Fot. 123RF/Picsel
Zawartość składników odżywczych oraz kwasów tłuszczowych, zmienia się w zależności od gatunku ryby. Na szczęście wszystkie ryby zawierają lekkostrawne i wysokowartościowe białko o strawności ponad 90%.
Ponadto, ryby dostarczają nam ogromnej ilości witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: począwszy od A, D, E, a kończąc na witaminach z grupy B. Co więcej, ryby posiadają minerały, które zapewniają prawidłową pracę organizmu i chronią nas przed wieloma poważnymi chorobami. W rybach morskich znajduje się niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy jod.
Spożywanie ryb wraz z ościami ( np. sardynek), pozwoli dostarczyć do organizmu wapń. Dodatkowo wapń wraz z fosforem wpływają na właściwe utrzymanie równowagi zasadowo - kwasowej w organizmie, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśniowego oraz mają działanie przeciwzapalne. Równie istotnym dla ludzkiego organizmu jest magnez i selen. Pierwszy z minerałów jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Natomiast selen zapobiega procesom starzenia, przeciwdziała nowotworom a dzieciom gwarantuje prawidłowy wzrost.
Czy tłuste ryby są zdrowe?
Ryby cechują się z reguły niską kalorycznością, przy czym im wyższa zawartość tłuszczy, tym wyższa wartość energetyczna. Zatem osoby będące na diecie lub stosujące dietę lekkostrawną, powinny wybierać ryby chude, takie jak dorsz, tuńczyk, sola, pstrąg i morszczuk. Ryby średnio tłuste, takie jak karp, lin i leszcz w 100 gramach zawierają około 110 kcal, przy zawartości tłuszczu do 5 gramów.
Jeśli zaś chodzi o ryby tłuste (np. łososie, makrele, szprotki i śledzie), to ich wartość kaloryczna waha się od 170 do 250 kalorii na 100 gramów, a zawartość tłuszczu od 10 do 15%. Mimo wszystko, dietetycy zalecają spożywanie tych ryb, gdyż zawarte w nich tłuszcze mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Nawet węgorz, który na 100 gramów posiada 25 gramów tłuszczu, nie powinien być kategorycznie wyeliminowany z diety, a jedynie spożywany w rozsądnych ilościach.
Specjaliści ds. żywienia zalecają spożywanie dużej ilości ryb głównie ze względu na zawartość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3. Ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć tych kwasów, w związku z czym należy dostarczyć je wraz z pożywieniem.
Kwasy Omega-3 mają prozdrowotny wpływ na ludzki organizm - zapewniają prawidłową pracę układu krążenia oraz zabezpieczają nas przed groźnymi chorobami serca. Ponadto, pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, a także przyśpieszają przemianę materii. Co więcej, składniki zawarte w rybach wspierają funkcjonowanie układu nerwowego. Dodatkowo, wspomagają pamięć i poprawiają koncentrację, a także mają właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.
Najlepsze pomysły na przygotowanie ryb
Aby ryby smakowały wszystkim domownikom, warto wiedzieć, jak je przygotować. Jak to zrobić? Odpowiedź na to pytanie doskonale znają nasi użytkownicy. Oto niektóre z ich propozycji, które z pewnością przypadną wam do gustu.
Fot. Kate85 na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Fafiatko na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Fafiatko na Smaker.pl/ Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Patusia5 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Agafia na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Szefowa-kuchni na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Leopard28 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Leopard28 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Srk76 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.
Fot. Jagodzianka17 na Smaker.pl / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie.