Spis treści:
- Jakie grzyby można zbierać w lipcu?
- Jak rozpoznać, czy grzyb jest trujący?
- Lipcowe grzyby - najlepsze przepisy
Każdy doświadczony grzybiarz wie, że lipiec to miesiąc, w którym można natknąć się na pierwsze grzyby rurkowe. Mają one w naszym kraju idealne warunki do wzrostu, ponieważ słońce i wysokie temperatury przeplatają się tutaj z deszczem. Warto pamiętać, że wśród nich nie brakuje grzybów trujących, których spożycie może skończyć się poważnym uszczerbkiem na zdrowiu, a nawet śmiercią. Jak rozpoznać, czy grzyb jest trujący? I jakie potrawy przyrządzić z grzybów lipca? Poniżej znajdziesz cenne wskazówki, które przydają się nie tylko latem i są stosowane przez profesjonalnych grzybiarzy. Dzięki nim wyjdziesz z lasu z pełnym koszykiem pięknych i przede wszystkim jadalnych okazów.

Grzyby, które można zbierać w lipcu – krótka charakterystyka
Borowik szlachetny
Borowik szlachetny, zwany również prawdziwkiem, to niewątpliwie jeden z najchętniej zbieranych grzybów leśnych w Polsce. Można spotkać go od czerwca do grudnia, zarówno w lasach mieszanych, jak i liściastych czy iglastych. Najczęściej pojawia się na terenach dobrze oświetlonych, np. na obrzeżach lasu. Jego atutem jest wysoka zawartość witamin, minerałów i łatwo przyswajalnego białka.
Podgrzybek brunatny
Wśród grzybów, które można zbierać w lipcu, znajduje się także podgrzybek brunatny. Występuje on od czerwca do listopada, zazwyczaj pod sosnami i świerkami. Okaz ten doskonale nadaje się do suszenia, marynowania, mrożenia oraz konserwowania. Jego miąższ jest łagodny w smaku, dzięki czemu odznacza się dużą uniwersalnością w kuchni.
Maślak zwyczajny
Maślak zwyczajny to grzyb o przyjemnym leśnym aromacie i dość intensywnym kolorze. Można znaleźć go wyłącznie w lasach iglastych, przeważnie w okolicach drzew sosnowych. Jako że jest bardzo charakterystyczny, trudno jest pomylić go z jakimkolwiek trującym egzemplarzem. Grzyb ten świetnie smakuje w wersji duszonej, smażonej i marynowanej.
Kurka
W zestawieniu grzybów lipca nie może zabraknąć oczywiście kurek, czyli pieprzników jadalnych. Sezon na nie trwa od czerwca do października – należy szukać ich pod stertami opadłych liści lub mchem, najlepiej w sąsiedztwie świerków oraz sosen. Cenione są one przede wszystkim za wyjątkowy aromat oraz obecność cennych witamin, minerałów i antyoksydantów.
Mleczaj rydz
Mleczaj rydz uznawany jest za jeden z najszlachetniejszych darów lasu. Wyróżnia się on lekko pomarańczowym lub rudo-czerwonym kapeluszem oraz walcowatym trzonem. Najczęściej można natknąć się na niego w liściastych gajach oraz lasach świerkowych, np. w pobliżu sosen. Okres jego występowania trwa do jesieni.
Koźlarz babka
Koźlarz babka, zwany również kozakiem lub koźlakiem, pojawia się w polskich lasach od lipca do listopada. Można znaleźć go w lasach mieszanych, iglastych i liściastych, a także w ogrodach i parkach. Do jedzenia nadaje się jedynie jego kapelusz, ponieważ trzon jest sztywny i włóknisty. Ten pierwszy kryje w sobie bardzo smaczny miąższ, będący źródłem pełnowartościowego białka.
Czubajka kania
Na czubajkę kanię można trafić w lasach iglastych, liściastych i mieszanych, zazwyczaj w sąsiedztwie buków. Charakteryzuje się ona lekko orzechowym smakiem i zapachem i – podobnie jak w przypadku koźlarza – jadalny jest jedynie jej kapelusz. Wiele osób spożywa ją w formie smażonej, np. w panierce, choć równie dobrze można ją ugotować, zamarynować lub ususzyć.
Zobacz także: Jak zrobić boczniaka à la schabowy?
Jak rozpoznać, czy grzyb jest trujący?
Grzyby trujące można łatwo pomylić z tymi jadalnymi. Jeśli zdecydujesz się na grzybobranie w lipcu, unikaj takich okazów jak borowik szatański i purpurowy, muchomor plamisty i sromotnikowy, olszówka, zasłonak rudy, goryczak oraz strzępiak ceglasty.
Jak rozpoznać, czy grzyb jest trujący? Większość z nich, poza kanią, kurkami i gąską zieloną, dysponuje kapeluszami z blaszkami. Niektóre poradniki sugerują przełamanie grzyba i dotknięcie go czubkiem języka – gorzki smak ma świadczyć o toksyczności. Nie jest to odpowiednia metoda, ponieważ nie każdy trujący egzemplarz uraczy cię nieprzyjemnym posmakiem.
