Fot. 123RF/Picsel
Ile kosztuje bób? O tej porze roku pół Polski zadaje sobie to pytanie, skrzętnie porównując ceny na straganach i w sklepach spożywczych. Niestety, wiele wskazuje na to, że w tym roku przyjdzie nam zapłacić za niego więcej niż zwykle.
W poprzednich latach, w szczycie sezonu, kilogram bobu mogliśmy kupić za kilka, maksymalnie kilkanaście złotych. Niestety, z powodu suszy oraz problemów wywołanych przez epidemię koronawirusa, ceny bobu poszybowały w górę. Wiele osób przyznaje, iż tak wysokich stawek jeszcze nie widziało. Ceny mogą nieco spaść, ale nic nie wskazuje na to, abyśmy mogli kupić w cenach, do jakich przywykliśmy.
Czy bób jest zdrowy?
Ze względu na zawartość żelaza, kwasu foliowego oraz witaminy B12, spożywanie bobu zaleca się anemikom, kobietom w ciąży, osobom mającym problemy z układem krążenia. Ponadto, warzywo to jest fantastycznym źródłem wapnia, magnezu, potasu i witaminy K. Wszystkie te składniki odżywcze sprawiają, że nasz organizm funkcjonuje sprawnie, a my czujemy się zdecydowanie lepiej.
W swojej diecie, bez jakichkolwiek wyrzutów sumienia, bób mogą włączyć osoby odchudzające się. Jest to warzywo niskokaloryczne, które w swoim jadłospisie możemy uwzględnić, nawet w wypadku, gdy zmagamy się ze zbyt wysokim poziomem cholesterolu. Warto również wiedzieć, że bób ma działanie odkwaszające, dlatego do swojej diety powinny włączyć go osoby pijące dużo kawy lub palące papierosy.
Co ciekawe, badania udowodniły, że bób może wspomagać leczenie choroby Parkinsona. To właśnie na bazie tego warzywa wytwarza się leki na to schorzenie.
Weź udział w konkursie i wygraj 1000 zł!
Jak kupić dobry bób?
Oczywiście, idealnym rozwiązaniem byłoby serwowanie bobu, który wyrósł na naszej działce, jednak nie każdy może pozwolić sobie na taki komfort. Czym więc warto kierować podczas zakupu bobu na straganach i w sklepach? W miarę możliwości powinniśmy starać się kupować bób w strąkach, gdyż tylko w ten sposób możemy być pewni, że kupowane przez nas warzywa są naprawdę świeże. Bób, który wcześniej został wyłuskany, jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, jednak warto brać pod uwagę, że mógł on spędzić w sklepie sporo czasu, a wszyscy doskonale wiemy, że nic nie smakuje tak dobrze, jak świeży bób.
Jeśli nie uda nam się zakupić bobu w strąkach, istnieje jeszcze kilka sposobów na sprawdzenie świeżości warzywa. Przede wszystkim, powinniśmy kierować się wyglądem ziaren - powinny być intensywnie zielone, bez jakichkolwiek przebarwień, a tym bardziej śladów pleśni. Gdy zauważycie je na bobie, lepiej zrezygnujcie z zakupu.
Pamiętajcie również, że w przypadku bobu nie liczy się wielkość - najsmaczniejsze i najbardziej delikatne są niewielkie ziarenka. To właśnie one najlepiej sprawdzą się podczas przygotowywania pysznych potraw. Podczas zakupów powinniśmy również zwracać uwagę na sposób, w jaki był przechowywany bób. Wystawione na słońce, szczelnie zamknięte, plastikowe woreczki zachowują się jak szklarnia. Na ich ściankach zaczyna zbierać się woda, co w efekcie sprawia, że bób może się psuć.
Zobacz też: Całoroczna uprawa bobu? To prostsze niż myślisz
Jak powinno się gotować bób?
Zazwyczaj bób jadamy w formie najprostszej - gotując go w osolonej wodzie, ze szczyptą cukru, zajadając wprost z miski, łuskając ze skórek. Aby w pełni docenić smak bobu, należy unikać rozgotowania jego ziarenek. Wystarczy około 15 minut, aby zmiękły i nie straciły koloru ani właściwości zdrowotnych.
Należy pamiętać, że bobu nie powinno się jeść na surowo, gdyż w ten sposób możemy nabawić się problemów żołądkowych. Jeśli chcesz uniknąć wzdęć, po spożyciu gotowanego bobu, koniecznie dodaj do garnka czomber, ziarna kopru lub majeranek.
Pamiętajcie, aby nie ograniczać się jedynie do ugotowania tego warzywa, bowiem z bobu możecie wyczarować naprawdę ciekawe potrawy. Doskonale wiedzą o tym nasi użytkownicy, którzy podzielili się z nami wieloma pomysłami na jego wykorzystanie. Oto niektóre z ich propozycji.
Fot. Fafiatko na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Mariwanna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Bób z boczkiem i pietruszką
Fot. Oldfork na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Hajduczek-naturalnie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Młody bób z masłem i cebulką
Fot. Akademia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Sprytnachochla na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Risotto z bobem i pomidorami
Fot. Wjosna na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Sałatka ziemniaczana z bobem
Fot. Agafia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Fot. Programistapogodzinach na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Tarta z bobem i pieczarkami
Fot. Rzelkazg na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Turecka sałatka z bobem i jogurtem
Fot. Agafia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Mini pizze z szynką, bobem i szparagami
Fot. AnetaP na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie