Spis treści:
- Por – charakterystyka
- Por – wartości odżywcze
- Por – właściwości prozdrowotne
- Por – przeciwwskazania
- Por – przepisy
Por to warzywo cenione nie tylko za swoje walory smakowe, ale również wysoką zawartość substancji odżywczych wspomagających szereg procesów zachodzących w organizmie. Na uwagę zasługuje także jego ogromna uniwersalność – można dodawać go do wielu różnych dań, włączając w to mięsa, ryby, sałatki oraz zupy. Kto powinien po niego sięgać, a dla kogo nie jest on wskazany? Dowiedz się, jakie działanie na organizm wykazuje por, oraz jakie dania można z niego zrobić?
Sprawdź także: Robi porządek w jelitach, ale też syci na długi czas. Przepis na zupę oczyszczającą
Por – charakterystyka
Warzywo to jest wyraziste i ma szerokie zastosowanie w kuchni, dodatkowo dostępne jest w sklepach przez cały rok. Por to warzywo z grupy cebulowatych, czyli jest krewnym czosnku i cebuli. Ta dwuletnia roślina jadalna cechuje się skróconą łodygą i silnie rozgałęzionymi korzeniami. Naturalnym obszarem jej występowania jest Azja Mniejsza, choć równie dobrze można natknąć się na nią w innych zakątkach świata. Najlepiej rośnie ona na nasłonecznionych i wilgotnych terenach. W kuchni można stosować ją zarówno na ciepło, jak i na zimno.
Por – wartości odżywcze
Co dokładnie kryje w sobie por? Wartości odżywcze tego składnika są bardziej imponujące, niż zwykło się uważać. Można znaleźć w nim m.in. witaminy C, A i E oraz te z grupy B, zwłaszcza kwas foliowy. Ponadto nie brakuje w nim rozmaitych minerałów, w tym:
- magnezu,
- wapnia,
- żelaza,
- potasu,
- cynku,
- fosforu.
Ponadto to doskonałe źródło błonnika i antyoksydantów. Podobnie jak jego krewni, czyli czosnek i cebula, obfituje on w polifenole oraz związek zwany allicyną, który uaktywnia się dopiero po zgnieceniu lub przecięciu warzywa. Substancja ta wykazuje właściwości antywirusowe, antybakteryjne i przeciwgrzybicze, a do tego wspomaga funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, poprawia profil lipidowy i wzmacnia odporność. Kontynuując temat pora, warto podkreślić, że zawiera on niewiele kalorii, bo zaledwie 24 kcal na 100 g.
Por – właściwości prozdrowotne
Jakie działanie na organizm wykazuje por? Właściwości prozdrowotne tej rośliny są bardzo wszechstronne. Dzięki zawartości allicyny jej spożywanie wspomaga walkę z drobnoustrojami, zmniejsza ryzyko występowania infekcji i obniża poziom „złego” cholesterolu. Obecny w niej kwas foliowy z kolei pomaga utrzymywać homocysteinę na odpowiednim poziomie, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju miażdżycy. Ponadto zapobiega on pojawieniu się cewy nerwowej u płodu, dlatego por stanowi wartościowy element diety każdej przyszłej mamy. Warto dodać, że pozostałe witaminy z grupy B znajdujące się w porze wspomagają pracę mięśni, natomiast błonnik pokarmowy usprawnia pracę jelit i chroni przed wahaniami cukru we krwi.
Kto powinien jeść pora?
Kto powinien jeść pora? Warzywo to doskonale sprawdzi się w jadłospisie osób zmagających się z zaparciami oraz stanami zapalnymi towarzyszącymi takim chorobom jak cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów czy przewlekłe infekcje dróg oddechowych. Co więcej, powinni sięgać po niego sportowcy oraz osoby na diecie odchudzającej i te pragnące wzbogacić swoje posiłki o cenne substancje odżywcze.
Por – przeciwwskazania
Por to warzywo uznawane za bezpiecznie, jednak – spożywane w nadmiarze – może wywołać pewne skutki uboczne i nasilić niektóre dolegliwości. Kto powinien zachować szczególną ostrożność przy spożywaniu pora? Przeciwwskazania do jego stosowania w zbyt dużych ilościach to m.in.
