Jadalne chwasty – dlaczego warto je jeść i jak wykorzystać je w kuchni?

Chwasty to jedna z największych bolączek ogrodników. Okazuje się jednak, że większość z nich jest jadalna, dzięki czemu można wykorzystać je w kuchni. Dlaczego warto jeść chwasty i jak włączyć je do jadłospisu? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w niniejszym artykule!

Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Chwasty porastają łąki, trawniki i leśne polany, jednak ze względu na jednolity zielony dywan, jaki tworzą, niewiele osób zwraca na nie uwagę. A to wielka szkoda, ponieważ większość z nich nadaje się do jedzenia i stanowi wartościowy składnik rozmaitych potraw. Oczywiście, zanim użyjesz ich w swoich przekąskach, warto zapoznać się z ich dokładną charakterystyką, ponieważ niektóre z nich mogą ci zaszkodzić. Jak rozpoznać jadalne chwasty i rośliny? I jak ugotować z nich coś pysznego? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz poniżej! 

Sprawdź także: Znienawidzona w czasach PRL kasza, wraca do łask. Co można z niej zrobić?

Jak rozpoznać jadalne chwasty i rośliny? 

Chcesz wykorzystać jadalne chwasty w swojej kuchni? W takim razie wystarczy, że wybierzesz się na łąkę lub leśną polanę w dogodnym dla ciebie terminie. W pierwszej kolejności jednak należy zapamiętać kilka prostych zasad, które pomogą ci uniknąć zebrania nieodpowiednich roślin. Od czego zacząć? 

Po pierwsze nigdy nie wybieraj okazów, co do których nie masz całkowitej pewności. Mimo tego, że w Polsce większość z nich jest bezpieczna dla ludzkiego zdrowia, lepiej nie trafić na te toksyczne. Pocieszeniem jest fakt, że ich duży odsetek ma charakterystyczny, gorzki, cierpki lub kwaśny smak. Niestety – zdarzają się wyjątki od tej reguły.  

Drugą zasadą jest zbieranie jadalnych chwastów w odpowiednim czasie, a mianowicie wtedy, gdy są młode. Z biegiem miesięcy stają się one łykowate i tracą swój smak. Podczas zrywania obchodź się z ich łodygami delikatnie i zabieraj ze sobą tylko te ich części, które są ci potrzebne. Niemniej ważnym krokiem jest ich dokładne oczyszczenie i umycie. W tym wypadku bieżąca woda nie wystarczy – wypłucz swoje zbiory w ciepłej wodzie z octem, a następnie zblanszuj je we wrzątku przez dwie-trzy minuty i dodaj do potrawy. Dlaczego? Ponieważ jadalne chwasty najlepiej smakują zaraz po zerwaniu! 

Na liście najpopularniejszych roślin znajduje się koniczyna, mniszek lekarski, czosnek niedźwiedzi, pokrzywa, bluszczyk kurdybanek oraz ziarnopłon wiosenny. Pomimo panowania wszechobecnego trendu na włączanie do menu coraz to nowszych składników, należy pamiętać, że jadalne chwasty wprowadza się stopniowo, żeby uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jakie są potencjalne skutki uboczne ich zjedzenia? Do tych najczęściej występujących należą bóle brzucha, wzdęcia, biegunka oraz mdłości. 

Dlaczego warto jeść chwasty? 

Dlaczego warto jeść chwasty? Chociażby dlatego, że każdy z nich oferuje unikatowe połączenie substancji odżywczych. Idealnym tego przykładem jest wspomniana pokrzywa. Jakie związki chemiczne i minerały można w niej znaleźć? Na przykład żelazo, fosfor, wapń oraz magnez. Mniszek lekarski, na przykład, może poszczycić się wysokim stężeniem witaminy C, która wspiera układ odpornościowy w walce z infekcjami. Inną rośliną o tej samej cesze jest czosnek niedźwiedzi. Szukasz skutecznych sposobów na domowy detoks? W takim razie wybierz bratek jadalny, który odtruwa organizm, pomaga zwalczać infekcje dróg moczowych i działa hipotensyjnie.  

