Tradycyjny domowy pasztet wielkanocny: przepis na pyszną przekąskę!

Pasztet wielkanocny jest przez wiele osób traktowany po macoszemu. Jednak przygotowanie idealnej świątecznej przekąski to nie lada wyzwanie. Szukasz prostych sposobów na tradycyjny domowy pasztet wielkanocny? Przepis na przepyszny wariant znajdziesz w niniejszym artykule. Zapraszamy!

Fot.123RF/Picsel

Z tego artykułu dowiesz się:

Wśród najpopularniejszych dań wielkanocnych można wymienić mazurki, baby, domowe wędliny oraz pasztety. Te ostatnie często traktowane są po macoszemu i dla wielu wydają się potrawą, w której nieco wieje nudą. Pamiętaj jednak, że ten przysmak wielkanocny powinien być naprawdę wyjątkowy – należy zadbać nie tylko o jego nienaganny wygląd, ale również doskonały smak, ciekawy aromat i odpowiednią konsystencję. Jakie mięso na pasztet wybrać, aby zaskoczyć gości podczas Wielkanocy? I co zrobić, żeby przekąska nie była sucha? Poznaj najważniejsze triki dotyczące przyrządzania wielkanocnego pasztetu

Zobacz: Pyszna babka ziemniaczana

Jakie mięso na pasztet wybrać? 

Tradycyjny pasztet wielkanocny to istna uczta dla koneserów świątecznych przysmaków. Dobrze przyrządzony i doprawiony, zamienia się w króla uroczystości. Frykas ten nie tylko świetnie smakuje solo, ale równie doskonale komponuje się ze świeżym pieczywem, warzywami i domowymi sosami.  

Jesteś tradycjonalistą, ale nie wiesz, jakie mięso na pasztet wybrać? Klasyczny pasztet przygotowuje się z trzech rodzajów mięsa – wołowego, wieprzowego i drobiowego. To właśnie odpowiednie proporcje pomiędzy tymi komponentami sprawiają, że smak świątecznego dania jest niepowtarzalny. Oczywiście istnieje również opcja przyrządzenia go tylko z jednego wybranego mięsa.  

Jaki rodzaj mięsa wieprzowego dopełni smaku świątecznego pasztetu? Najlepsze receptury uwzględniają połączenie łopatki, szynki oraz karczku. Dobrym pomysłem jest również dołożenie nieco boczku i podgardla. Dzięki temu pasztet stanie się nieco bardziej tłusty, a to właśnie tłuszcz jest najlepszym nośnikiem smaku w potrawach.  

Sprawdź także: Jak zrobić wegetariański pasztet? Najlepsze przepisy

Co zrobić, żeby pasztet nie był suchy? Najważniejsze triki. 

W pierwszej kolejności warto zadbać o dodatek tłustego mięsa w pasztetowym farszu. Jest ono nie tylko odpowiedzialne za wydobycie odpowiedniego smaku dania, ale również za utrzymanie właściwego nawilżenia. 

Kluczowym składnikiem, decydującym o mokrej konsystencji pasztetu, są jajka. Produkt ten nie tylko scala ze sobą poszczególne elementy przepisu, tworząc wyśmienitą przekąskę, ale również nawilża potrawę w trakcie obróbki termicznej. Podczas łączenia komponentów oddziel żółtka od białek, ubijając te drugie na sztywną pianę przed dodaniem ich do dania. Tak przygotowana przekąska to gwarancja zachwytu gości! 

Co zrobić, żeby pasztet nie był suchy? Dodatkowym zabezpieczeniem przed wysuszeniem pasztetu jest zwiększenie temperatury pieczenia podczas ostatnich 15 minut w piekarniku. Jeśli wyłączysz dolną grzałkę, wyczarujesz przekąskę o wilgotnym środku i chrupiącej skórce. Palce lizać!

