Dania jednogarnkowe

Rozgrzewają, a odchudzają. Dodaj te przyprawy do jesiennych dań

Nie tylko świetnie rozgrzewają i dodają smaku jesiennym potrawom, ale też wpływają prozdrowotnie na organizm. Które przyprawy odchudzają? Odkryj cenne właściwości pięciu popularnych dodatków, wprost obowiązkowych w kuchni.

Fot.123RF/Picsel

Większość z nich na pewno znasz i często używasz w kuchni. Jesienią warto postawić na nie w szczególności, bo pasują smakiem do wielu potraw. O czym mowa? O przyprawach, które odchudzają. Jeśli zależy ci na przyspieszeniu metabolizmu i utrzymaniu zdrowej sylwetki, włącz je do codziennej diety. 

Sprawdź także: Jajka na odchudzanie. Jedz je nawet codziennie

Cynamon

Jakie właściwości ma cynamon? Wspomaga procesy trawienne, przez co pomaga w utracie kilogramów. Już pół łyżeczki cynamonu dziennie, może zatrzymać pociąg do słodyczy oraz nadać poczucie sytości. W ten sposób unikniemy przejadania się oraz nagłych ataków głodu. Przyprawa wykazuje też silne działanie antyseptyczne, bakteriobójcze i grzybobójcze. Choć cynamon świetnie pasuje do ciast i deserów, lepiej dodaj go do kawy czy kakao, mięs, pomarańczy albo ryżu.

Ryż z jabłkiem i cynamonem

 Ryż z jabłkiem i cynamonem Zobacz przepis

Ryż z jabłkiem i cynamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Schab w cynamonie

 Schab w cynamonie Zobacz przepis

Schab w cynamonie / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kurkuma

Kurkuma na odchudzanie jest jak najbardziej wskazana. Przede wszystkim wspomaga metabolizm, więc dodawanie jej do potraw przyspiesza proces trawienia. Przyprawa zapobiega też odkładaniu się tkanki tłuszczowej, przez co gubienie zbędnej oponki będzie dużo bardziej efektywne.

Kurkuma ma znacznie więcej wartościowych właściwości. Działa przeciwwirusowo, antybakteryjnie, przeciwgrzybiczo i efektywnie wzmacnia układ immunologiczny w walce z jesienno-zimowymi infekcjami. Przyprawa to prawdziwa skarbnica wartościowych składników odżywczych. Bogata jest w witaminę C, B6, E i K oraz kwas foliowy, potas, żelazo, sód czy wapń.

Warto, nawet profilaktycznie, dodawać ją do potraw w sezonie jesienno-zimowym, gdy jesteśmy szczególnie narażeni na przeziębienia. Wypróbuj na przykład przepis na tzw. golden milk, czyli złote mleko. To napój przyrządzony na bazie kurkumy i mleka (zaleca się roślinne), który rozgrzewa, odpręża i pomaga zasnąć, a także wspiera w zwalczeniu gorączki i lekkiego kaszlu oraz przyspiesza metabolizm. Przyprawa świetnie sprawdzi się również jako dodatek do zupy dyniowej lub zdrowego deseru.

Złote mleko z kurkumą i miodem

 Złote mleko z kurkumą i miodem Zobacz przepis

Złote mleko z kurkumą i miodem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Czekolada dyniowa z kurkumą

 Czekolada dyniowa z kurkumą Zobacz przepis

Czekolada dyniowa z kurkumą / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Kardamon

Czy kardamon można zaliczyć do najlepszych przypraw na odchudzanie? Oczywiście! Nie tylko warto docenić jego walory smakowe, ale też cenne właściwości. Przede wszystkim wspomaga on układ trawienny, zwiększając wydzielanie soku żołądkowego. Działa wiatropędnie, niwelując wzdęcia oraz rozkurczowo, przynosząc ulgę. Pomoże zapewnić płaski brzuch. Najlepiej sprawdza się w przypadku zaburzeń oraz zatruć układu pokarmowego.

To również świetny specyfik na przeziębienia. O te nietrudno w chłodne, jesienne dni. Pamiętaj też, że olejki eteryczne zawarte w kardamonie wykazują działanie antyoksydacyjne, czyli przeciwdziałające szkodliwemu oddziaływaniu wolnych rodników.

W związku z właściwościami przyspieszającymi przemianę materii kardamon może wspomóc odchudzanieKardamon można dodać do herbaty czy kawy, aby korzystać z jego dobroczynnego wpływu.