Przepisy na przekąski i dania z jadalnymi chwastami 

Nie wiesz, jak włączyć jadalne chwasty do swojego jadłospisu? Wystarczy, że skorzystasz z któregoś z naszych przepisów. Poniżej zamieściliśmy opcje, które sprostają oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających miłośników gotowania! 

Sałatka z jadalnymi chwastami 

Najprostszym sposobem na wykorzystanie jadalnych chwastów jest stworzenie z nich sałatki. Do jej przygotowania wystarczy użyć dowolnych warzyw, np. papryki, rzodkiewki, pomidorków koktajlowych, i wymieszać z bluszczykiem kurdybankiem, szczawiem oraz babką lancetowatą. Ostatnim komponentem tej przekąski jest domowej roboty winegret oraz szczypta wybranych przypraw, np. mieszanki toskańskiej. 

Smażone kwiaty mniszka lekarskiego 

Smażone kwiaty mniszka lekarskiego to doskonała opcja na filmowy wieczór z przyjaciółmi. Aby je wyczarować, przygotuj ciasto z mąki kukurydzianej i wody. Oczyść kwiaty i pozbądź się łodyg, a następnie rozgrzej w garnku olej. Maczaj kwiaty w cieście i obsmażaj je z obu stron do zarumienienia. Jeśli podstawowy przepis na ciasto ze szczyptą soli to dla ciebie za mało, możesz dołożyć do niego paprykę wędzoną, która idealnie podkręci jego smak. Innym wyjściem jest zaserwowanie ich na słono z twarożkiem i solą lub na słodko z cukrem pudrem. 

Frittata z pokrzywy 

Frittata z pokrzywy to bardzo pożywny pomysł na śniadanie. Wystarczy, że dorzucisz drobno pokrojone listki młodych roślin do masy na omlet jajeczny, a na końcu zmieszasz wszystko z ziołami. Dla uzyskania bardziej zbitej konsystencji polecamy wrzucić do mieszkanki starty żółty ser. Palce lizać! 

Zdrowy koktajl 

Z pewnością często dokładasz do swoich smoothies liście szpinaku. Nic w tym dziwnego – roślina ta oferuje ogrom prozdrowotnych właściwości. Jednak raz na jakiś czas można zamienić ją właśnie na jadalne chwasty, które w niczym jej nie ustępują. Dodaj je do mieszanki ulubionych komponentów – my proponujemy połączenie ananasa, wiórków i mleka kokosowego, truskawek oraz cukinii 

Pączki mniszka à la kapary 

Jeśli przepadasz za smakiem mniszka lekarskiego, koniecznie wypróbuj go w tej wersji. Realizację przepisu rozpocznij od przygotowania specjalnej marynaty. W tym celu zagotuj wodę z octem. Po ostudzeniu umieść pączki w słoiku i zalej płynem. Całość należy zapasteryzować. Po upływie tygodnia przetwór będzie gotowy do spożycia. Można wykorzystać go jako przystawkę do śniadania oraz wielu sałatek. 

Sałatka z ogórkiem, owcami i szczawikiem zajęczym 

Szczawik zajęczy odznacza się charakterystycznym kwaskowatym posmakiem. Dzięki temu idealnie sprawdzi się w duecie ze świeżym ogórkiem i kolorowymi owocami. Jakich składników potrzebujesz do wykonania tego przysmaku? Oprócz tytułowych jadalnych chwastów zaopatrz się w zielonego ogórka, jogurt grecki, truskawki, maliny, borówki, brzoskwinię oraz ser kozi

Jakie inne komponenty doskonale uzupełnią smak powyższej sałatki? Na przykład orzechy włoskie, nerkowce lub nasiona słonecznika. Możesz ją dodatkowo wzbogacić o kiełki, kilka kulek mozzarelli, domowy winegret zamiast jogurtu oraz miks sałat. Jeśli nie przepadasz za kozim serem, polecamy uzupełnić potrawę kremowym serkiem kanapkowym. Kropką nad i będą podstawowe przyprawy – sól i pieprz w zupełności wystarczą. 

