Dania jednogarnkowe

W morelach kryje się skarbnica zbawiennych mikroelementów i witamin, wykazujących prozdrowotne właściwości. Zarówno świeże, jak i suszone morele stanowią idealny dodatek do wielu potraw i dań polskiej kuchni. Sprawdź, jak wprowadzić je do codziennego menu.

Fot. 123RF/Picsel

Morele to owoce pestkowe, które swoim wyglądem przypominają nieco brzoskwinie. Cechuje je złoto-pomarańczowy kolor, delikatny meszek pokrywający skórkę oraz gęsty i odżywczy miąższ. Średniej wielkości owoc waży ok. 35 g i ma mniej więcej pięć centymetrów średnicy.

Z zewnątrz bardzo niepozorne, morele kryją w swoim wnętrzu moc mikroelementów, a także szereg antyoksydantów, które mają nieoceniony wpływ na funkcjonowanie ludzkiego ciała. Owoc ten poleca się spożywać w całości ze skórką, ponieważ to właśnie ta zewnętrzna część moreli zawiera największą ilość cennego błonnika oraz witamin.

Morele: właściwości

Morele oferują całe spektrum zbawiennych substancji. Witamina C zawarta w tych owocach idealnie nada się, aby wspomóc twój układ odpornościowy. Z kolei witamina A odpowiada za poprawę wyglądu skóry oraz prewencję takich schorzeń wzroku jak zwyrodnienie plamki żółtej czy zaćma.

Te niewielkie, żółto-pomarańczowe owoce mogą poszczycić się również zawartością potężnego przeciwutleniacza, czyli witaminy E. Jest on odpowiedzialny za walkę z wolnymi rodnikami, spowalniając procesy starzenia się organizmu.

W morelach znajdują się również polifenole i flawonoidy stanowiące dodatkową ochronę organizmu przed stresem oksydacyjnym. Należą do nich: katechiny, kwercetyna i kwas chlorogenowy. Wysoka zawartość błonnika w tym owocu z pewnością poprawi twoje trawienie i pomoże ci zwalczyć potencjalne zaparcia.

Weź udział w konkursie i wygraj 250, 500 lub 1000 zł! Kliknij!

Obiadowa opcja: schab z morelami

Połączenie słodkich owoców i soczystego mięsa to strzał w dziesiątkę, jeśli chodzi o obiadowe menu. Świetnym przykładem takiej pozycji jest schab z morelami. Słodki posmak moreli wyśmienicie podbija nuty zawarte w czerwonym mięsie. Jak przygotować to danie, aby zaskoczyć rodzinę i przyjaciół?

Pierwszym krokiem do przygotowania schabu z morelami jest wybór mięsa. Najlepiej wybrać kawałek od strony karczku, który pokrywa delikatny tłuszczyk. Oprócz mięsa ważny jest wybór moreli. W tym przepisie stosuje się ich suszoną wersję. Pamiętaj, aby postawić na takie, które nie są zbyt twarde. Dzięki temu zaoszczędzisz czas na ich namaczaniu.

Elementem podkręcającym całe danie jest dodatek łyżeczki miodu oraz soku z jednej pomarańczy. Przed włożeniem schabu do piekarnika należy zalać go marynatą, która składa się z wyżej wymienionych dwóch słodkich elementów oraz dodatku bulionu warzywnego i czosnku.

Zobacz: Sałatka pomidorowo-morelowa

Mączne smakowitości: knedle z morelami

Knedle z morelami to mączny obiad, który pokochają wszyscy. Ich ciekawą wariacją są knedle serowe, które idealnie wpasują się w letnią atmosferę. Ich sekret tkwi w dodaniu do ciasta półtłustego lub tłustego twarogu.

Tak przygotowane ciasto należy włożyć do lodówki na 20 minut. Schłodzenie ciasta nada knedlom odpowiedniej konsystencji, która ułatwi ich lepienie. Odrywaj niewielkie kawałki ciasta i rozgniataj je w dłoniach. Następnie umieść niewielką część obranej i osuszonej moreli w środku i zalep ciasto wokół owocu.

Pamiętaj, aby knedle gotować po kilka sztuk tak, aby nie posklejały się ze sobą. Gotuj je kilka minut, aż do ich wypłynięcia na powierzchnię. Z czym je podać? Nasz wariant to kwaśna śmietana.

Kolacja na słodko: placek z morelami

Kto pogardzi słodką kolacją w postaci placka z morelami? Ta pyszna przekąska przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym domownikom, ale również wielu dorosłym fanom moreli. Do przygotowania tego dania potrzebujesz oczywiście dorodnych moreli, masła w temperaturze pokojowej, cukru pudru, jajek, szczypty proszku do pieczenia, łyżeczki cukru wanilinowego i trochę cukru pudru do posypania placka.

Zastanawiasz się, w jakiej temperaturze najlepiej piec placek z morelami, aby był puszysty i delikatny? Piekarnik nagrzany do 180 stopni i 35 minut wystarczą, abyś mógł cieszyć się smaczną kolacją. Jeżeli po tym czasie placek jest nadal niegotowy, piecz go do tzw. suchego patyczka.

Słodka przekąska: ciasto z morelami

Ciasto z morelami zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia. Ciekawą odmianą tego słodkiego deseru jest z pewnością kruche ciasto z dodatkiem budyniowej pianki. Czego potrzebujesz, aby je wyczarować?

Na liście składników do ciasta znajduje się mąka pszenna, zimne masło lub margaryna, szczypta proszku do pieczenia, cukier puder i żółtka jaj. Jeżeli chodzi o piankę budyniową, można ją łatwo przygotować z białek, które ci pozostały z ciasta, szklanki drobno zmielonego cukru, cukru wanilinowego, budyniu waniliowego i oleju rzepakowego. Całość można udekorować świeżymi owocami i cukrem pudrem.

Układanie w foremce do pieczenia zacznij od spodu z kruchego ciasta. Następnym krokiem jest równe wysmarowanie go budyniową pianką. Trzecia warstwa w kolejności to świeże połówki moreli, które na sam koniec należy posypać pierzynką z kruszonki - i gotowe!

Zobacz: Pyszne i zdrowe smoothie z morelami

Coś na kanapki: dżem z moreli

Dżem z moreli to idealna opcja zarówno jako letnia przekąska, jak i lekarstwo na zimową chandrę. Klasyczny przepis na dżem morelowy jest banalnie prosty. Jedyne składniki, jakich potrzebujesz do dżemu to morele, cukier i sok z cytryny.

Aby przygotować dżem z moreli, należy w pierwszej kolejności umyć i osuszyć owoce, a następnie ugotować je z dodatkiem cukru. Jeśli lubisz przetwory, w których znajdują się większe kawałki owoców, zostaw parę moreli i dorzuć je na sam koniec gotowania. W ten sposób owoce się nie rozgotują i będą stanowiły smaczną niespodziankę na kanapce.

Dlaczego w składnikach wymieniliśmy sok z cytryny? Jest to sekretny składnik, który zapobiegnie ciemnieniu owoców. Dzięki czemu twój morelowy dżem zachowa przepiękny żółtawo-pomarańczowy odcień.

Nalewka morelowa

Lubisz alkohol na bazie słodkich owoców? Nalewka morelowa będzie hitem na imieninach babci, urodzinach dziecka, a nawet podczas piątkowej imprezy ze znajomymi. Nalewka z moreli charakteryzuje się ciekawym słodkim posmakiem, który pasować będzie do ciast, a nawet niedzielnych pozycji obiadowych.

Aby przygotować nalewkę, należy pokroić umyte owoce, usunąć pestki i umieścić je w dużym słoiku. Następnie trzeba zasypać je cukrem i przykryć gazą na kilka dni. W tym czasie owoce puszczą sok, a cukier się rozpuści, tworząc słodką zalewę.

Po tym czasie wlej alkohol i odstaw słoik w ciemne i suche miejsce na ok. dwa miesiące. Po upływie tego czasu nalewkę należy przecedzić i przefiltrować, używając filtra do kawy. Jeśli chcesz zrobić znajomym słodki prezent, możesz przelać alkoholowy napój do ozdobnych butelek i podarować je najbliższym. Nalewka morelowa będzie gotowa dopiero po 6 miesiącach, więc warto dobrze oszacować czas przed okazją.

Suszenie moreli

Kochasz świeże morele, ale jeszcze bardziej lubisz ich suszony wariant? W sklepach dostępne są gotowe produkty, jednak ich przemysłowa obróbka wymaga użycia dodatków chemicznych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twoje morelowe bakalie są wolne od wszelkich nadprogramowych substancji, możesz przygotować je w zaciszu domowym.

Suszenie moreli nie jest procesem skomplikowanym. Wystarczy ułożyć je na blasze zabezpieczonej papierem do pieczenia i umieścić w piekarniku rozgrzanym do 60 stopni na 24-36 godzin. Chcesz uniknąć ciemnienia owoców? Podobnie jak w przypadku dżemu, warto przygotować sobie nieco soku z cytryny, który pozwoli owocom na zachowanie pięknego pomarańczowego odcienia. Zamiennikiem soku z cytryny będzie roztwór przygotowany z kwasku cytrynowego i wody.

Zainspiruj się pysznymi przepisami na morelowe dania:

1. Kawałki kurczaka z batatami, morelami, żółtymi pomidorkami i czerwoną cebulą

Kawałki kurczaka z batatami, morelami, żółtymi pomidorkami i czerwoną cebulą

Fot. FoodSafari na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

2. Filet z kurczaka z morelą

Filet z kurczaka z morelą

Fot. Tradycyjna_Kuchnia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

3. Knedle z morelami

Knedle z morelami

Fot. Pularda na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

4. Sałatka z morelami, orzechami włoskimi i mozzarellą

Sałatka z morelami, orzechami włoskimi i mozzarellą

Fot. Zyciezesmakiem na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

5. Pierogi z morelami, jogurtem naturalnym i białą czekoladą

Pierogi z morelami, jogurtem naturalnym i białą czekoladą

Fot. Babeczka35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

6. Morele w korzennym syropie

Morele w korzennym syropie

Fot. Babeczka35 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


7. Ciasto z morelami

Ciasto z morelami

Fot. Steve na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

8. Ucieraniec z morelami

Ucieraniec z morelami

Fot. Danutamagda-slugocka na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

9. Placuszki z morelami

Placuszki z morelami

Fot. Ciacho50 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

10. Chleb herbaciany z suszonymi morelami

Chleb herbaciany z suszonymi morelami

Fot. Maudie na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

11. Smoothie z melona i dojrzałych moreli

Smoothie z melona i dojrzałych moreli

Fot. Kuchniax2 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

 

12. Deser słoneczny z morelą i winogronem

Deser słoneczny z morelą i winogronem

Fot. Zewaewa na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa gulaszowa ostra

Mocno rozgrzewająca, pikantna zupa gulaszowa, zimą w sam raz na obiad. Można...

Odsłon: 19

30 min
2
Zupy Zupa ogórkowa z ryżem na żołądkach indyczych

Zupa ogórkowa tym razem z ryżem i na pysznych żołądkach indyczych. Zupka deli...

Odsłon: 148

30 min
4
>60 min
3
Sałatki Carpaccio z buraka

Carpaccio z buraka to bardzo prosta i smaczna sałatka, która również pięknie...

Odsłon: 2051

15 min
8

Polecane artykuły

Informacje Mało znana, przez co jest niedoceniana. Kasza owsiana - właściwości i przepisy

Większość z nas kojarzy owies głównie z płatkami owsianymi, które trafiają na nasze stoły m.in. w formie owsianki czy zdrowych przekąsek. Tymczasem...

4
Ewa gotuje Ewa Wachowicz zaskakuje. Co zrobiła z klasycznymi daniami?

Ewa Wachowicz zabrała się za przyrządzanie absolutnych klasyków - kapuśniaka, golonki i sernika. Nie kierowała się jednak tradycyjnymi przepisami i...

2
Informacje Obiad na 2 dni. Propozycje szybkich dań dla zapracowanych

Obiad na dwa dni to idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas i energię w codziennej rutynie. Przygotowując posiłek na kilka dni,...

7
Informacje Cztery skuteczne sposoby, dzięki którym ograniczysz marnowanie żywności

Marnowanie żywności to problem wielowymiarowy. Można spojrzeć na niego z perspektywy społecznej – gdy mnóstwo ludzi na świecie głoduje, część wyrzu...

0