywania w zamrażarce. Możemy również używać pojemników plastikowych, na przykład po lodach, o których z góry wiemy, że mogą być przechowywane w niskiej temperaturze.


Zamiast mrozić, możesz też robić domowe przetwory. Kliknij!

przetwory


Pakowanie

Zazwyczaj mamy nadzieję, że produkty, które chcemy zamrozić, po wyciągnięciu z zamrażalnika będą wyglądały i smakowały tak, jakby były świeżo zerwane z drzewa. Trudno jest osiągnąć taki efekt, ponieważ warzywa i owoce zawierają w sobie bardzo duży wody, która podczas mrożenia zamienia się w kryształki lodu i rozrywa strukturę produktu. Dodatkowo, gdy wszystko włożymy „jak leci" do torebki, to kawałki się ze sobą posklejają i po rozmrożeniu będą wyglądały bardzo nieapetycznie.

Aby zapobiec takiej katastrofie, możemy pokroić w kawałki owoce i warzywa, porozkładać je na tacy i włożyć tak do zamrażalnika. Gdy te zamarzną, można je szybko przełożyć do worków albo pojemników. Dzięki temu się nie posklejają ze sobą.

Zioła, jeżeli chcemy je mrozić, można również zapakować do plastikowych pudełek. Mięso przed zamrożeniem jest dosyć miękkie, więc lepiej, gdy włożymy go do torebki albo położymy na specjalnej tacce.

W typowej zamrażarce znajdują się trzy szuflady. Dobrze jest posegregować mrożone produkty według rodzaju tak, aby nie przeszły zapachem.

Jedzenie w zamrażarce powinno być ułożone dosyć ciasno, aby zaoszczędzić miejsce oraz aby urządzenie działało sprawnie.


Czas przechowywania

Mogłoby się wydawać, że jeżeli zamroziliśmy produkty to mogą one tkwić w stanie zamrożenia po kres świata. Niestety, wszystko ma swoją „datę przydatności do spożycia", nawet jeśli jest prawidłowo zamrożone.

 

Rodzaj żywności Czas przechowywania
Brzoskwinie, morele 10 miesięcy
Chleb, ciasta 3 - 4 miesiące
Cielęcina 8 miesięcy
Kurczak 10 miesięcy
Mięso gotowane 4 - 6 miesięcy
Mięso tłuste 2 - 3 miesiące
Ryby: dorsz, lin, flądra, łosoś 5 - 7 miesięcy
Truskawki 3 miesiące
Wieprzowina 6 miesięcy
Wołowina 10 - 12 miesięcy

 

Czego nie mrozić?

Jogurt i majonez po zamrożeniu się zwarzą, jajka staną się gumowate, a grzyby stracą smak. Powinno się unikać mrożenia sałaty, rzodkiewki i ogórków, ponieważ po rozmrożeniu mają bardzo nieprzyjemną konsystencje i są pozbawione smaku.


Jak rozmrażać?

Mrożone warzywa i owoce można po prostu wrzucić na gorącą wodę, jeżeli chcemy z nich od razu przygotować danie. Jeżeli chcemy je spożyć surowe, należy je zostawić w lodówce, co jakiś czas wylewając wodę, która się z nich zbiera.

Mięso można rozmrozić na dwa sposoby. Możemy zostawić je w lodówce, jednak jest to długotrwały proces. Innym sposobem jest włożenie mięsa do zimnej wody. Wodę należy wymieniać co jakiś czas. Rozmrożone mięso należy bardzo dokładnie umyć i od razu przyrządzać.


Czy można zamrozić po raz drugi?

Nie powinno się zamrażać produktów po raz drugi ze względu na drobnoustroje, które mogły się rozwinąć podczas procesu odmrażana. Błędne jest przekonanie, że podczas mrożenia wszystkie bakterie giną - domowe zamrażarki mogą osiągnąć temperaturę do -25 stopni, przy której bakterie przechodzą tylko w stan uśpienia.

Dlatego dobrym pomysłem jest porcjowanie jedzenia w taki sposób, aby nie wyciągać zbyt dużej ilości, której później się nie użyje.


Co zrobić z resztkami? Kliknij!

resztki

Katarzyna Rybczyńska/Smaker.pl

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (3)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

Stranger1 04 lipca 2014 "Mrożone warzywa i owoce można po prostu wrzucić na gorącą wodę, jeżeli chcemy z nich od razu przygotować danie. Jeżeli chcemy je spożyć surowe, należy je zostawić w zamrażarce, co jakiś czas wylewając wodę, która się z nich zbiera."
Drogi Autorze! Osobiście mając taką zamrażarkę oddał bym ja na serwis. Z lekcji fizyki w szkole podstawowej było iż woda zamarza poniżej 0'C a zamrażarka nawet ta mała ma -4'C stopnie jak nie więcej a duża nawet -20'C więc jak odlewać tą wodę ?
Odpowiedzi: 1 ▼

21 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

zimny_edek 04 lipca 2014 Jeśli posadzę chiński czosnek na działce i urośnie to mam pytanie:
Gdy sadził go Polak i rósł na polskiej ziemi to czosnek jest polski czy chiński?

106 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń