Spis treści:
- Skąd pochodzi nazwa mazurek?
- Jaka jest tradycja pieczenia mazurków?
- Przepis na mazurka wielkanocnego
Mazurki różnią się nadzieniem, polewami i oczywiście wyglądem. Najpiękniejsze z nich wymagają pracy, jednak ogólnie mazurek wcale nie jest tak problematycznym ciastem, jak może się wydawać. Mamy dla was kilka przepisów na doskonałe mazurki, którymi zachwycać się będzie cała rodzina.
Skąd się wzięła nazwa mazurek?
Chociaż mazurek to ciasto na wskroś polskie, tradycyjnie ten przysmak najprawdopodobniej wywodzi się z Turcji. Najprawdopodobniej, gdyż to również nie jest potwierdzone. Jednak już od XVII wieku jest on wypiekany regularnie w naszym kraju, głównie podczas Wielkanocy. Stanowi ono bowiem symbol zakończenia Wielkiego Postu. Skąd wzięła się nazwa mazurek? To również nie jest do końca wyjaśnione, choć mazurek kojarzy się automatycznie z regionem Polski - mazurami. Choć ciasto prawdopodobnie stamtąd nie pochodzi, już do końca będzie w nie wpisana właśnie ta mazurska część.
Zobacz: Mazurek kokosowy z morelami
Jaka jest tradycja pieczenia mazurów?
Jak wspomnieliśmy, mazurek jest ciastem, które wypieka się na zakończenie Wielkiego Postu - aby uczcić 40 dni postnego życia i przygotować się do Wielkanocy, czyli najważniejszego święta w wierze katolickiej. Według tradycji mazury były formą nagrody dla osób, którym udało się wytrzymać czas postu bez cieszenia się smakiem potraw mięsnych czy też deserów.
Tradycyjnie mazurki piecze się z różnych rodzajów ciast, dlatego nie musicie ograniczać się wyłącznie do ciasta kruchego. Najpopularniejsze mazury posiadają dwie warstwy ciast różnego typu - biszkoptowo-tłuszczowego i kruchego. Kiedyś powstawały również mazurki z ciasta marcepanowego, a nawet makaronikowego, jednak dzisiaj to kruche ciasto pojawia się najczęściej na stołach. A skoro już o tym mowa - jak przygotować idealne mazurki?
Przepis na mazurka wielkanocnego
1. Mazurek orzechowy
Aby przygotować idealnego mazurka orzechowego, warto najpierw skupić się na przepisie na ciasto kruche. To właśnie na nim najlepiej buduje się doskonałe mazurki. Sprawdzone kruche ciasto zrobicie z 150 gramów mąki pszennej i takiej samej ilości mąki krupczatki, kostki masła, dwóch żółtek i 100 gramów cukru pudru. To tyle!
Zacznijcie od wymieszania dwóch typów mąki z cukrem pudrem. Dlaczego używamy akurat cukru pudru? Dzięki temu ciasto nie będzie miało żadnych grudek. Teraz do miski wrzućcie dwa żółtka i pokrojone w kostki masło. Uwaga! Masło musi być wyjęte prosto z lodówki - ma być twarde i zimne.
Ciasto można łączyć mikserem lub ręcznie. Gdy będzie gotowe, uformujcie z niego kulkę i zawińcie ją w folię. Teraz powinno odpocząć przez godzinę w lodówce. Po tym czasie wyciągnijcie je z lodówki i rozwałkujcie kawałek. Możecie układać kruche ciasto płatami, by pokryło blaszkę. Zróbcie niewielkie dziurki za pomocą widelca i pieczcie je w 180 stopniach przez 15 minut.
W tym czasie możecie przyrządzić masę do mazurka orzechowego. Świetnym pomysłem jest wykorzystanie dwóch białek, które pozostały po przygotowaniu kruchego ciasta, do przyrządzenia delikatnej bezy orzechowej. Ubijcie białka na sztywno, dodając do niej odrobinę soli. Gdy będzie gotowa, wrzućcie do miski z pianką kruszonkę z orzechów (100 gramów orzechów zmiksujcie w blenderze).
Jeśli chcecie jeszcze bardziej podkręcić smak mazurka, dodajcie do orzechów jeszcze 100 gramów chałwy. Ją również zblendujcie i całość przełóżcie do miski z białkiem. Szybkimi ruchami szpatułki wymieszajcie całość. Gdy wyciągniecie spód z piekarnika, poczekajcie chwilę, by ostygł. Nałóżcie piankę orzechową i pieczcie całość przez 10 minut - również w 180 stopniach. Teraz wystarczy polać mazurka czekoladą lub polewą karmelową i ozdobić go orzechami.
2. Mazurek kajmakowy
Mazurek kajmakowy należy do tych najbardziej popularnych - zrobicie go bez większego problemu. Najlepiej przygotować wcześniej ciasto kruche, by móc tylko sięgnąć po nie z lodówki. Krem kajmakowy znajdziecie w sklepie – do niego dodajcie dwie łyżki roztopionego masła oraz odrobinę soli. Dzięki temu kajmak będzie przypominać słony karmel. Zmiksujcie całość na gładką masę. Na upieczone kruche ciasto wyłóżcie masę kajmakową i ozdóbcie ją tak, jak tylko chcecie. Tu świetnie sprawdzą się jajeczka czekoladowe, małe bezy i oczywiście pisaki z kolorowym lukrem, który pozwala na kreatywne szaleństwa w kuchni.
