Spis treści:
W zdrowej diecie nie może zabraknąć źródła białka, można je dostarczy spożywając mięso, ryby oraz nabiał. Dla osób, które unikają produktów odzwierzęcych lub z powodu nietolerancji pokarmowych muszą je wyeliminować, świetnym rozwiązaniem będzie włączenie do jadłospisu roślin strączkowych. Należą do nich wszelkie fasole, ciecierzyca czy soczewica, latem warto również sięgnąć po bób. Podpowiemy ci, jakie ma właściwości oraz sprawdzimy, jak jeść bób, żeby był najzdrowszy i najsmaczniejszy.

Sprawdź także:Jak dobrze ugotować fasolkę szparagową? Top 10 przepisów, które trzeba znać
Jakie właściwości ma bób?
Bób jest źródłem witaminy A, z grupy B, C, E oraz substancji mineralnych, takich jak potas, żelazo i sód. Jest także bogaty w wartościowe białko roślinne, dzięki czemu na długo cię nasyci, a także wesprze prawidłową pracę mięśni. Co jest szczególnie ważne dla osób na diecie redukcyjnej oraz tych, które uprawiają sport. Jedzenie bobu jest również polecane osobom, które borykają się z anemią, ponieważ zawiera sporo żelaza. Obecność potasu wpływa korzystnie na układ krążenia, pomaga regulować ciśnienie w krwi, wraz z sodem dba o zachowanie równowagi sodowo-potasowej.
Spożywanie bobu będzie miało również korzystny wpływ na układ nerwowy, ponieważ zawiera kwas foliowy oraz sporo witamin z grupy B. Przypisuje się mu również działanie wspierające leczenie choroby Parkinsona. Co więcej, w bobie znajdziemy także błonnik pokarmowy, który wspiera prawidłowe trawienie, a także pomaga zbić wysoki poziom cukru oraz "złego" cholesterolu we krwi. Przyspiesza przemianę materii, przez co może wspomóc proces utraty zbędnych kilogramów.
Jak jeść bób – ze skórką czy bez?
Nie wszyscy wiedzą o tym, że bób można jeść ze skórką, w szczególności wtedy, kiedy jest młody i świeży. W bobowej skórce znajduje się kompleks cennych witamin, minerałów oraz mnóstwo błonnika pokarmowego. Co ciekawe, chociaż najpopularniejszym sposobem jedzenia bobu jest spożywanie go po ugotowaniu, świetnie smakować może również na surowo. Wystarczy wyjąć młode ziarenka ze strączków.
Jak gotować bób, żeby był zdrowy?
Gotowanie bobu nie jest trudne, niestety często towarzyszy mu nieprzyjemny zapach, dlatego warto wrzucić do gotującego się bobu gałązkę kopru. Przed ugotowaniem powinieneś także dokładnie wypłukać ziarna pod zimną wodą. Następnie przełóż bób do garnka, wlej dwukrotną ilość wody oraz wsyp łyżkę cukru. Gotuj bób do momentu, aż zacznie wrzeć, następnie dodaj łyżeczkę soli i zmniejsz ogień. Pozostaw go pod przykryciem przez kwadrans, w przypadku starszych ziaren czas może się wydłużyć.
Aby uniknąć wzdęć po zjedzeniu bobu, przed rozpoczęciem gotowania należy zalać go gorącą wodą i odstawić na godzinę. Następnie odcedź bób, ugotuj go w nowej wodzie wraz z solą. Dobrym pomysłem będzie dodanie do niego ziół, np. oregano, miętę, kminek, koper włoski, rozmaryn czy kolendrę.
Zastanawiasz się, do czego dodać bób? Oto propozycje naszych użytkowników.
1. Bób karmazynowy z burratą i mango

Bób karmazynowy z burratą i mango / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Orientalny smażony bób

Orientalny smażony bób / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Bób z boczkiem i pietruszką

Bób z boczkiem i pietruszką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Bób z kaszą bulgur i soczewicą

Bób z kaszą bulgur i soczewicą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Najprostszy przepis na bób

Najprostszy przepis na bób / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Bób z chrupiącą posypką

Bób z chrupiącą posypką / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
11. Bób w sosie vinegrette

Bób w sosie vinegrette / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: fit.poradnikzdrowie.pl, dietetycy.org.pl
Zobacz także:
Zielony koktajl od Ewy Wachowicz. Pomoże „wymieść” toksyny z organizmu i wspomoże odchudzanie »
Przejadły ci się lody? Spróbuj tego chłodnego deseru, który je zastąpi »
Nie obieraj, a jeśli obierzesz, nie wyrzucaj. Zaskakujące właściwości skórek z ziemniaków »