Najbezpieczniejszą opcją weryfikacji grzybów będzie posłużenie się atlasem lub specjalną aplikacją w telefonie. W razie wątpliwości możesz udać się do stacji sanitarno-epidemiologicznej i skorzystać z bezpłatnej ekspertyzy.
Sprawdź także: Babciny sposób na czyszczenie kurek. Już nic nie będzie chrzęścić w zębach!
Grzyby lipca – przepisy
Jak wykorzystać w kuchni grzyby lipca? Przepisy są naprawdę liczne! Możesz wyczarować z nich smaczne przekąski oraz dodatki do rozmaitych dań. Poznaj najciekawsze propozycje i wprowadź powiew leśnego aromatu do swojego jadłospisu!
Borowiki duszone w śmietanie
Borowiki duszone w śmietanie doskonale sprawdzają się jako przystawka oraz sos do mięs lub mącznych wyrobów, np. kopytek. Do ich przyrządzenia potrzebujesz świeżych grzybów, masła, cebuli, śmietany oraz soli i mielonego pieprzu.
Realizację przepisu rozpocznij od opłukania borowików pod bieżącą wodą. Następnie pozbaw je trzonków, a kapelusze sparz wrzątkiem. Cebulę posiekaj i zeszklij na maśle w rondelku. Po chwili dodaj borowiki, podlej je wodą i duś pod przykryciem, co jakiś czas mieszając. Po ok. 20 minutach dolej do grzybów śmietanę i dopraw całość solą oraz pieprzem – kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne 10 minut.
Zupa krem z kurek
Co jeszcze można wyczarować z grzybów lipca? Na przykład kurkową zupę krem! Aby ją zaserwować, poza grzybami musisz zaopatrzyć się w czosnek, ziemniaki, masło, natkę pietruszki, słodką paprykę, mieloną gałkę muszkatołową, oliwę z oliwek oraz sól i pieprz.
W pierwszej kolejności zabierz się za oczyszczanie i obieranie kurek – przy okazji możesz nieco skrócić ich ogonki i - w razie potrzeby - podzielić je na mniejsze części. Po wykonaniu tych czynności obierz, wypłucz i pokrój ziemniaki. Rozpuść w garnku masło wraz z oliwą i dorzuć do niego przeciśnięty przez praskę czosnek, ziemniaki oraz grzyby – smaż całość przez ok. pięć minut. Dolej do garnka nieco wody i kontynuuj obróbkę termiczną pod przykryciem przez kolejne 20 minut.
Pod koniec gotowania dopraw zupę i zmiksuj ją blenderem. Gotowe danie przelej do miseczek, posyp posiekaną natką pietruszki i udekoruj całymi kurkami.
Smażone kanie
Smażone kanie z pewnością przypadną do gustu fanom panierowanych przekąsek. Ich przygotowanie jest niezwykle proste – wystarczy zrobić prostą panierkę, składającą się z jajek, bułki tartej oraz soli i pieprzu. Ponadto przyda ci się masło lub olej do smażenia. Pierwszym krokiem w realizacji przepisu jest dokładne oczyszczenie kapeluszy. Następnie wbij do talerza jajko i dopraw je solą oraz pieprzem. Zanurzaj w nim kolejno grzyby i obtaczaj w bułce tartej. Smaż je do momentu, aż nabiorą złocistego koloru. Smacznego!
Więcej inspiracji pokazujących, jak wykorzystać lipcowe grzyby, znajdziesz wśród przepisów naszych użytkowników:
1. Maślaki marynowane

Jakie grzyby zbierać w lipcu? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Jajecznica z boczkiem i kurkami

Jajecznica z kurkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Carpaccio z borowikami

Carpaccio z borowikami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Kremowe risotto z borowikami

Kremowe risotto z borowikami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Pęczotto z podgrzybkami

Pęczotto z podgrzybkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Makaron z kurkami w śmietanie

Makaron z kurkami w śmietanie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Jak zrobić pierogi z kurkami?

Pierogi z kurkami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Placki ziemniaczane z rydzami i oscypkiem

Placki ziemniaczane z rydzami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Reklama
Zobacz także:
Quiz: mało znane nazwy popularnych produktów. Czy wiesz, co się pod nimi kryje? »
Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »
Grill, piknik a może garden party? Sprawdź prognozę pogody i nie daj się zaskoczyć! Wypróbuj aplikację Pogoda Interia! Zainstaluj z Google Play lub App Store »