Do góry

Newsy

Czym jest przywrotnik?

Roślina ta była obowiązkowym elementem w apteczkach naszych babć. To właśnie dzięki niej, mimo braku nowoczesnych lekarstw, mogły sobie poradzić w wieloma damskimi przypadłościami. Dzisiaj, czerpiąc z wiedzy przodków, możemy zupełnie odmienić swoje życie.

Fot. 123RF/Picsel

Najpewniej  nazwa przywrotnik pospolity większości z nas nie kojarzy się z niczym konkretnym, ani nie nasuwa żadnych skojarzeń. Jednak prawdopodobieństwo, że spotkaliśmy tę roślinę podczas spaceru jest wyjątkowo wysokie, gdyż rośnie ona dziko w wielu miejscach naszego kraju. Przywrotnik najczęściej występuje na wilgotnych łąkach, w zacienionych zagajnikach oraz na obrzeżach lasów. Dawniej poszukiwali go alchemicy, wierząc iż rosa zgromadzona na liściach tej rośliny, pomoże im w stworzeniu kamienia filozoficznego. Niestety, przywrotnik nie zamieni błota w metale szlachetne, jednak ma szereg innych właściwości, które mogą okazać się równie cenne, co złoto.

Ziele to powinniśmy zbierać w okresie od maja do sierpnia. Ususzone, przetrwa w naszych spiżarniach bardzo długo, dzieląc się z nami swoimi niezwykłymi właściwościami. Na lecznicze działanie przywrotnika wpływają przede wszystkim zawarte w nim garbniki oraz saponiny. Substancje te mają właściwości przeciwzapalne oraz wykrztuśne, przez co znalazły bardzo szerokie zastosowanie w medycynie.

Zobacz, jak łatwo możesz zarabiać ze Smakerem. Kliknij!

Zarabiaj na swoich przepisach!

Kiedy stosować przywrotnik?

W spiżarniach naszych babek i prababek, zapas przywrotnika był niemal obowiązkowym elementem. Medycyna ludowa zalecała jego stosowanie w przypadku różnego rodzaju problemów trawiennych. Uważano również, iż stanowi on doskonały lek na przepuklinę. Obecnie, picie naparów z przywrotnika poleca się, gdy chcemy poprawić przemianę materii oraz usprawnić pracę układu trawiennego.

Mało kto zdaje sobie sprawię z faktu, iż ta uważana za chwast roślina, hamuje rozwój bakterii w jelitach, dzięki czemu przeciwdziała wzdęciom i skurczom. Rewelacyjnie sprawdza się również w przypadku biegunek, nadkwasoty oraz nieżytu żołądka. Co więcej, regularnie stosowany przywrotnik fantastycznie wpływa na pracę układu mięśniowego, wzmacniając go.

Jednak na tym nie kończą się zaskakujące właściwości tej rośliny. Udowodniono, iż posiada ona wyjątkowe działanie przeciwzapalne, dlatego też możemy ją wykorzystać w przypadku zapalenia krtani, a nawet owrzodzenia jamy ustnej. Możemy również stosować ją zewnętrznie, gdyż ma bardzo ciekawe działanie kosmetyczne. Przemywanie twarzy naparem z przywrotnika widocznie ujędrni naszą skórę, zmniejszy widoczność blizn i zmarszczek oraz zlikwiduje przebarwienia i plamki powstałe np. w wyniku zmian trądzikowych.

Ziele najlepsze dla kobiet

Z przywrotnikiem powinny zaprzyjaźnić się przede wszystkim panie. Nie tylko wpływa on doskonale na naszą urodę, ale przede wszystkim, ułatwia radzenie sobie z wieloma typowo kobiecymi przypadłościami. Nasze babcie stosowały go w przypadku silnych bólów menstruacyjnych. Dodatkowo, roślina ta pozwala uregulować cykle miesięczne oraz poradzić sobie z zapaleniami narządów rodnych. Picie naparów z przywrotnika zaleca się również kobietom w okresie przekwitania, gdyż jej właściwości zdecydowanie łagodzą objawy menopauzy.

Herbata z przywrotnika na kobiece dolegliwości:

  • Łyżka ziela przywrotnika
  • Łyżka kwiatów rumianku
  • Łyżka listków melisy

Zioła zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy do zaparzenia, na około 20 minut. Pijemy po przecedzeniu. Napar najlepiej jest pić trzy razy dziennie.

Nalewka przywrotnikowa

  • Szklanka ziela przywrotnika
  • 0,5 lira wódki

Ziele zalewamy wódką, a następnie odstawiamy w ciemne miejsce na około dwa tygodnie. Po tym czasie nalewkę możemy przefiltrować i przelać do mniejszych buteleczek. Doskonale sprawdzi się w przypadku zapalenia gardła lub jamy ustnej. Możemy również stosować ją jako tonik na tłustą skórę ze skłonnością do ropnych wyprysków.

Pobierz aplikację smaker

Polecane przepisy

Zobacz więcej

Komentarze do artykułu (0)

Dodaj komentarz

Wypełnienie pól oznaczonych * jest obowiązkowe
Bądź pierwszy. Napisz coś miłego!

Ostatnio komentowane przepisy

Rozwiń Zwiń