3. Mazurek czekoladowy
Mazurek czekoladowy nie jest tak popularny, jak ten kajmakowy. Wielka szkoda, bo jego smak jest zniewalający! Zwłaszcza jeśli lubicie kakao. Jak przygotować masę do mazurka czekoladowego? Potrzebujecie 100 gramów gorzkiej czekolady i 100 gramów mlecznej, a także 10 mililitrów kremówki. Przyda się również coś na przełamanie smaku. Co powiecie na dżem porzeczkowy?
Gdy już upieczecie pyszne ciasto kruche na mazurka, posmarujcie spód dżemem. Nie żałujcie go - warstwa powinna być wystarczająco gruba, by dżem był wyczuwalny. Następnie do garnuszka wlejcie śmietankę i zagrzejcie ja (nie gotujcie). Rozpuśćcie czekoladę tak, by stworzyć gładką masę. Gdy lekko ostygnie, wylejcie ją na ciasto posmarowane dżemem. Posypcie całość posiekanymi orzechami i wiórkami kokosowymi. Całość włóżcie do lodówki, by masa zastygła.
Sprawdź także: Kiedy i jak wysiać owies, by ozdobił wielkanocny stół? Oto najlepszy termin!
4. Mazurek à la rafaello
Dla wszystkich fanów kokosowych wypieków, mazurek à la rafaello jest koniecznością. Tym bardziej że zrobicie go bez większego wysiłku. Do przygotowania masy kokosowej potrzebujecie 100 gramów mascarpone, 100 mililitrów kremówki oraz dwóch kieliszków likieru Malibu.
Zimną kremówkę ubijcie na sztywną pianę, dodając do niej likier. Następnie powoli, po łyżeczce, dodawajcie mascarpone - cały czas mieszając. Krem jest już gotowy. Co dalej? Na upieczone ciasto wysypcie płatki migdałowe, a następnie ułóżcie na nich krem. Wszystko posypcie wiórkami kokosowymi. Mazurka oczywiście należy włożyć do lodówki.
5. Mazurek pomarańczowy
Jeśli w święta macie ochotę na coś bardziej orzeźwiającego, prawdopodobnie spodoba wam się pomysł na mazurek pomarańczowy. Jak go zrobić? Potrzebujecie trzy, cztery pomarańcze, 200 gramów cukru, 80 gramów masy marcepanowej i sok z jednej cytryny.
Najpierw dokładnie umyjcie pomarańcze (możecie je sparzyć) i zetrzyjcie z nich skórkę. Usuńcie pestki i białe części - w blenderze zmiksujcie miąższ razem z sokiem z cytryny. Masę wlejcie do garnka, zasypcie cukrem i dodajcie skórkę. Gotujcie przez 30 minut, by całość zgęstniała. Na upieczony spód mazurka połóżcie startą masę marcepanową, a na niej konfiturę z pomarańczy. Całość włóżcie do lodówki.
6. Mazurek dekadencki
Jeśli chcecie zjeść ciasto na bogato, musi to być mazurek dekadencki. Choć obecnie nie jest tak popularny, jak inne wersje tego deseru, to z pewnością warto sobie o nim przypomnieć! W skład jego masy wchodzi masło orzechowe, śmietana kremówka i odrobina cukru. Całość z kolei oblana jest polewą czekoladową. Pychota. Jak zrobić takiego mazurka? Wystarczy połączyć 200 gramów masła orzechowego z czterema łyżkami cukru. Następnie dodać do masy 200 mililitrów ubitej kremówki. Całość połączcie, by stworzyć gładką masę.
Niezależnie od tego, jakie mazurki będą w waszych domach, najważniejsze, by tradycja pieczenia (i jedzenia) tych ciast nadal była obecna.
3. Mazurek migdałowy z masą kajmakową
Zobacz przepisMazurek migdałowy z masą kajmakową / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Mazurek z koglem-moglem
Zobacz przepisMazurek z koglem-moglem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Mazurek kajmakowy
Zobacz przepisJak zrobić mazurka na Wielkanoc? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Migdałowy mazurek bez cukru, mąki i masła
Zobacz przepisMigdałowy mazurek bez cukru, mąki i masła / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Wielkanocny mazurek z kajmakiem i dżemem
Zobacz przepisWielkanocny mazurek z kajmakiem i dżemem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Mazurek z kajmakiem i kremem budyniowym
Zobacz przepisMazurek z kajmakiem i kremem budyniowym / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
12. Mazurek według Ewy Wachowicz
Zobacz przepisMazurek według Ewy Wachowicz / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
13. Mazurek migdałowo-pomarańczowy
Zobacz przepisMazurek migdałowo-pomarańczowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
14. Mazurek z czekoladą i kajmakiem
Zobacz przepisMazurek z czekoladą i kajmakiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
15. Mazurek orzechowy siostry Anastazji. Rozpływa się w ustach
Zobacz przepisMazurek orzechowy siostry Anastazji / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Obłędnie kremowa zupa chrzanowa Magdy Gessler. Przygotuj zamiast żurku »
Na zmarszczki, przebarwienia i uporczywe wypryski. Ten olej działa jak drogi kosmetyk »
Sekretne składniki siostry Anastazji. Oto co dodaje do surówki z kapusty »