Spis treści:
- Szczypiorek – wartości odżywcze
- Szczypiorek – właściwości zdrowotne
- Kto powinien jeść szczypiorek?
- Kto powinien unikać szczypiorku?
- Szczypiorek – zastosowanie w kuchni
Szczypiorek to warzywo, które gości niemal w każdej kuchni. Najczęściej ląduje ono w jajecznicy, sałatkach, koktajlach oraz zupach. Trudno się dziwić, że ma ono aż tylu fanów – w końcu doskonale podkreśla smak potraw i nadaje im wyrazistości. Okazuje się jednak, że sięgając po tę roślinę, rozpieszczasz nie tylko swoje kubki smakowe, ale zyskuje na tym również twoje zdrowie. Jakie działanie na organizm wykazuje ten niepozorny składnik? Kto powinien jeść szczypiorek, a dla kogo nie jest on wskazany? I w jaki sposób go przechowywać, aby jak najdłużej nadawał się do spożycia? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu!
Szczypiorek – wartości odżywcze
Co dokładnie kryje w sobie szczypiorek? Wartości odżywcze w 100 g tego warzywa kształtują się następująco:
- Wartość energetyczna: 30 kcal;
- Białko: 3,25 g;
- Tłuszcze: 0,73 g;
- Węglowodany: 4,35 g;
- Magnez: 42 mg;
- Fosfor: 58 mg;
- Wapń: 92 mg;
- Miedź: 0,157 mg;
- Sód: 3 mg;
- Potas: 296 mg;
- Żelazo: 1,6 mg;
- Selen: 0,9 µg;
- Witamina B1: 0,078 mg;
- Witamina B2: 0,115 mg;
- Witamina B3: 0,647 mg;
- Witamina B5: 0,324 mg;
- Witamina B6: 0,138 mg;
- Witamina B9: 105 µg;
- Witamina A: 218 µg;
- Witamina K: 212 µg;
- Witamina C: 58 mg.
Szczypiorek – właściwości zdrowotne
Jakie działanie na organizm wykazuje szczypiorek? Właściwości zdrowotne tej rośliny są naprawdę liczne! Jest ona źródłem silnych przeciwutleniaczy, w tym witaminy C, które zwalczają wolne rodniki tlenowe i tym samym łagodzą negatywne skutki stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do rozwoju rozmaitych chorób. Warto dodać, że spożywanie tego warzywa wzmacnia odporność, a także wspomaga funkcjonowanie układu nerwowego.
Co więcej – dzięki obecności allicyny – roślina ta hamuje wzrost patogenów, włączając w to bakterię Escherichia coli. Nie sposób nie wspomnieć również o korzystnym oddziaływaniu na układ sercowo-naczyniowy – okazuje się, że zawarte w niej związki, zwłaszcza siarczki alkilowe, redukują ciśnienie krwi i obniżają poziom „złego” cholesterolu. Na uwagę zasługują także karotenoidy, w tym luteina i zeaksantyna, które korzystnie wpływają na narząd wzroku, zapobiegając rozwojowi zaćmy oraz zwyrodnieniom plamki żółtej. Wisienką na torcie jest jej potencjał przeciwnowotworowy, szczególnie w przypadku raka żołądka i prostaty.
Kto powinien jeść szczypiorek?
Kto powinien jeść szczypiorek? W grupie osób, które powinny po niego na co dzień sięgać, znajdują się te stosujące dietę odchudzającą. Dlaczego? Ponieważ warzywo to nie tylko doskonale podkreśla smak potraw, ale również charakteryzuje się bardzo niską wartością energetyczną – porcja szczypiorku wielkości jednej łyżeczki to zaledwie dwie kalorie! Ale to koniec jego zalet – dodatkowo pomaga on usunąć nadmiar wody z organizmu, a także wspomaga jego oczyszczanie z toksyn. Co więcej, usprawnia on pracę układu pokarmowego, regulując procesy trawienia.
Kto powinien unikać szczypiorku?
Zastanawiasz się, kto powinien unikać szczypiorku? Na liście przeciwwskazań do jego stosowania znajduje się m.in. uczulenie lub alergia na tę roślinę. Nie jest on wskazany także dla osób zmagających się z chorobą wrzodową, ponieważ zawarte w nim związki nasilają wydzielanie soków żołądkowych. Ponadto nie poleca się jego spożywania przy refluksie, nadkwaśności, nadkrzepliwości oraz stanach zapalnych trzustki i pęcherzyka żółciowego.
Szczypiorek – zastosowanie w kuchni
Jak wykorzystać w kuchni tak wyraziste warzywo, jakim jest szczypiorek? Zastosowanie tego produktu jest niezwykle wszechstronne. Możesz użyć go nie tylko jako przyprawę, ale również bazę do smacznych i zdrowych przekąsek. Poznaj kilka ciekawych przepisów i koniecznie weź je pod uwagę w trakcie najbliższego gotowania!
Pesto ze szczypiorku
Jeśli jesteś prawdziwym fanem szczypiorku, koniecznie przygotuj z niego pesto. Przysmak ten doskonale sprawdzi się jako smarowidło do kanapek oraz dodatek do makaronu. Poza głównym składnikiem do jego przyrządzenia potrzebujesz czosnku, oliwy z oliwek, orzeszków piniowych oraz soli i pieprzu. Realizację przepisu rozpocznij od uprażenia orzechów na suchej patelni. Następnie zmiksuj je razem z posiekanym szczypiorkiem, oliwą z oliwek oraz czosnkiem. Na koniec dopraw całość solą i pieprzem wedle uznania.
Zupa krem ze szczypiorku
Lubisz zupy? Krem ze szczypiorku to idealna opcja dla osób szukających pomysłów na zdrowe i pożywne przekąski. Powstaje ona z takich komponentów jak szczypiorek, pietruszka, marchewka, cebula, ziemniaki, bulion warzywny, masło, słodka śmietanka oraz sól i pieprz. Wrzuć masło do garnka, a gdy tylko się roztopi, dodaj do niego posiekany szczypiorek i cebulę. Po chwilowej obróbce termicznej dorzuć pokrojone w kostkę warzywa, tj. pietruszkę, marchewkę i ziemniaki. Zalej całość bulionem i gotuj do momentu, aż ziemniaki nabiorą miękkości. Na koniec zmiksuj wszystko na gładką masę, dolej śmietankę, po czym oprósz solą i pieprzem. Gotową zupę możesz podawać z grzankami.
Koktajl ze szczypiorkiem
Jeśli nie masz czasu na gotowanie lub po prostu lubisz koktajle, możesz przygotować taki na bazie szczypiorku. Poza kluczowym komponentem możesz dodać do niego natkę pietruszki, pomarańczę, banana, kiwi oraz gruszkę. Jak wyczarować taki koktajl? Jest to niezwykle proste! Jedyne, co musisz zrobić, to wrzucić wszystkie składniki do jednego naczynia, wlać wodę i zmiksować.
Omlet ze szczypiorkiem
Jajka i szczypiorek to ulubione połączenie wielu osób. Trudno się temu dziwić – w końcu tworzą one naprawdę zgrany duet. Jeśli znudziła ci się klasyczna jajecznica, postaw na sycący i pożywny omlet, który doskonale sprawdzi się na śniadanie. Aby go zaserwować, na zakupowej liście umieść jajka, szczypiorek, mąkę, masło oraz sól i pieprz. Ubij jajka z dodatkiem soli, a następnie dodaj do nich mąkę i delikatnie wymieszaj. Rozgrzej na patelni masło i wlej na nią masę jajeczną – gdy omlet lekko się zetnie, dorzuć do niego posiekany szczypiorek. Smaż całość z obydwu stron przez około dwie minuty.
Jak przechowywać szczypiorek?
Jak przechowywać szczypiorek, żeby jak najdłużej zachował świeżość? Przede wszystkim wyjmij go z folii. Aby przedłużyć jego trwałość do spożycia, zawiń go w lekko zwilżony papierowy ręcznik i umieść w szufladzie na warzywa. Jeśli masz go w dużych ilościach i nie wiesz, co z nim zrobić, możesz spokojnie go zamrozić.
Sprawdź, jakie dania ze szczypiorkiem przygotowali nasi użytkownicy.
1. Twarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem
Zobacz przepisTwarożek z rzodkiewką i szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
2. Naleśniki śmietanowe ze szczypiorkiem
Zobacz przepisNaleśniki śmietanowe ze szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
3. Śledzie z rzodkiewką i szczypiorkiem
Zobacz przepisŚledzie z rzodkiewką i szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
4. Sałatka jajeczna ze szczypiorkiem
Zobacz przepisSałatka jajeczna ze szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
5. Sałatka z kalafiorem i szczypiorkiem
Zobacz przepisSałatka z kalafiorem i szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
6. Mielone z dynią i szczypiorkiem
Zobacz przepisMielone z dynią i szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
7. Surówka marchewkowa ze szczypiorkiem
Zobacz przepisSurówka marchewkowa ze szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
8. Kotlety jajeczne ze szczypiorkiem
Zobacz przepisKotlety jajeczne ze szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
9. Chaczapuri z serem i szczypiorkiem
Zobacz przepisChaczapuri z serem i szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
10. Frittata z cukinią i szczypiorkiem
Zobacz przepisFrittata z cukinią i szczypiorkiem / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Zobacz także:
Węgierskie leczo po polsku: Jak rozpieścić podniebienie w kilku krokach? »
Zamiast brać tabletki, włącz do diety. Wystarczy dwa razy w tygodniu »
Najzdrowsze śniadanie według neurologów. Mózg będzie ci wdzięczny »