Do góry

Newsy

Zaskakujące właściwości gałki muszkatołowej

Gałka muszkatołowa, tak jak wiele orientalnych przypraw, ma wiele właściwości prozdrowotnych: korzystnie wpływa na trawienie, działa lepiej niż leki na impotencję i poprawia krążenie. Ale uwaga: Może być niebezpieczna!

Czy jedząc dania z gałką muszkatołową powinniśmy się bać?           Fot. 123RF.COM/PICSEL


Gałka muszkatołowa to znana przyprawa pozyskiwana z nasion muszkatołowca, wiecznie zielonego drzewa. Roślina ta pochodzi z Wysp Banda należących do Archipelagu Malajskiego. Jakie właściwości ma ten aromatyczny proszek?


15 przepisów na dania z gałką muszkatołową. Kliknij!

Ta przyprawa świetnie nadaje się do potraw mięsnych, ale też do pierników czy owoców morza. Idealnie komponuje się z dynią i sosem beszamelowym. Uwielbiamy ją w serowym fondue z sera gruyere.

Była od wieków wykorzystywana w tradycyjnej medycynie grecko-arabskiej Yunani jako lek na choroby serca, brak apetytu, choroby oskrzeli, niestrawność, impotencję, nieświeży oddech i reumatyzm. Nie jest też obca medycynie ajurwedyjskiej.


Sposób na młodość i lek na depresję

Gałka muszkatołowa zwalcza wolne rodniki, przyczyniające się do uszkodzeń DNA i starzenia się komórek. Według badań, ta przyprawa może być dobrym źródłem antyoksydantów, korzystnie wpływających na zdrowie.

Według badań, ta przyprawa może działać podobnie jak inhibitory monoaminooksydazy (MAO), czyli leki przeciwdepresyjne. Ma od nich słabsze działanie, ale także niższą toksyczność. Trzeba jednak uważać na ilość tej przyprawy (szczegóły poniżej).


Afrodyzjak „na haju”

Gałka muszkatołowa stymuluje układ nerwowy i pobudza krążenie krwi. Właśnie dzięki temu może korzystnie wpływać na libido i miłosne doznania.

W badaniach przeprowadzonych na zdrowych myszach, samczykom podawano 50-procentowy wyciąg z gałki muszkatołowej i goździków. W porównaniu z dostępnym na rynku lekiem na impotencję, przyprawy efekty działania przypraw były bardziej widoczne. Nie wykryto żadnych efektów toksycznych krótkoterminowego stosowania tych wyciągów.


Zobacz też inną zaskakującą przyprawę. Kliknij!

kardamon przyprawa i afrodyzjak


Gałka muszkatołowa zawiera substancję o nazwie mirystycyna (składnik olejku eterycznego pozyskiwanego z tej rośliny). Jest to halucynogen, który przy nadmiernym spożyciu wywołuje zaburzenia percepcji, podobne jak w przypadku narkotyków. Spożywana w nadmiarze może nawet doprowadzić do depresji psychotycznej (w uproszczeniu chodzi o depresję, której towarzyszą urojenia i halucynacje). Na szczęście, ilość zawarta w olejku eterycznym gałki muszkatołowej jest na tyle mała, że nie wykazuje działania toksycznego.

Na ilość spożywanej gałki muszkatołowej trzeba uważać także z innego powodu. W olejku eterycznym znajduje się substancja cancerogenna - safrol. Niezbędne są dalsze badania, lecz w dawkach stosowanych w kuchni przyprawa ta nie jest szkodliwa.


Przyprawa lecząca raka. Kliknij!

kurkuma przyprawa i lek na wszystko


Zobacz też: Jak bardzo szkodliwe są pestycydy?

Anna Wiśniewska/Smaker.pl

Źródła: czytelniamedyczna.plbiomedcentral.comsciencedirect.comfsijournal.orgncbi.nlm.nih.govncbi.nlm.nih.gov

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (2)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe

zdjecie uzytkownika

kriss_111 10 czerwca 2014 "substancja cancerogenna" ? Nie można po Polsku napisać,że rakotwrócza?

6 Kto głosował? | Odpowiedz

zdjecie uzytkownika

agagaca 10 czerwca 2014 Dużo gałki używa się we Włoszech. A Włosi mają troszkę siły do miłości, więc to że to lek na potencję to chyba prawda :)
Poza tym dosypano mi gałki do pierogów z kapuchą i podsmażaną cebulką - pycha !!

3 Kto głosował? | Odpowiedz

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń