Ewa_Gotuje

Oblepi twoje stawy lepiej niż kolagen z apteki. Zrób według naszego przepisu i jedz często

Jeśli chcesz zadbać o zdrowie kości, stawów oraz piękną skórę, koniecznie włącz do swojej diety, produkty, w których znajduje się kolagen. Sprawdź, jak wpływa on na organizm oraz co warto jeść na diecie kolagenowej. Okazuje się, że popularna przystawka serwowana podczas rodzinnych przyjęć, może mieć go więcej niż specyfiki dostępne w aptece!

Jakie jedzenie ma najwięcej kolagenu? | Fot.123RF/Picsel

Spis treści:

Kolagen jest białkiem budulcowym, które znajduje się we wszystkich komórkach i tkankach naszego ciała. Stanowi składnik kości, stawów, zębów czy skóry, jest także niezwykle istotny w wielu procesach zachodzących w organizmie. Można dostarczyć go również z zewnątrz, zarówno w postaci aptecznych tabletek i proszków, jak i za pośrednictwem pożywienia. W poniższym materiale podpowiemy ci, jakie jeszcze prozdrowotne właściwości ma kolagen oraz jak zrobić dobrą galaretę.

Sprawdź także: To jedno z najzdrowszych mięs, ale nie jest popularne. Idealne dla walczących z wagą i cukrzycą

Kolagen – właściwości

Chociaż organizm człowieka samodzielnie potrafi wytworzyć kolagen, istnieje kilka czynników, które osłabiają lub hamują jego produkcję. Przede wszystkim jest to wiek, produkcja kolagenu zaczyna wyhamowywać już po 25 roku życia. Inną przyczyną jest także menopauza. Niekorzystne jest również długotrwałe działanie stresu, szkodliwe promieniowanie słoneczne, zbyt duża ilość cukru w diecie, a także zanieczyszczenie powietrza. Warto pamiętać również o tym, że w syntezie kolagenu bierze udział witamina C, dlatego należy zadbać o to, by w diecie nie zabrakło owoców i warzyw.

Kolagen jest odpowiedzialny za prawidłowy stan układu kostnego, odpowiada za mocne kości, zęby oraz zdrowe stawy. Niedobór kolagenu może objawiać się charakterystycznym „strzelaniem” oraz sztywnością w stawach. W trudniejszych przypadkach dochodzić może do osteoporozy, złamań, a także utraty mazi stawowej. Spożywanie kolagenu może pomóc zmniejszyć uczucie bólu w kościach i stawach. Ponadto kolagen pomaga wchłaniać składniki mineralne, takie jak magnez, wapń i fosfor, co ma istotny wpływ na gęstość kości.

Biało to wspiera także działanie układu odpornościowego, pomaga pozbyć się patogenów oraz chroni organizm przed toksynami. Białko kolagenowe uczestniczy także w ochronie narządów takich jak żołądek, wątroba oraz nerki.

Dodatkowo ma również korzystny wpływ na układ krwionośny – reguluje ciśnienie krwi, a także zapobiega odkładaniu się tłuszczu w naczyniach krwionośnych. Wspiera także pracę układu pokarmowego, może przynieść dobroczynne skutki w przypadku leczenia refluksu oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Kolagen szeroko znany jest również ze swojego wpływu na urodę. Pomaga zachować elastyczność oraz dobrą kondycję skóry, a także wpływa na mocne i niełamliwe włosy i paznokcie.

Warto pamiętać, że niedobór kolagenu może objawiać się obniżeniem energii, brakiem koncentracji i zmęczeniem. Pogarsza się również stan cery – jest sucha, wydaje się odwodniona, zmarszczki są bardziej widoczne, co więcej, może dojść również do nasilenia widoczności cellulitu. 

Jakie jedzenie ma najwięcej kolagenu?

Kolagen występuje się w wielu produktach spożywczych. Znajdziesz go w żelatynie wieprzowej, galaretkach, zarówno tych mięsnych, rybnych, jak i owocowych, rybie w galarecie, podrobach, salcesonie, golonce, kurzych łapkach, a także jajkach. Dobrym pomysłem będzie również przygotowanie rosołu kolagenowego, który doskonale zadba o stan twoich kości i stawów.

Która galareta jest zdrowsza – wieprzowa czy drobiowa?

Jeśli chcesz włączyć do swojej dania bogate w kolagen, koniecznie przygotuj domową galaretę. Ten PRL-owski przysmak można lubić lub nie, nie da się jednak odmówić mu prozdrowotnych właściwości. Danie to można przygotowywać zarówno z wieprzowiny, jak i drobiu. Wersja z kurczakiem będzie na pewno nieco lżejsza, ma również mniej tłuszczu. Warto jednak pamiętać, że do tego przepisu poleca się dodać żelatynę. Galareta wieprzowa zawiera natomiast więcej kolagenu, wymaga jednak dłuższego czasu przyrządzania, jest również tłustsza, a co za tym idzie bardziej kaloryczna.

Jak zrobić dobrą galaretę? Przepis

Do przygotowania galarety z nóżek wieprzowych, będziesz potrzebować: dwa litry wody, 800 g nóżek wieprzowych, 500 g golonki, 250 g włoszczyzny (marchewki, korzenia pietruszki i selera), dużą cebulę, 8 ząbków czosnku, ocet, pieprz w ziarnach, liść laurowy, goździki, ziele angielskie, sól i pieprz mielony.

Oczyszczone i opalone nóżki podzielić na połówki, golonkę umyć i wyciąć kości, mięso włożyć do garnka. Wlać dwa litry zimnej wody i gotować na małym ogniu przez cztery godziny, w razie potrzeby dolewając wodę. Godzinę przed końcem gotowania wrzuć marchew, pietruszkę, seler oraz całą cebulę nakłutą goździkami, wsyp również pozostałe przyprawy. Po godzinie odcedź wywar, dodaj ocet i przeciśnięty przez praskę czosnek. Kiedy mięso ostygnie obierz je i dosyć drobno pokrój. Wrzuć je ponownie do wywaru i chwilę podgotuj. Warzywa z rosołu pokrój w kostkę, na dno wybranych naczyń, w których będziesz robić galaretki, ułóż marchewkę, zalej wywarem z mięsem. Poczekaj, aż zimne nóżki stężeją. Podawaj z octem.

Najlepsze przepisy na „zimne nóżki”

Chcesz poznać więcej ciekawych przepisów na mięsne galarety? Koniecznie zainspiruj się daniami przygotowanymi przez naszych użytkowników. Oto najlepsze przepisy na „zimne nóżki”.

 

1. Dzikie zimne nóżki

 Dzikie zimne nóżki Zobacz przepis

Dzikie zimne nóżki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Zimne nóżki

 Zimne nóżki Zobacz przepis

Zimne nóżki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Galareta wieprzowa - zimne nóżki

 Galareta wieprzowa - zimne nóżki Zobacz przepis

Galareta wieprzowa - zimne nóżki / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Swojski kurczak w galarecie

 Swojski kurczak w galarecie Zobacz przepis

Swojski kurczak w galarecie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Wieprzowe zimne nóżki z koperkiem

 Wieprzowe zimne nóżki z koperkiem Zobacz przepis

Wieprzowe zimne nóżki z koperkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Kurczak w galarecie

 Kurczak w galarecie Zobacz przepis

Kurczak w galarecie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Galaretka mięsna

 Galaretka mięsna Zobacz przepis

Galaretka mięsna / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Wieprzowe zimne nóżki w słoikach - wakacyjna konserwa

 Wieprzowe zimne nóżki w słoikach - wakacyjna konserwa Zobacz przepis

Wieprzowe zimne nóżki w słoikach - wakacyjna konserwa / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Galareta idealna na święta

 Galareta idealna na święta Zobacz przepis

Galareta idealna na święta / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Wielkanocne jajka z galaretą i kurczakiem

 Wielkanocne jajka z galaretą i kurczakiem Zobacz przepis

Wielkanocne jajka z galaretą i kurczakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Kawa popularna w PRL-u powraca. Nie podnosi ciśnienia, odżywia ciało, likwiduje zaparcia »

Dlatego wątróbka jest twarda jak podeszwa. Trik, by rozpływała się w ustach »

Tylko jedna mąka gwarantuje idealne kopytka. Nigdy się nie rozlecą! »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Przekąski Kanapka Sloppy Joe

Kanapka Sloppy Joe to popularna amerykańska przekąska typu fast food, wciąż n...

Odsłon: 688

60 min
7
60 min
5
60 min
10
15 min
7

Polecane artykuły

Ewa gotuje Mięsa z rusztu według Ewy Wachowicz i Mateusza Gesslera. Przepisy idealne na majówkę

Podczas tegorocznej majówki planujesz przygotować schab z rusztu? Jeśli tak, koniecznie zapoznaj się z przepisami, które w 510. odcinku programu "E...

1
Informacje Egzotyczny owoc o wyjątkowym smaku. Jak jeść kiwano i co można z niego zrobić?

Kiwano – egzotyczny owoc z Afryki – cieszy się coraz większą popularnością w polskiej kuchni. I nic w tym dziwnego – nie dość, że zachwyca ono swoi...

1
Informacje Witaminy z grupy B – na co pomagają, w czym się znajdują?

Witaminy z grupy B są niezmiernie ważne dla naszego zdrowia. Wspierają funkcjonowanie układu nerwowego, przyczyniają się do utrzymania zdrowej skór...

0
Informacje Sezon grillowy czas zacząć! Oto prawdziwy „narodowy sport Polaków”

Grillowanie zajmuje ważne miejsce w sercach Polaków. Śmiało można stwierdzić, że to nasz sport narodowy, który jednoczy przyjaciół i rodziny w upal...

0