Zainspiruj się przepisami naszych użytkowników.

1. Syrop z mniszka lekarskiego (mleczu)

 Syrop z mniszka lekarskiego (mleczu) Zobacz przepis

Syrop z mniszka lekarskiego (mleczu) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Wiosenne pesto z pokrzywy krwawnika i mniszka lekarskiego (mlecza)

 Wiosenne pesto z pokrzywy krwawnika i mniszka lekarskiego (mlecza) Zobacz przepis

Wiosenne pesto z pokrzywy krwawnika i mniszka lekarskiego (mlecza) / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pesto z pokrzywy

 Pesto z pokrzywy Zobacz przepis

Pesto z pokrzywy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Chleb z pokrzywą

 Chleb z pokrzywą Zobacz przepis

Chleb z pokrzywą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Sałatka z mniszkiem lekarskim

 Sałatka z mniszkiem lekarskim Zobacz przepis

Sałatka z mniszkiem lekarskim / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Surówka z pokrzywą

 Surówka z pokrzywą Zobacz przepis

Surówka z pokrzywą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Koktajl z pokrzywy

 Koktajl z pokrzywy Zobacz przepis

Koktajl z pokrzywy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Zupa z pokrzyw

 Zupa z pokrzyw Zobacz przepis

Zupa z pokrzyw / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Bułki z młodą pokrzywą

 Bułki z młodą pokrzywą Zobacz przepis

Bułki z młodą pokrzywą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Risotto z pokrzywami i groszkiem

 Risotto z pokrzywami i groszkiem Zobacz przepis

Risotto z pokrzywami i groszkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie




Zobacz także:

Obniżą cukier, ciśnienie i cholesterol. Sercowcy powinni się zajadać »

Rarytas ze spiżarni babci Ewy - przepis na marynowaną cebulę w słoiku »

Dzięki tym trikom kotlet schabowy będzie obłędnie pyszny. Do panierki dodaj jeden składnik »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Mazurek Wielkanocny

Powolutku przez podwórze idzie sobie stadko kurze, w ciapki, plamki, malowank...

Odsłon: 5583

>60 min
8
15 min
27
15 min
6

Polecane artykuły

Informacje Jeśli chcesz schudnąć z brzucha, wyrzuć te produkty z kuchni. Znany dietetyk radzi czego unikać na diecie

Wszystkie osoby, które interesują się tematyką zdrowego odżywiania, czy diet odchudzających, z pewnością spotkały się z pojęciem deficytu kaloryczn...

3
Informacje Najlepsza owsianka dla osób po 40-stce. Solidna dawka kwasów omega-3 i pomoc w zrzuceniu oponki

Wiele osób zauważa, że po 40-stym roku życia metabolizm zwalnia. Jeżeli chcesz zadbać o zdrowie, a jednocześnie czujesz, że twoja forma z wiekiem s...

5
Informacje Chili na odchudzanie. Przepisy na dania, które pozwolą zrzucić zbędne kilogramy

Gotowanie zdrowych posiłków jest kluczowe w procesie utraty wagi. Nie oznacza to jednak, że twoje dania mają być mdłe i nijakie. W poniższym artyku...

0
Ewa gotuje Ewa gotuje: Barszcz biały na otrębach, kurczak maślany, babka drożdżowa z bakaliami

W przedświątecznym odcinku programu "Ewa gotuje", prowadząca podzieli się z widzami fantastycznymi przepisami na potrawy, które warto zaserwować na...

1