Kawa z kardamonem

 Kawa z kardamonem Zobacz przepis

Kawa z kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Serek z nasionami chia i kardamonem

 Serek z nasionami chia i kardamonem Zobacz przepis

Serek z nasionami chia i kardamonem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Chili

Papryka chili znana jest przede wszystkim miłośnikom pikantnych i ostrych potraw. Zawiera witaminy A, B6, C oraz potas, magnez i żelazo. Dzięki jednemu ze składników, czyli kapsaicynie, rozgrzewa błony śluzowe i powoduje poszerzenie naczyń krwionośnych. To sprawia, że udrażnia drogi oddechowe i oczyszcza je ze śluzu. Ze względu na kapsaicynę, przyprawa mocno działa na tkankę tłuszczową, mobilizując organizm do szybkiego spalania tłuszczów oraz wydzielania ciepła. Dzięki tym procesom przemiana materii znacznie przyspiesza, co przekłada się na gubienie kilogramów.

Co więcej, chili działa antybakteryjnie. Dodany do syropu pomoże wyleczyć stany zapalne gardła i kaszel. Wysusza drogi oddechowe, powodując, że bakterie się nie namnażają. Papryczka chili świetnie sprawdzi się zarówno w głównych daniach mięsnych lub warzywnych, jak i w napojach - jako dodatek do gorącej czekolady, herbaty czy naparu.

Chili con carne

 Chili con carne Zobacz przepis

Chili con carne / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Ogórki krokodylki z chili

 Ogórki krokodylki z chili Zobacz przepis

Ogórki krokodylki z chili / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Imbir

Ze względu na intensywny smak korzenia, wystarczy mała porcja, by całkowicie odmienić potrawę. Imbir nazywany jest naturalnym antybiotykiem. Przyprawa doskonale wzmacnia nasz układ odpornościowy. Korzeń zawiera witaminy C, B1 i B2 oraz E, A i K, a także jest źródłem kwasu foliowego, wapnia, fosforu, potasu i żelaza. Pomoże też uporać się z uciążliwymi bólami głowy, rozdrażnieniem, problemami z koncentracją oraz trudnościami trawiennymi.

Czy imbir odchudza? Tak, uznaje się za naturalny spalacz tłuszczu. Jego regularne spożywanie wpływa na zwiększenie wydatkowania kalorii, a to ułatwia pozbywanie się nadmiaru kilogramów. Woda z cytryną i dodatkiem korzenia pomaga też uzyskać efekt płaskiego brzucha oraz spalić tkankę z dolnych partii ciała. 

Rosół z imbirem

 Rosół z imbirem Zobacz przepis

Rosół z imbirem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zupa dyniowa z imbirem

 Zupa dyniowa z imbirem Zobacz przepis

Dynianka z imbirem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Oczyszczający koktajl ogórkowy z imbirem

 Oczyszczający koktajl ogórkowy z imbirem Zobacz przepis

Oczyszczający koktajl ogórkowy z imbirem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie


Zobacz także:

Pij szklankę tego soku na czczo. Oczyści jelita i przyniesie ulgę »

Te triki musi znać każdy szef kuchni. Jak obrać paprykę ze skóry? »

Tym grożą nieleczone infekcje. Powikłania dotyczą serca, płuc, uszu lub zatok »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Zupy Zupa porowa

Zupa porowa świetnie zestawia się z lekkim w smaku mięsie, np. z pulpetami, a...

Odsłon: 74

15 min
1
Desery Lody limonkowe

Od dawna przybierałam się do zrobienia lodów, szukałam przepisów, inspiracji,...

Odsłon: 48

15 min
4
60 min
4
Dania główne Schab nadziewany kabanosami

Pyszny schabik nadziewany kabanosami, o kruchym , mięciutkim i delikatnym mię...

Odsłon: 33

60 min
3

Polecane artykuły

Informacje Miąższ tych grzybów ma mnóstwo witaminy D i białka. Co najlepiej zrobić z kozaków?

Miąższ kozaków to prawdziwa skarbnica białka, co czyni je idealnym wyborem dla osób szukających zdrowych i sycących składników w swojej diecie. Te...

1
Ewa gotuje Od zupy dyniowej po pieczoną gęś. Przysmaki na jesień według Ewy Wachowicz

Jesień to czas rozgrzewających zup i ciast pachnących cynamonem. W 523. odcinku programu "Ewa gotuje" prowadząca zabrała widzów w prawdziwą, kulina...

7
Informacje Zbija cholesterol, reguluje poziom cukru. Jak zrobić ocet jabłkowy w zaciszu własnej kuchni?

Ocet jabłkowy jest ceniony za swoje właściwości prozdrowotne. Wspiera on trawienie, stabilizuje poziom cukru we krwi, poprawia metabolizm i wpływa...

9