Pamiętaj również o tym, że nieodpowiednia temperatura pieczenia może wysuszyć wielkanocną potrawę i sprawić, że skórka pasztetu zacznie pękać. Oczywiście możesz posłużyć się termoobiegiem, ale powinieneś nieco skrócić czas w piekarniku. W takim przypadku nie przekraczaj temperatury 180 stopni, a potrawę piecz nie dłużej niż 40 minut. Nie możesz skorzystać z trybu termoobiegu? Nic nie szkodzi – piecz pasztet przez 50-60 minut w temperaturze 180-220 stopni. 

Tradycyjny domowy pasztet wielkanocny: przepis na proste i smaczne świąteczne danie 

Wielkanoc to nie czas na eksperymenty, dlatego najlepiej postawić na przepis, który cię nie zawiedzie. Aby przygotować najbardziej podstawową wersję smakołyku, potrzebujesz ligawy lub szynki wołowej, łopatki wieprzowej lub karkówki, mięsa drobiowego, podrobów drobiowych, korzenia selera, marchewki, cebuli, czosnku, przegotowanej wody, jajek, czerstwej bułki typu kajzerka oraz przypraw. 

Jakie zioła najlepiej wydobędą aromat wielkanocnego przysmaku? Przyrządzając pasztet, postaw na listek laurowy, ziele angielskie, pieprz, sól oraz gałkę muszkatołową. Jeśli lubisz czuć smak papryki w pasztecie, śmiało dosyp mieszankę słodkiego i ostrego wariantu. 

Warzywa i mięso gotuj do miękkości. Jeśli okaże się, że w garnku jest za dużo wywaru, możesz odlać jego nadmiar i wykorzystać do przygotowania zupy lub dodania do pasztetu, jeśli jego konsystencja okaże się zbyt sucha. Wyławiaj poszczególne składniki z wywaru za pomocą łyżki cedzakowej i umieszczaj je w maszynce do mielenia mięsa. Zależy ci na bardzo gładkiej konsystencji? W takim razie polecamy zmielić wszystkie element dwa razy. 

Po rozdrobnieniu warzyw i mięsa sprawdź, jaki jest smak masy – to idealny moment na to, aby dołożyć tych przypraw, których według ciebie brakuje najbardziej. Jeśli jesteś entuzjastą bardziej wyrazistych smaków, możesz śmiało dosypać autorską mieszankę ziół. My polecamy majeranek, tymianek oraz oregano. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nieco podkręcić smak tradycyjnego domowego pasztetu wielkanocnego. Przepis można wzbogacić o bardziej orientalny miks – świetnie sprawdzi się tutaj imbir, curry lub kurkuma. 

Przyprawy, mięso i warzywa z bulionu to nie wszystko, co powinno znaleźć się w farszu. Nie zapomnij o dodaniu namoczonej i odciśniętej z nadmiaru bulionu bułki. Następnie wbij do naczynia jajka i wyrabiaj masę rękami, aż do otrzymania gładkiej konsystencji. Jeśli nie chcesz, aby pasztet stracił wilgoć, możesz osobno dodać żółtka, a białka ubić w oddzielnym naczyniu i dołożyć je na samym końcu. 

Co zrobić, żeby pasztet nie był suchy? Jeśli w recepturze zastosowałeś bardzo chude mięso, dorzuć nieco smalcu lub miękkiego masła klarowanego do przekąski przed pieczeniem. Brak tłustego elementu może sprawić, że pasztet wyjdzie bardzo suchy, a skórka zacznie nieestetycznie pękać. 

Wymieszana pasta powinna trafić do wybranej przez ciebie foremki, wcześniej wysmarowanej tłuszczem i obsypanej bułką tartą. Taki zabieg pozwoli ci na łatwe wyjęcie potrawy z naczynia zaraz po ostygnięciu. Po nałożeniu farszu do foremki wyrównaj jego powierzchnię, a następnie udekoruj ją orzechami lub bakaliami. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dorzucić szczyptę ulubionych ziół. 

Pasztet powinien spędzić około 80 minut w piekarniku rozgrzanym do 170 stopni. Postaw go na środkowej półce, aby danie równomiernie się upiekło. Tak wykonana wielkanocna przystawka może spędzić w lodówce około 10 dni. Można serwować ją zarówno na zimno, jak i na ciepło. Po Wielkanocy pasztet posłuży ci jako dodatek do kanapek lub przekąska do pracy.

Zainspiruj się przepisami naszych użytkowników i poczęstuj rodzinę kremowym, samodzielnie przygotowanym pasztetem:

1. Pasztet wielkanocny

 Pasztet wielkanocny Zobacz przepis

Pasztet wielkanocny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

2. Tradycyjny domowy pasztet

 Tradycyjny domowy pasztet Zobacz przepis

Jak zrobić domowy pasztet? / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

3. Pasztet z kaczki z grzybami

 Pasztet z kaczki z grzybami Zobacz przepis

Pasztet z kaczki z grzybami / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

4. Pasztet z królika z żurkiem

 Pasztet z królika z żurkiem Zobacz przepis

Pasztet z królika z żurkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

5. Domowy pasztet

 Domowy pasztet Zobacz przepis

Domowy pasztet / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

6. Delikatny i kremowy pasztet domowy

 Delikatny i kremowy pasztet domowy Zobacz przepis

Delikatny i kremowy pasztet domowy / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

7. Pasztet z indyka

 Pasztet z indyka Zobacz przepis

Pasztet z indyka na Wielkanoc / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

8. Pasztet z wieprzowiny

 Pasztet z wieprzowiny Zobacz przepis

Pasztet z wieprzowiny / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

9. Sprawdzony i stary przepis na pasztet. Na święta i nie tylko

 Sprawdzony i stary przepis na pasztet. Na święta i nie tylko Zobacz przepis

Sprawdzony przepis na pasztet / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

10. Pasztet z królika

 Pasztet z królika Zobacz przepis

Pasztet z królika / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

11. Pasztet wielkanocny Magdy Gessler

 Pasztet wielkanocny Magdy Gessler Zobacz przepis

Pasztet wielkanocny Magdy Gessler / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie

Zobacz także:

Wojna Rosja-Ukraina. Śledź relację na żywo »

Wspieramy Ukrainę. Tu zamieścisz ogłoszenie o swojej pomocy »

Jak zapobiec kulinarnym wpadkom na Wielkanoc? »

Ciasto murzynek na Wielkanoc - przepis »

Komentarze

Ostatnio komentowane przepisy

Desery Śmietanowiec z borówkami

Śmietanowiec z borówkami to przepyszny „niby-sernik” zrobiony na bazie kwaśne...

Odsłon: 821

60 min
12
Desery Szarlotka

Pyszne jesienne ciasto na kruchym spodzie z nutką cynamonu

Odsłon: 3683

30 min
9
Dania główne Domowe pyzy

Przepis mojej babci i mamy. Najlepsze z cebulką i mlekiem.

Odsłon: 15165

30 min
49
Dodatki Suszone grzybki

Grzyby zebrane przez moje dzieci i oto z tych grzybów zapasy grzybów suszonych.

Odsłon: 157

30 min
10

Polecane artykuły

Informacje Beszbarmak, lagman, baursak. Przepisy na dania prosto z Kazachstanu

Kuchnia kazachska, mocno związana z historią i kulturą tego azjatyckiego kraju, oferuje wyjątkowe potrawy, które łączą wpływy zarówno wschodnie, ja...

2
Informacje Dieta bezglutenowa – jak zacząć i jakie przepisy warto wypróbować?

Dieta bezglutenowa zyskuje na popularności, nie tylko wśród osób cierpiących na celiakię, ale także u tych, którzy chcą poprawić swoje samopoczucie...

0
Informacje Jak czyścić rydze? Przygotuj najlepsze potrawy z rydzami

Rydz to jeden z najpopularniejszych grzybów, znany nie tylko ze swojego atrakcyjnego smaku, ale również prozdrowotnych właściwości. Ponadto wyróżni...

6
Ewa gotuje Lokalne produkty w kuchni Ewy Wachowicz. Zawojski pstrąg i oscypek w roli głównej

Ewa Wachowicz w swoim programie z chęcią korzysta z sezonowych warzyw i owoców oraz produktów od lokalnych dostawców. W 520. odcinku swojego progra...

7