- zgaga i refluks,
- wrzody żołądka i dwunastnicy,
- wiek poniżej 10 miesięcy,
- choroby wątroby,
- karmienie piersią.
Z czym można łączyć pora?
Por doskonale komponuje się z rozmaitymi daniami, włączając w to opcje łagodne i te bardziej wyraziste. Z czym można łączyć pora? Lista zalecanych składników jest bardzo długa – widnieją na niej m.in. inne warzywa, w tym seler i marchew, a także kremowe sosy, zapiekanki oraz zupy krem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodawać go również do przysmaków na bazie mięs i ryb.
Z czym nie powinno się łączyć pora?
Zastanawiasz się, z czym nie powinno się łączyć pora? Na szczęście nie ma tutaj żadnych ograniczeń i wszystko zależy od twoich preferencji smakowych. Niektórzy nie polecają jego dodawania do soków, ponieważ jego intensywny smak może zdominować resztę komponentów.
Por – przepisy
Por dostępny jest w sklepach i targowiskach niezależnie od sezonu, dlatego możesz cieszyć się nim przez cały rok. W jakich daniach najlepiej uwzględnić por? Przepisy z jego zastosowaniem są tak liczne, że z pewnością znajdziesz idealną opcję dla siebie.
Zupa porowa
Do najpopularniejszych potraw na bazie pora należy niewątpliwie zupa porowa. Poza powyższym składnikiem warto uwzględnić w niej seler, marchew, ziemniaki oraz pietruszkę. Realizację przepisu rozpocznij od posiekania pora i podsmażenia go na maśle klarowanym, Następnie dodaj do niego pozostałe warzywa – najlepiej poszatkowane – i zalej je wodą. Gdy zupa zacznie wrzeć, kontynuuj obróbkę termiczną przez kolejne 20 minut. Na koniec dopraw ją solą, pieprzem oraz gałką muszkatołową i zabiel śmietaną 30 proc. Po wykonaniu tych czynności zblenduj całość na gładką masę. Doskonałym zwieńczeniem powyższego specjału będą grzanki domowej roboty i świeży koperek.
Tarta z porem i boczkiem
Masz ochotę na coś bardziej treściwego niż zupa? Zatem postaw na tartę z porem i boczkiem. Jej podstawę, czyli ciasto, przygotujesz z mąki, zimnego masła, żółtka, szczypty soli oraz kwaśnej śmietany. Wymieszaj wszystkie komponenty, zagnieć ciasto, zawiń je w folię i wstaw do lodówki. Następnie wyłóż nim formę do pieczenia i wstaw ją do piekarnika nagrzanego do 180 stopni – obróbka termiczna powinna trwać ok. 15 minut. W międzyczasie przyrządź farsz z wędzonego boczku, posiekanego pora, śmietanki 30 proc., odrobiny sera cheddar, jajek, świeżego tymianku oraz soli i pieprzu. Przełóż go na upieczoną tartę i wstaw całość do piekarnika – tym razem na 30 minut.
Makaron z sosem porowym
Co zadowoli każdego fana pora? Przepis na makaron z sosem porowym. Potrawa w tym wydaniu doskonale sprawdzi się na obiad lub podwieczorek. Aby ją wyczarować, wystarczy ugotować makaron al dente i połączyć go z sosem na bazie pora, parmezanu, serka śmietankowego, białego wina oraz ulubionych przypraw.
Sałatka porowa
W zestawieniu dań z porem w roli głównej nie może zabraknąć oczywiście sałatki. Jej przygotowanie jest banalnie proste – jedyne, co trzeba zrobić, to drobno posiekać pora, a następnie połączyć go z tartym jabłkiem i marchewką. Całość można wymieszać ze śmietaną, majonezem i przyprawami.
Chcesz znaleźć więcej inspiracji na dania z pora? Koniecznie zajrzyj poniżej.
3. Imprezowa sałatka z pora
Zobacz przepisImprezowa sałatka z pora / Aby zobaczyć przepis, kliknij w zdjęcie
Źródła: smaker.pl
Opracowała: Redakcja Smaker.pl
Zobacz także:
Najlepsze źródło witaminy C. Cytryna, brokuły czy papryka? »
Powinien być w każdej apteczce. Pomoże na wzdęcia i uspokoi drażliwe jelita »
Czy jesteś perfekcyjną panią domu? Rozwiąż QUIZ i sprawdź »